Študenti Strednej lesníckej školy Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku vymysleli a zrealizovali projekt, ktorý nazvali Inventarizácia americkej zóny arboréta. Cieľom projektu bolo zhotovenie a osadenie informačnej tabule s plánom drevín v tejto zóne.
Hrádocké arborétum je jedinečné svojho druhu v Európe. Je najvyššie položeným arborétom v Strednej Európe a jedno z najstarších na Slovensku. Jeho základy položil pred 120 rokmi riaditeľ vtedajšej Horárskej školy Rudolf Benkö. Jeho pôvodná výmera bola vyše 27 hektárov, v súčasnosti má približne sedem hektárov. Je rozdelené do ôsmich zón: Severná Amerika, Euroázia, zbierky rododendronov, zbierky vždy zelených drevín, Východná Ázia, vresoviská a alpinium, zbierky vŕb a popínavé dreviny. V súčasnosti sa v ňom nachádza takmer osemsto rôznych ihličnatých aj listnatých druhov drevín. Niektoré sú zaradené v zoznamoch Červených kníh viacerých štátov. V americkej zóne sa nachádzajú niektoré vzácne dreviny, napríklad sekvojovec mamutí, najvyšší organizmus na zemi. Dorastá až do výšky približne sto metrov, ale ten v arboréte je ešte iba štvormetrový. Rastie v ňom aj smrek biely, borovica Jefrejova aj Armandova, z listnáčov pagaštan páviový či ľaliovník tulipánokvetý. Najmä z tohto dôvodu bolo hrádocké arborétum vyhlásené za chránený areál so zaradením do 4. stupňa ochrany.
Študenti v rámci projektu zamerali každý strom a každú drevinu, ktorá rastie v americkej zóne arboréta. „Dúfame, že si ľudia uvedomia, že arborétum slúži ako chránená študijná plocha a nie ako mestský park Liptovského Hrádku. Treba brať na vedomie, že v našom parku je takmer osemsto rôznych druhov drevín, a to na malej ploche. Každý doterajší správca vysádzal rôzne dreviny, miestami aj veľmi chaoticky. Vznikla tak divoká a neprehľadná záhrada. Inventarizáciou sa arborétum spriehľadní. Plán využije vedenie školy pri plánovaní údržby drevín, trávnikov a výsadby nových drevín. Využijú ho aj študenti školy a verejnosť, ktorá denne prechádza arborétom,“ vysvetlil člen projektového tímu Jakub Žiška. Projekt inventarizácie americkej zóny realizujú študenti v rámci nového voliteľného predmetu lesnícka geodézia, ktorý otvorili v tomto školskom roku. „Nejde o klasickú formu vyučovania, ale o tzv. projektové vzdelávanie. Hľadanie riešenia problémov, ktoré nastanú pri práci, spôsobuje, že zo žiakov sa stávajú odborníci na danú oblasť. Učia sa prakticky riešiť problémy spojené s realizáciou projektu, a tým získavajú poznatky, ktoré sa nedajú získať z učebníc. Vyučovanie sa stalo zaujímavejšie, viac orientované do praxe a blízke reálnemu životu. Dúfam, že projektové vyučovanie zlepší zručnosti v oblasti hľadania a vy-užívania nových informácií, a tým pomôže mladým ľuďom byť úspešnejšími pri hľadaní práce po skončení strednej školy,“ povedal učiteľ lesníckej geodézie Michal Olos, ktorý študentom pomáha pri projekte odborne aj organizačne.
Na projekt inventarizácie americkej zóny sa podarilo študentom získať z Európskeho sociálneho fondu prostredníctvom neziskovej organizácie A - projekt 15-tisíc korún. Väčšinu finančných prostriedkov použili na nákup techniky, ktorá slúži na rýchlejšie a presnejšie zameranie americkej zóny. „Študenti používali moderné technológie, GPS systémy, software na tvorbu digitálnej mapy. V zameraní drevín arboréta budú pokračovať aj po skončení projektu. Cieľom do budúcnosti je zmapovať celé arborétum a vytvoriť v ňom sieť náučných chodníkov,“ poznamenal Michal Olos. Koncom februára projekt dokončili a na záverečnej konferencii projektového vzdelávania stredných škôl Liptova v Ružomberku ho prezentovali študenti Rastislav Piroh, Marek Hromada, Matej Filický a Jakub Žiška. Hrádockú lesnícku školu prezentovali aj vábničkári.