Z okna sa usmieva lienka sediaca na kvete a žlto-oranžové dvere lákajú vstúpiť. Kde? Do ambulancie priateľskej k deťom v Liptovskom Mikuláši, k lekárke Eve Gabryšovej a sestričke Dane Pinkošovej.
Prečo ste sa rozhodli zriadiť netradičnú detskú ambulanciu?
Som matka, mám trojročného syna a osem a polročnú dcéru. Som aj detská lekárka, takže som od začiatku mala predstavu, ako by moje pracovisko malo vyzerať. Snažila som sa zaviesť do ambulancie to, čo mne chýbalo ako matke. Vychádzala som pri zariaďovaní z vlastných skúseností, ale aj zo skúseností svojho okolia. Počúvala som, čo by rodičia uvítali, a tak vznikla detská ambulancia plná farieb a hračiek. Snažíme sa v nej vytvárať príjemné prostredie pre deti „nezdravotníckou“ farbou oblečenia, teda nenosíme bielu.
Aké sú dnešné mamičky?
Veľa sa pýtajú, veľa čítajú a veľa informácií získavajú z internetu. Nechcú ostať doma s dieťaťom osamotené a berú všetky šance, ktoré môžu byť pre dieťa motivačné. Ak potrebujú rýchlo moje rady, komunikujeme spolu prostredníctvom mailu alebo mobilu. Mnohokrát sa dá problém odkonzultovať po telefóne a je dobré keď rodičia vedia, že sa kedykoľvek majú na koho obrátiť, aby im pomohol radou, povzbudením. Nemôžem povedať, že by to rodičia zneužívali. Ale ak treba, rodičia s dieťatkom prídu, alebo prídem ja k nim. Najmä prvorodičky sa potrebujú veľa pýtať. Keď mamina príde s dieťatkom do poradne, veľakrát pri jeho plači zabudne, čo chcela vedieť. Nabádame ich, aby si otázky napísali a nebáli sa opýtať na čokoľvek a naše rady im dávame aj v písomnej forme, čo maminy potešilo.
Hľadajú súčasní rodičia aj alternatívne metódy liečby či prevencie?
Mamy sa pýtajú aj na alternatívne metódy, takže ich vieme v rámci zákona usmerniť, dať kontakt, snažíme sa im vyjsť v ústrety. Na obvode by to, podľa mňa, tak malo byť. Maximálne vyjsť rodičom v ústrety tak, aby deti boli minimálne traumatizované. Takže ich nakontaktujem na odborníkov, napríklad homeopatov alebo spolu navštevujeme soľnú jaskyňu. Veľa našich dojčiat chodí plávať do plaveckých jasličiek. Maminy s deťmi túto možnosť uvítali, chvália si plávanie a stratili sa aj obavy, že deti budú chorľavieť. Keď rodičia dodržujú všetky pravidlá, dieťaťu plávanie len prospieva. Mňa ako lekárku veľmi priťahuje aj speleoterapia. Kedysi v Demänovskej Doline fungovala a určite by stálo za úvahu využiť bohatstvo pre zdravie našich detí, ktoré sa ponúka doma v Liptove.
Chodievajú k vám aj mamy s deťmi zo zahraničia?
Áno. Rozprávame po anglicky, najmä sestrička Danka veľmi dobre hovorí po anglicky, takže máme aj deti rodičov zo zahraničia, ktorí nevedia celkom dobre po slovensky. Máme napríklad aj mesačného chlapčeka anglických rodičov, ale i tri a polročnú „šikovnicu“ Lenku, ktorá si s maminou Japonkou zvykajú žiť v Liptove.
Autor: DAGMARA