Získala takmer sedem miliónov korún a podporila dvestoosemdesiat projektov
V regióne Liptov sa Komunitná nadácia Liptov (KNL) zapísala za päť rokov svojej existencie do povedomia Liptákov nesebeckou prácou a schopnosťou rýchlo pomôcť.
Dokonca pritiahla do svojich radov veľa mladých ľudí, ktorým dáva šancu učiť sa byť správnym filantropom.
„Môžem s hrdosťou povedať, že z KNL sa za roky jej existencie stala plnohodnotná nadácia, ktorá svoje aktivity uplatňuje v celom regióne Liptov,“ povedal predseda správnej rady KNL Ján Pavlík. V nadácii pôsobí od jej vzniku. Dokonca ako zástupca mesta Ružomberok bol aj vo Fonde rozvoja Liptova, ktorý bol predchodcom KNL. „Jej regionálnosť robí, podľa môjho názoru, nadáciu skvelou. Nezaoberá sa nezmyselnými trenicami, nešíri populistické názory, má nadhľad nad javmi, ktoré nás nedokážu posunúť dopredu. Je skvelé, že poslanie nadácie napĺňajú obetaví ľudia, pre ktorých je táto práca poslaním. Som rád, že to nie sú len „prešedivení páni v sakách a kravatách“, ale mladí ľudia, u ktorých je cit pre filantropiu výnimočný. Tento „status quo“ v nadácii vznikol tvorivou a bezhranične nesebeckou prácou celého kolektívu a priaznivcov KNL počas jej existencie.“
Nazeranie do „kuchyne" ľudí, ktorým treba pomôcť
Čo osobne priniesli roky spolupráce s nadáciou J. Pavlíkovi? „V prvom rade mi KNL dala možnosť byť pri tom. Na jednej strane som mal možnosť spoznať mnoho ľudských osudov, mnohokrát som mal možnosť nazrieť do „kuchyne“ ľudí, inštitúcií, o ktorých by som sa inak ani nedozvedel. Na druhej strane som mal možnosť svojím rozhodovaním a pričinením niektorým ľuďom pomôcť. Vážim si ľudí, ktorí myšlienku filantropie napĺňajú prostredníctvom KNL .“
Členka grantovej komisie Ingrid Ďurinová pozná prácu v nadácii od jej vzniku: „Dlhé roky pracujem v pozícii projektovej manažérky neziskovej organizácie A-projekt, ktorá v deväťdesiatych rokoch založila Fond rozvoja Liptova najprv ako projekt, neskôr ako samostatnú neziskovú organizáciu Fond rozvoja Liptova (FRL). V roku 2003 sa na Slovensku začala formovať sieť komunitných nadácií, a tak sa FRL pretransformovala do Komunitnej nadácie Liptov.
Občania - dobrovoľníci dokážu uskutočniť veľmi pekné a spoločensky potrebné projekty za „malý peniaz“. Pri výpočtoch, ktoré sme robili od samého začiatku tejto práce sa dlhodobo drží zhodnotenie darovanej koruny na štvornásobku, čo znamená, že z jednej darovanej koruny vznikne počas realizácie projektu hodnota diela štyroch korún. Inšpiráciou pre vznik úspešného nástroja regionálneho rozvoja, akým je malý grant, boli americké nadácie a ich spôsob získavania a prerozdeľovania miestnych zdrojov. Samo-zrejme, túto metódu bolo potrebné prispôsobiť na naše podmienky, čo sa dialo práve v čase vývoja metodík a právnej formy samotnej organizácie. Dnes je KNL silnou regionálnou inštitúciou s podpornou správnou radou a množstvom nadačných fondov zameraných na rôzne oblasti podpory."
Galéria v nevyužitých priestoroch školy
Ingrid Ďurinová na otázku, čo osobne jej osobne práca v KNL dala, odpovedala: „Vždy ma poteší, keď sa pri svojej práci stretnem s výsledkami a dopadmi projektov podporených nadáciou.
Napríklad, v sobotu 12. januára som počas Dní otvorených dverí obdivovala galériu v Škole úžitkového výtvarníctva v Ružomberku. Môj syn, ktorý ma sprevádzal po škole, povedal, že musí byť snom študentov v takejto galérii vystavovať. Následne sa pochválila profesorka školy, že zriadiť galériu škole umožnili prostriedky darované z Komunitnej nadácie Liptov. Potešilo ma, že takýto projekt mohol vzniknúť v pôvodne temnej a nevyužívanej suterénnej miestnosti školy.“
Zážitok z radosti detí bol silný, vytvoril nový vzťah
Pavel Vrbičan, člen rozvojovej komisie KNL sa poprvýkrát stretol s činnosťou nadácie pred tromi rokmi: „Komunitná nadácia ma oslovila, aby som prispel na organizovanie detskej výtvarnej súťaže v našom regióne. Bol to len pokus, z ktorého sa vytvoril veľmi zaujímavý vzťah.
Už vyhodnotenie tejto prvej súťaže vo mne zanechalo tie najlepšie dojmy, pretože som pocítil, že peniaze vložené do takýchto aktivít sú citlivo manažované kolektívom Komunitnej nadácie Liptov. Vidieť prejavy radosti a úsmevy na tvárach súťažiacich detí bolo pre mňa zážitkom, na ktorý som nezabudol. Odvtedy pravidelne podporujem činnosť nadácie v rôznych oblastiach.
Naša spolupráca vlani dospela do môjho členstva v rozvojovej komisii KNL, kde sa snažíme aj s kolegami ešte viac aktivovať a podporovať jej činnosť. Práca v nadácii je zaujímavou výzvou, je povznášajúca a je príjemným relaxom vedľa nekompromisnej reality v mojej dennodennej praxi.“
Nezaspí na úspechoch, má ďalšie plány do budúcnosti
KNL za päť rokov svojej činnosti pod vedením Jany Jakubčiakovej, správkyne a výkonnej riaditeľky, získala v rokoch 2003 až 2007 takmer sedem miliónov korún, prerozdelila viac ako päť miliónov a podporila dvestoosemdesiat projektov. Z roka na rok má množstvo aktivít na pomoc jednotlivcom, záujmovým skupinám i školám. Aký bol rok 2007 pre nadáciu? Jej správkyňa uviedla: „Bol obdobím nových výziev, inštitucionálneho posilnenia, ale aj intenzívnej práce na novom strategickom dokumente, podľa ktorého bude KNL realizovať svoje aktivity najbližších päť rokov. Najväčšie úspechy však prichádzajú, keď pomáhame tým, ktorí našu pomoc potrebujú. Spätné reakcie verejnosti nás presviedčajú o väčšej potrebe komunitnej nadácie v regióne. V budúcnosti chceme intenzívnejšie podsúvať myšlienku firemnej filantropie a iniciovať potencionálnych darcov k podpore liptovskej komunity. Našou víziou je stať sa stabilným partnerom pre miestne podniky a posilňovať status darcovstva u Liptákov.“
Autor: DAG