„Cez vianočné sviatky a Silvestra sme nemali tisíc sedemsto obyvateľov, ale raz toľko,“ zareagoval na otázku, či nachádzajú turisti Liptovské Revúce jej starosta Ján Borovský. Podotkol, že nielen v zime. Obec má dobrú východiskovú pozíciu na letnú i zimnú turistiku.
Paradox chráneného územia
„Nová história obce sa začala písať v novembri minulého roku, keď bol schválený nový územný plán s výhľadom na najbližších dvadsaťpäť rokov,“ začal rozprávanie o obci Ján Borovský. „Obec sa skladá z troch častí a územný plán dáva svojím spôsobom pečať každej z nich. Nižná časť sa stáva lyžiarskym strediskom a centrom zimnej turistiky. Strednú vnímame ako kultúrno-spoločenské centrum. Vyšná časť bude zameraná na letnú turistiku. Z pôvodnej poľnohospodársko-roľníckej obce sa tak stane agroturistická lokalita s nielen regionálnym významom. Prečo? Pretože máme spoločný projekt s obcou Liptovská Osada a Donovaly na prepojenie lyžiarskych stredísk. Projekt zasiahne dva okresy a dva kraje. “ Starosta sa rozhovoril aj o ďalšom spoločnom projekte s Liptovskou Lúžnou a Liptovskou Osadou. Ide o vybudovanie spoločnej čističky v Liptovskej Osade a kanalizácie v Liptovských Revúcach. Ani jedna ich časť kanalizáciu nemá. „Na posilnenie týchto aktivít plánujeme založiť mikroregión, nazvali sme ho Južný Liptov. Dúfame, že spoločnými silami sa nám podarí budovať zdravé dediny. Veď je prinajmenšom zaujímavé, že potok Revúca je vyhlásený za chránený areál štvrtého stupňa a o kanalizáciu sa v obci snažíme, zatiaľ bezúspešne, už asi päť rokov. Je to paradox, že štátne orgány nám v tomto nepomohli. Samozrejme, že potom máme problémy s ochranármi. “
Turistika a zimné športy
Obec zachytila dych po turistike a keďže leží v atraktívnom prostredí, zameriava sa na rozvoj turizmu. „Momentálne pracujeme nad doplnkom územného plánu, kde plánujeme s budúcim investorom vybudovať hotelovo – relaxačný komplex s bazénmi, saunami, ihriskami a športoviskami v blízkosti lyžiarskeho strediska Park snov,“ prezradil plány rozvoja obce starosta Ján Borovský. „V strede obce plánujeme vybudovať tiež športoviská. Zatiaľ máme len futbalové ihrisko a dva tenisové kurty. Chceme urobiť ešte multifunkčné ihrisko, ktoré by sa dalo využívať aj v zime, napríklad na korčuľovanie.“ Starostovi bolo ľúto, že v blízkosti obce je málo cykloturistických trás. Vraj sa obec pokúsila otvoriť pre cykloturistov aspoň blízke doliny, kde sú vyasfaltované povrchy, ale... „...akosi sa nám nedarí dohovoriť sa s Veľkou Fatrou. Pri ťažbe dreva chodievajú po cestách síce nákladné autá, ale cyklisti tam oficiálne nemôžu,“ doplnil starosta.
Raritou sú hasičské zbory
V súčasnosti obec žije prípravami na oslavy 775. výročia od prvej písomnej pamiatky. Divadelný súbor Reta bude gestorom hlavného programu v lete. Starosta naznačil, čo pripravujú: prierez históriou obce s hranými scénami pod holým nebom. „Aktívna je aj spevácka folklórna skupina Revúčan. Reprezentuje obec na folklórnych podujatiach v regióne.“
Raritou obce a možno i celého Slovenska sú štyri hasičské zbory. Tri dobrovoľné, štvrtý zriadený zo zákona ako Obecný hasičský zbor. „Situácia sa vyvinula tak, že v každej časti obce je jeden a každý má hasičská zbrojnicu,“ s úsmevom komentoval starosta. „Tento rok sa chceme pokúsiť o zateplenie kultúrneho domu a vymeniť okná na ňom. Budova si to už po tridsiatich ôsmich rokoch zaslúži. Samozrejme, dokončíme akcie, ktoré sme začali v minulom roku: úpravy na autobusových zastávkach, dokončenie oddychovej zóny, tohto roku ju dokončíme a uvidíme, s akými aktivitami na najbližšom zasadaní obecného zastupiteľstva prídu páni poslanci.“