Kontrola na skládke tuhého komunálneho odpadu v Liptovskom Hrádku zistila vážne porušenie predpisov.
LIPTOVSKÝ HRÁDOK. Podnet na kontrolu Technických služieb dal primátor mesta Branislav Tréger.
Rozhodol tak potom, ako sa začalo povrávať, že na skládku tuhého komunálneho odpadu chodí viac nákladných áut, ako je v záznamoch Technických služieb.
Znamenalo by to, že autá, o ktorých nie sú záznamy, vykladali odpad bezplatne.
Okolie skládky monitorovali mestskí policajti, ktorí zapisovali pohyb vozidiel. Pri kontrole zistili, že zápisy z dvoch nákladných áut, ktoré boli na skládke, v záznamoch Technických služieb chýbali.
„Zamestnanec skládky nevystavil protokol o vážení dovezeného materiálu. Chýbali tiež informácie o dovozcovi odpadu, jeho charaktere a množstve, ako aj časy, kedy auto na skládku prišlo a kedy z nej odišlo,“ uviedol Milan Jurík, hlavný kontrolór mesta Liptovský Hrádok.
Podľa prevádzkového poriadku skládky je povinnosťou zodpovedného pracovníka Technických služieb zapisovať všetky skutočnosti, ale aj návštevy a kontroly na skládke. Pri spomínaných dvoch autách potrebné doklady chýbali.
Primátor uviedol, že kontrolu zamerali na celý technický postup pri ukladaní odpadu na skládke.
„Mestskí policajti protokol o pohybe áut na skládke odovzdali hlavnému kontrolórovi. Potom sme istý čas počkali, kým Technické služby nespracujú ekonomicko-technickú časť, ako sú vážne lístky či úhrady faktúr,“ vysvetlil B. Tréger.
Hlavný kontrolór začal porovnávať zistené skutočnosti s údajmi, ktoré poskytli Technické služby a zistil spomínané nedostatky.
Podľa primátora má výsledok kontroly slúžiť na to, aby sa takéto prípady v budúcnosti neopakovali.
„V čo najväčšej možnej miere chceme zabrániť tomu, aby zlyhával ľudský faktor,“ zdôraznil B. Tréger.
Doplnil, že skládke tuhého komunálneho odpadu bude mesto aj naďalej venovať veľkú pozornosť, pretože jej prevádzka nie je lacnou záležitosťou.
„Musíme myslieť aj na budúcnosť, pretože nakladanie s odpadmi bude v budúcnosti ešte finančne náročnejšie ako doteraz.“
Riaditeľ Technických služieb Vladimír Cisár uviedol, že v tomto prípade už konajú orgány činné v trestnom konaní.
„Zatiaľ nemám priamy dôkaz voči konkrétnemu zamestnancovi. Platí prezumpcia neviny, akonáhle sa ukáže, že zamestnanec urobil chybu, rozviažeme s ním pracovný pomer.“
V budúcnosti chcú podobným prípadom predísť prijatím technických opatrení.
Bez povšimnutia nemôže zostať ani fakt, že podobný prípad sa na skládke v Liptovskom Hrádku už stal pred približne dvoma rokmi.
Riaditeľ prichytil zamestnanca, ktorý počas víkendu otvoril skládku odpadu. Skončil na nej odpad, ktorý mal, podľa našich informácií, pochádzať z jednej hornoliptovskej obce. Na skládku ho uložili bezplatne, čím prevádzkovateľovi spôsobili niekoľkotisícovú škodu.
„Zamestnanca som okamžite prepustil a tí, čo odpad na skládku uložili, zaň museli dodatočne zaplatiť,“ dodal V. Cisár.