„Jogové cvičenia sú psychosomatické, tzn. majú vplyv na telo, myseľ, dych a vedomie. Táto skutočnosť predstavuje pre moju prácu veľké obohatenie,“ tvrdí viedenská fyzioterapeutka Harriet Bucher.
„Joga sa nepýta na fyzickú a psychickú príčinu choroby. Jogové cviky pri akýchkoľvek zdravotných problémoch kladným spôsobom ovplyvňujú človeka v jeho komplexnosti. Podľa mojej skúsenosti je joga vhodná pre tých, ktorí trpia na bolesti hlavy a chrbta spôsobené stresmi.“
Všetko pre zdravie
Dôležitým predpokladom cvičenia jogy je uvoľnenie tela pred i počas cvičenia. Ide o relaxáciu celého tela. „Hlboký zmysel relaxačných cvičení spočíva v tom, že sa telu dá dostatok času na to, aby mohlo na cviky reagovať. Cvičenec môže vedome precítiť harmonizujúci účinok cvičení a rozvinúť jemnejšie vnímanie svojich telesných funkcií,“ povedala H. Bucher. „Odvtedy, čo cvičím jogu, kladiem v terapii oveľa väčší dôraz na uvoľnenie, dýchanie a vedomé vykonávanie pohybov. “
Uvoľnenie v relaxácii
Relaxovať sa dá rôznymi spôsobmi. Pre niekoho je relax umývanie riadu, pre iného horolezectvo. My si vyberieme oddych na podložke s vedomým uvoľnením celého tela. Ideálne je, ak máme odborníka na relaxáciu pri sebe a on nás vedie. Ak nie, poslúži nahrávka relaxácie alebo uvoľňovanie tela pri príjemnej hudbe. Hlavnou podmienkou je, aby sme sa my cítili pohodovo a aby nás nikto nerušil. Dôležité je aj teplé a pohodlné oblečenie a predmety okolo nás. Tikot hodín či hodiniek, ktorý si nevšímame počas dňa, v relaxácii môže byť rušivým prvkom. Ak sa nedá zabrániť, aby nás zvuky z okolia nerušili, je dobré, ak ich budeme spočiatku so zavretými očami pozorovať a vnímať, čo s nami robia. Ak nás rozčuľujú, je zbytočné pokúšať sa o relaxáciu. Radšej môžeme umyť riad alebo vyliezť na naj-bližšiu skalu. Ak si však z nich vieme urobiť len nerušivú zvukovú kulisu, gratulujeme. Môžeme relaxovať. Ako na to? Základná pozícia je v ľahu na chrbte, prípadne na bruchu s koncentráciou na celé telo a s pozorovaním prirodzeného dychu. Nohy sú mierne od seba, ruky ležia voľne pozdĺž tela, dlaňami otočené nahor. Zatvorte oči a uvoľnite očné viečka. Za zatvorenými očami vnímajte celé telo od špičiek prstov na nohách až po temeno hlavy. Vo výdychu telo uvoľňujeme. Výdych nech vždy pre nás znamená uvoľnenie. Ak sa takto naučíme uvoľňovať na podložke, postupne to dokážeme v bežnom živote aj v stresovej situácii. Tak vďaka dychu a uvoľneniu môžeme ľahšie znášať stres, prípadne ho môžeme celkom rozpustiť.
Stres zvyšuje utrpenie
„Moderný človek žije v strese a úzkosti, a to spôsobuje množstvo chorôb. „Existenčný strach” je novou chorobou dneška. Ľudia stratili svoj multitalent a stali sa jednostrannými,“ povedal autor Systému Joga v dennom živote Paramhansa svámi Máhešvaránanda. „Vyučia sa iba jednej konkrétnej profesii a potom potrebujú príslušné zamestnanie. Keď sú nezamestnaní, obávajú sa, ako si zabezpečia živobytie. Multitalent znamená, že môžete pracovať v rôznych oblastiach. Stratili sme však aj náš ľudský kontakt. Stres a sebeckosť, to všetko zväčšuje ľudské utrpenie.“