Obyvatelia Liptovského Trnovca poslali ministerke pôdohospodárstva Zdenke Kramplovej petíciu. Ochranné pásma lesa v katastrálnom území obce chce totiž získať bratislavská spoločnosť DH Finance Slovakia výmenou za hospodárske lesy pri Klenovci.
LIPTOVSKÝ TRNOVEC. „Po dlhom úsilí sa nám podarilo stretnúť sa s ministerkou Zdenkou Kramplovou. Stretnutie sa uskutočnilo v Dolnom Kubíne na záver jej výjazdu do tejto lokality. Venovala nám namiesto sľúbenej pol hodiny takmer hodinu. Mali sme dostatočný priestor prezentovať stanovisko občanov Liptovského Trnovca,“ povedal hovorca petičného výboru Peter Bulla a pokračoval: „Ministerka zdôraznila, že nemôže do procesu vstúpiť, keďže právnici ministerstva pôdohospodárstva aj štátneho podniku Lesy SR dali analýzy, na základe ktorých je vraj celá záležitosť právne čistá. My sme ale poukázali na dve závažné skutočnosti. Lokalita Ratkovie spadá do kategórie ochranného lesa 4. stupňa. Podľa zákona ochranné pásma zaradené do tretieho až piateho stupňa ochrany nesmú byť prevádzané na iné osoby. Na viaceré pozemky, ktoré sú predmetom zámennej zmluvy, boli v minulosti vznesené reštitučné nároky. Takéto pozemky tiež nemôžu byť prevádzané na iné osoby. Ministerka sľúbila, že oboznámi s týmito skutočnosťami kompetentných, urobia ďalšiu analýzu a na jej základe sa rozhodne.“
Ministerka po stretnutí s Trnovčanmi nelenila a ich tvrdenia si overila. Zistila, že areál Ratkovie bol naozaj vyhláškou ministerstva životného prostredia vyhlásený za chránený areál a poslala list generálnemu riaditeľovi Lesov SR Jozefovi Minďášovi. Okrem iného sa v ňom uvádza, že skutočnosť, že ide o chránený areál zaradený do tretieho až piateho stupňa ochrany, mení celkový pohľad na realizáciu zámeny. Podľa zákona „vlastníctvo štátu k pozemkom a vodným plochám v týchto chránených územiach je zakázané previesť na iné osoby.“ Preto požiadala generálneho riaditeľa Lesov SR o zabezpečenie pozastavenia vkladu zámennej zmluvy do katastra nehnuteľností. Peter Gogola, hovorca Lesov SR, potvrdil, že na základe žiadosti ministerky pôdohospodárstva vydal generálny riaditeľ štátneho podniku Lesy SR pokyn k zastaveniu vkladu dotknutých pozemkov do katastra nehnuteľností. Dodal, že celá záležitosť bude preskúmaná a prehodnotená. Na podnet Trnovčanov ju prešetruje aj generálna prokuratúra.
Ratkovie je poloostrov vybiehajúci do Liptovskej Mary. Vznikol pri budovaní priehrady. „Kedysi tam bola orná pôda, ktorú obrábali obyvatelia Liptovského Trnovca. Sadili tam zemiaky aj obilie. Pri budovaní vodného diela im boli tieto pozemky vyvlastnené s odôvodnením, že lokalita bude slúžiť záplave. V 70-tych rokoch v lokalite Ratkovie zasadili cudzokrajné dreviny. Najskôr to bola študijná plocha, po čase ju preklasifikovali na chránený areál, arborétum,“ prezradil predseda Pozemkového spoločenstva v Liptovskom Trnovci Anton Murgaš.
Ratkovie teda, zdá sa, zostane naďalej vlastníctvom štátu.
Predmetom výmeny však bolo asi 40 hektárov brehových porastov v katastri Liptovského Trnovca. Tie však nie sú zaradané do tretieho až piateho stupňa ochrany, ale iba do prvého. Trnovčania nechcú, aby pozemky, ktoré im kedysi vyvlastnil štát, dostali cudzí. V súčasnosti má do ochranného pásma lesa prístup každý a môže tadiaľ prejsť až k vode.
Ak by ich získala bratislavská spoločnosť, ktorá chce v tejto oblasti rozvíjať cestovný ruch, obávajú sa, že by sa už tak ľahko k vode nedostali.
„Naším jediným cieľom bolo, aby pozemky zostali v správe štátneho podniku Lesy SR. Teraz ale chceme pridať ešte jednu požiadavku. Budeme žiadať záruky, aby v budúcnosti nedošlo k podobnej zámene, a to či už zmenou legislatívy, alebo akýmkoľvek právnym úkonom. Za prijateľné riešenie by sme považovali aj to, keby Lesy SR pristúpili na našu ponuku. Urbár Liptovský Trnovec už ponúkal výmenou za brehové porasty v katastri obce lukratívne lesy v Suchej doline, ktoré sú zaradené do štvrtého až piateho stupňa ochrany. Štát by takto získal mnohonásobne hodnotnejšie pozemky,“ povedal Peter Bulla.