Už ste sa stretli s fuzzy množinami? Fuzzy technológie používame bez toho, aby sme si to uvedomovali: mobilný telefón, práčka, umývačka, holiaci strojček alebo niektoré najnovšie automatické prevodovky.
Čo to má spoločné so zahmlenými, neostrými (fuzzy) množinami? Táto teória sa snaží priblížiť matematické modely, ktoré technické zariadenia využívajú, k ľudskému správaniu. Človek v praktickom živote nepoužíva kategoricky presné vyjadrovanie, ale pou- žíva neurčité výrazy ako málo, príliš veľa, neďaleko, mladý človek či vysoká rýchlosť. Takéto informácie sa potom musia matematicky modelovať. Na základe modelovania neurčitosti sa rozhodujú zariadenia typu fuzzy logic. Teória fuzzy množín je teda presnou teóriou, ktorá sa snaží vysporiadať s vecami, ktoré nie sú ani trochu presné. Existuje veľa oblastí, kde vládne nepresnosť a práve tam sa snaží teória dávať z nepresných podkladov presné výsledky. Uplatnenie má v biologických, ekonomických a sociálnych systémoch aj vo vojenstve.
Na 9. ročníku matematickej konferencie o fuzzy množinách FSTA 2008 sa vo februári zišlo v Liptovskom Jáne takmer sto účastníkov z pätnástich krajín, okrem iných z Japonska či Indie. Medzinárodné matematické konferencie FSTA sú pokračovaním česko-slovenských konferencií o fuzzy množinách založených profesorom Beloslavom Riečanom na katedre matematiky vtedajšej Vysokej vojenskej technickej škole v Liptovskom Mikuláši. „Teší ma pretrvávajúci veľký záujem o našu konferenciu,“ konštatoval Ferdinand Chovanec, vedúci katedry prírodných vied Akadémie ozbrojených síl generála M. R. Štefánika, ktorá bola hlavnou organizátorkou konferencie. „Sve-dčí to o odbornej kvalite prednášajúcich, o túžbe účastníkov vymeniť si najnovšie poznatky z danej oblasti, ale podľa vyjadrenia skalných účastníkov je to aj výsledok dobrej organizácie konferencie. Podiel na úspechu má určite aj záujem účastníkov spoznať krásu Liptova.“
Tento rok prišlo na konferenciu veľa mladých ľudí. „Posledné roky mladé mozgy zo Slovenska odchádzajú do zahraničia, alebo na iné lepšie platené miesta. Už nám začína chýbať stredná generácia. Škoda, lebo práve v oblasti teoretického výskumu fuzzy množín patrí Slovensko k svetovej špičke,“ povedal profesor Radko Mesiar zo Stavebnej fakulty Slovenskej technickej univerzity.
Neodmysliteľnou súčasťou každej konferencie FSTA je hudobný koncert klasickej hudby v podaní účastníkov konferencie. Ako povedal hlavný gestor podujatia profesor Beloslav Riečan, „matematika a hudba majú spoločný základ vo svojej abstraktnosti a fantázii“. Repertoár a hudobné party si aktéri, napriek hraniciam a obrovským vzdialenostiam dohovárajú dlho dopredu. Cez internet. Hudba a vzorce sú ich spoločným jazykom.
Autor: SOŇA JAROŠOVÁ