Všetci traja liptovskí primátori sú vo funkciách rok. Ako sa im pozdáva práca, čo sa im v minulom roku podarilo a s čím nie sú spokojní?
LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Ján Blcháč tvrdí, že primátorská práca bola a je pre neho výzvou. „Nielen manažérskou, ale hlavne výzvou urobiť niečo v prospech nášho mesta,“ hovorí primátor Liptovského Mikuláša.
Vo funkcii denne rieši desiatky rôznych druhov agiend, takže potrebuje čo najväčší prehľad, k čomu mu pomáhajú aj spolupracovníci na radnici. „Ide o rôzne oblasti, ktoré sú súčasťou života v meste – školstvo, sociálne veci, kultúru, šport či rôzne záležitosti, ktoré sa týkajú strategického smerovania mesta v najbližších rokoch,“ vysvetľuje J. Blcháč.
Jedným z prvých krokov, ktoré urobil v novej funkcii, bola reforma organizácie práce mestského úradu. „Myslím si, že po roku od jej zavedenia je situácia na radnici a v mestských inštitúciách, napríklad v Bytovom podniku, Verejnoprospešných službách či v Dome kultúry, stabilizovaná manažérsky aj personálne. Mnohí noví spolupracovníci sa rýchlo aklimatizovali a výsledky sú v prospech mesta evidentné,“ mieni liptovskomikulášsky primátor.
„Potešilo ma, že v minulom roku sa bez problémov podarilo pripraviť tohtoročný rozpočet, či zaviezť nový informačný systém na mestskom úrade. Ten predchádzajúci bol doslova archaický,“ hodnotí J. Blcháč. Radosť mu robí aj schválenie strategického programu rozvoja mesta na toto volebné obdobie.
„Je pre mňa dôležité, že sme ho pripravili v spolupráci s verejnosťou. Dokument je všeobecne známy, ľudia budú môcť kontrolovať, ako sa nám ho darí napĺňať. Zabudnúť nemôžem ani na vytvorenie Liptovskej regionálnej rozvojovej agentúry, rekonštrukciu pouličného osvetlenia a že ako v jednom z dvoch okresných miest na Slovensku budú spoluobčania môcť využiť služby Kancelárie centra právnej pomoci.“
Primátorovanie je, podľa neho, prácou na dvadsaťštyri hodín denne a sedem dní v týždni. „Pokiaľ mi to čas dovolí, rád sa zúčastňujem na podujatiach rôznych skupín občanov. Som rád, ak mi ľudia adresujú podnety, aj negatívne. Každý je príležitosťou na nápravu.“
Rodine sa nedostatok voľného času snaží kompenzovať, na kultúrnych či spoločenských akciách ho často sprevádza manželka. Dvaja dospelí synovia sa venujú štúdiu a mimoškolským aktivitám.