Na obecnom úrade v Liptovskej Jáne majú francúzsku zástavu a veľkú tabuľu, na ktorej je napísané, že Liptovský Ján a Fontaine le Port sú partnerské obce.
Zmluvu o spolupráci podpísali starostovia oboch obcí vlani vo Fontaine Le Port, keď tam boli Jánčania na návšteve. Tento rok by mali Francúzi zase prísť do Liptovského Jána. Tabuľu chceli pôvodne umiestniť na začiatok obce, ale boja sa, aby ju neukradli. Je totiž z hliníka. „Uvažujeme, že ju pripevníme na budovu obecného úradu,“ povedal starosta Liptovského Jána Juraj Filo. Okrem tabule nás zaujali aj veľké fotografie na stene. „Tak by sme chceli, aby Ján v budúcnosti vyzeral. Profesor Šarafín vypracoval urbanistickú štúdiu, s ktorou sme vlani oboznámili obyvateľov Liptovského Jána. Je hlavným podkladom pre spracovanie stavebného projektu, ktorý treba predložiť k žiadosti o finančný príspevok z eurofondov. Ak sa nám ho podarí získať, v Jáne by mali vyrásť dve námestia: jedno pri starom katolíckom kostole a druhé neďaleko evanjelického kostola na bývalom trhovom mieste. Celá historická časť obce by podľa urbanistickej štúdie mala byť prerobená na pešiu zónu. Autá budú mať vyhradený iba jeden jazdný pruh a obmedzenú rýchlosť. Všetky vzdušné siete chceme dať do zeme, takže nebudú žiadne káble a žiadne stĺpy. Pribudnú chodníky, zeleň, lavičky, v pláne je úprava plotov, priečelí domov, osadenie informačných tabúľ a pútačov. Našou víziou je, aby sa obec stala príťažlivým turistickým a kúpeľným mestečkom. Jánske minerálne a termálne pramene sú známe široko-ďaleko, kedysi tu boli slávne Svätojánske kúpele,“ povedal Juraj Filo. Pekné prostredie a kultúrne vyžitie chcú v Liptovskom Jáne poskytnúť nielen turistom, ale aj domácim obyvateľom. Preto by chceli kultúrny dom, ktorý je v dezolátnom stave a už viac ako tri roky neslúži svojmu účelu, prerobiť na kultúrne a informačné stredisko. „Mala by v ňom byť knižnica, múzeum, klub dôchodcov a klub mládeže, lebo ani dôchodcovia ani mládež sa nemajú kde stretávať. Miesto v ňom budú mať aj ochotníci, ktorí chcú nadviazať na divadelnú tradíciu v obci a opäť začať hrávať divadlá. V záhrade pred kultúrnym domom plánujeme vybudovať amfiteáter na letné akcie,“ prezradil Juraj Filo. Žiadosť o príspevok z eurofondov na rekonštrukciu kultúrneho domu podali už dvakrát. Ale žiadostí bolo veľa, peňazí málo a do finále sa nedostali. Preto dali projekt prepracovať a dúfajú, že do tretice to vyjde. Mala by vyjsť aj nová publikácia o Jáne, ktorej autormi sú Ján Hlavienka a Ján Ondáš. Budú v nej zaujímavosti o histórii Jána, minerálnych prameňoch, jaskyniach, kaštieľoch, kúriách aj známych osobnostiach. Keďže je určená hlavne pre turistov, nájdu v nej aj mapky, orientačné plány, informácie o možnostiach ubytovania, relaxu či športovania. Záujemcov o jazdectvo a kone určite poteší, že za futbalovým ihriskom už upravujú terén, kde by mala byť jazdecká škola.
O tom, že to s rozvojom turizmu v Jáne myslia naozaj vážne svedčí aj to, že vlani v októbri založili na podporu cestovného ruchu občianske združenie Jánska dolina. Na sklonku roka zorganizovali prvý workshop s medzinárodnou účasťou, na ktorí prišli záujemcovia aj z Maďarska a Švédska. V lete chcú zorganizovať ďalší. Občianske združenie Jánska dolina malo svoj stánok minulý týždeň aj na medzinárodnej výstave cestovného ruchu v Bratislave.