Spoločnosť sa bude snažiť výrobu prispôsobiť, aby nemusela prepúšťať. Pomôcť chce aj mesto.
LIPTOVSKÝ HRADOK. „Počuli sme silný výbuch, potom bolo vidieť veľké plamene, sprevádzané kúdolmi dymu,“ povedali mladí obyvatelia neďalekej Liptovskej Porúbky. Požiar vypukol minulý piatok o ôsmej večer. Liptovskomikulášski hasiči príčinu jeho vzniku ešte nepoznajú.
„Zrejme išlo o poruchu na technologickom zariadení,“ uviedol Jozef Chudovský z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Liptovskom Mikuláši. S požiarom najskôr začali bojovať hasiči zo stanice v Liptovskom Hrádku, o niekoľko minút im prišli pomáhať aj kolegovia z Liptovského Mikuláša. „Zasahovalo dvanásť hasičov z Liptovského Mikuláša a Liptovského Hrádku a dvaja z Ružomberka,“ informoval J. Chudovský. Pomáhalo im aj približne päťdesiat dobrovoľných hasičov z hornoliptovských obcí – z Liptovskej Porúbky, Liptovskej Kokavy, Važca, Liptovského Petra, Liptovského Ondreja, Kráľovej Lehoty a Hýb.
Požiar sa podarilo lokalizovať po približne dvoch hodinách. Hasičom prácu sťažoval nedostatok vody v hydrantovej sieti, ktorú mali v závode. Potrubie malo malý priemer, nedostatočný prietok a tlak. „Z neďalekého Váhu vodu čerpali dobrovoľní hasiči,“ podotkol J. Chudovský. V závode zasahovali tri hasičské cisterny a dve výškové plošiny, keďže horela aj strecha výrobnej haly.
Pri likvidovaní požiaru dochádzalo v hale k občasným výbuchom. Bolo v nej niekoľko desiatok litrov hydraulického oleja, farby, piliny, drevo a iný horľavý materiál. Keďže praskali obvodové múry, zamestnanci spoločnosti na troch vysokozdvižných vozíkoch odvážali drevené dielce a ďalší materiál.
Nakladačom zvalili popraskané obvodové múry. „Požiar sa definitívne podarilo uhasiť po približne štyroch hodinách,“ uviedol J. Chudovský. Hasičom pomáhali aj policajti z Obvodného oddelenia Policajného zboru v Liptovskom Hrádku, ktorí odkláňali dopravu spolu s mestskými policajtmi.
Spoločnosť, v ktorej požiar vypukol, patrí k najväčším zamestnávateľom v regióne horného Liptova. „Výrobu sa budeme snažiť prispôsobiť tak, aby sme nemuseli pristúpiť k prepúšťaniu,“ povedal riaditeľ Milan Benco. K príčinám požiaru ako i k ďalšej výrobe v zhorenej časti fabriky sa zatiaľ nechcel vyjadriť.
Branislav Tréger, primátor Liptovského Hrádku, uviedol, že mesto je spoločnosti pripravené pomôcť. „Najmä pri vybavovaní potrebných administratívnych záležitostí, ktoré budú súvisieť so stavebným úradom.“ Samospráve, podľa jeho slov, záleží na ďalšom pokračovaní výroby. „V závode pracuje veľa ľudí nielen z Liptovského Hrádku, ale aj širokého okolia,“ dodal B. Tréger.
V rovnakom závode horela výrobná hala aj začiatkom marca minulého roka. Požiar vtedy spôsobil oveľa väčšiu škodu, odhadli ju na približne tristo miliónov korún. Ako vznikol, sa nepodarilo zistiť. Išlo o najvyššiu škodu, ktorú minulý rok spôsobili požiare na Slovensku.