Samospráve Liptovského Mikuláša pomáha mapovať a riešiť otázky kvality života občanov v dôchodcov– skom veku Rada starších od od marca minulého roka. Pri tejto príležitosti sme o rozhovor požiadali predsedu rady Michala Kotiana.
Kde sú korene vzniku rady?
Podnet pre zakladanie rád seniorov pri mestských a obecných úradoch zaznel na 5. sneme Jednoty dôchodcov Slovenska (JDS) v roku 2001. Hneď nato som ako podpredseda Okresného výboru JDS v Liptove, spoločne s predsedníčkou Alžbetou Šatkovou, oslovil vtedajšieho primátora mesta Alexandra Slafkovského, ale neuspel som. Primátor poukázal, že má svoje štvrťročné či polročné stretávanie sa s vedúcimi klubov dôchodcov a to vraj stačí.
S myšlienkou založenia rady ste sa teda rozlúčili?
- Ja osobne i stúpenci myšlienky v radoch liptovských dôchodcov nie, bolo však potrebné počkať na nové voľby. Už počas predvolebnej kampane kandidátov na primátora mesta sme pri stretnutiach s Jánom Blcháčom hovorili o vzniku rady starších. Prejavil záujem.
Zakrátko po svojom zvolení do funkcie nový primátor inicioval stretnutie s dôchodcami, čo vyústilo do oficiálneho založenia rady v marci 2007. V apríli ma jej pätnásti členovia zvolili za predsedu.
Koho rada prezentuje?
- Z množstva rôznych názorov sa nakoniec presadilo zloženie rady zo zástupcov miestnych klubov dôchodcov a základ- ných organizácií JDS.
Zastúpení sú aj neorganizovaní dôchodcovia, ktorí sa aktívne zaujímajú o dianie v meste. Počítame, že v rade budú zastúpení aj zdravotne ťažko postihnutí. Rada zasadá raz za mesiac.
Ako hodnotíte prvý rok činnosti rady?
- Ako úspešný. Za osobitne priaznivú skutočnosť považuje rada pravidelnú účasť primátora mesta na jej každom rokovaní. Nielenže sa naše podnety a pripomienky dostávajú priamo do najpovolanejších uší, ale zároveň nás primátor vopred informuje o programe nasledujúceho rokovania mestského zastupiteľstva a zaujíma sa o naše názory. To predtým v meste nikdy nebolo! Je predsa veľký rozdiel v tom, či má občan prístup k formovaniu uznesení zastupiteľstva, alebo či sa dozvie až hotový výsledok. Nezabúdajme, že z celkového počtu obyvateľov mesta je dôchodcov takmer sedem tisíc. Znamená to, že takmer každý piaty obyvateľ je dôchodca.
Ktoré z realizovaných krokov zlepšenia kvality života dôchodcov vás tešia najviac?
Patrí medzi ne napríklad možnosť prezentovať návrhy rady priamo na rokovaniach mestského zastupiteľstva, čo je tiež jedna z novôt v dialógu samosprávy a občanov. Veľkým prínosom je aj možnosť bezplatne absolvovať kurzy ovládania počítača. Certifikát už získalo viac ako 70 dôchodcov, ktorí sa nimi pýšia pred vnukmi. Pre 70-ročných a starších dôchodcov sa nám podarilo presadiť cestovné v mestskej hromadnej doprave (MHD) za korunu, predtým cestovali za päť korún. Tridsaťpercentnú zľavu sa nám podarilo presadiť v prímestskej doprave aj pre 65-ročných a starších dôchodcov. Obľúbené sú zľavy do aquaparku Tatralandia, pričom ich čerpanie sa nám podarilo významne znížiť a zjednodušiť. Toto sú len niektoré realizované kroky, je ich oveľa viac.
Aké sú tohtoročné plány rady?
Budeme pokračovať v presadzovaní zliav v MHD od veku 60 rokov, ale aj iných zliav, napríklad v oblasti mestských daní a poplatkov. Zvlášť dôrazne sa budeme zaoberať poplatkami za elektrinu a vodu, ktoré sú v našom okrese najvyššie na Slovensku. Nadviažeme spoluprácu s Knižnicou G. F. Belopotockého ohľadne využívania jej verej-ných počítačov. Budeme sa zaoberať aj organizovaním inštruktáží v súvislosti s prechodom meny na euro a s mnohými ďalšími otázkami, ktorých cieľom je zlepšenie života liptovskomikulášskych seniorov.