Prázdniny si kvôli chorobe predĺžili školáci v Liptovskom Mikuláši a v Ludrovej.
LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ, RUŽOMBEROK. Akútne respiračné ochorenia, teda nádcha či kašeľ, zatvorili v regióne Liptova dve základné školy. Chorobnosť v nich presiahla tridsať percent.
V štvrtom ročníku v Základnej škole na Demänovskej ceste v Liptovskom Mikuláši zaznamenali akútne ochorenia dýchycích ciest u viac ako štyridsaťpäť percent žiakov. V ludrovskej základnej škole v okrese Ružomberok dosiahol počet chorých žiakov na prvom stupni bezmála štyridsaťtri percent. Minulý týždeň v okrese Liptovský Mikuláš ochorelo 839 ľudí, najviac ich bolo u šesť až štrnásťročných detí a u ľudí od dvadsať do päťdesiatdeväť rokov. Na chrípku a jej podobné ochorenia sa liečilo takmer 300 ľudí.
V okrese Ružomberok zaznamenali lekári 960 prípadov akútnych respiračných ochorení. Postihnutí patrili k rovnakej vekovej skupine. Chrípka a jej podobné ochorenia premohli bezmála 370 ľudí. „Oproti predchádzajúcemu týždňu poklesol počet ochorení chrípky a jej podobných ochorení v okrese Liptovský Mikuláš. Zaznamenali sme nárast akútnych respiračných ochorení,“ povedala Danica Maslenová, vedúca oddelenia epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Liptovskom Mikuláši. Menej akútnych respiračných ochorení bolo, naopak, v okrese Ružomberok, poklesol aj počet prípadov chrípky.
Podľa slov D. Maslenovej nastupuje vírus chrípky práve v tomto období. Cirkuluje aj v našom regióne, čo dokázal prípad z Liptovského Hrádku, kde vírus chrípky zachytili u trojročného chlapca. „Jej typ je obsiahnutý vo vakcíne. Tí, čo sa dali zaočkovať, urobili dobre,“ skonštatovala.
Ľudia by, podľa jej slov, nemali všetky prechladnutia, nádchu a kašeľ považovať za chrípku. „Hoci človeka obťažujú, nedostanú ho do postele. Chrípka a jej podobné ochorenia majú rýchly začiatok, teplota sa pohybuje nad tridsiatimi ôsmimi stupňami. Prítomný musí byť aspoň jeden respiračný príznak, teda kašeľ, bolesť hrdla či nádcha a jeden celkový príznak ako bolesť hlavy, svalov, kĺbov či zimnica,“ vysvetlila D. Maslenová.
Podľa Ivana Rovného, hlavného hygienika Slovenskej republiky, sú pri chrípke najrizikovejšou skupinou ľudia so zníženou imunitou a deti v predškolskom veku. Vírus chrípky sa šíri predovšetkým vzduchom, zabúdať preto netreba na vetranie miestností najmä v školách či škôlkach. Dobrou prevenciou je správna životospráva, dostatok pohybu na čerstvom vzduchu, cvičenie či otužovanie organizmu.
Dobre je myslieť najmä na vhodné oblečenie, ktoré zabráni podchladeniu. „V čase väčšieho výskytu prípadov chrípky je rozumné sa vyhnúť podujatiam, na ktorých je viac ľudí, “ odporučil I. Rovný.