Voľne pobehajúci psy sú v meste problémom. Zmeniť by to malo všeobecno-záväzné nariadenie.
LIPTOVSKÝ HRÁDOK. Komplexne riešiť problematiku psov v meste by malo nové všeobecno-záväzné nariadenie, ktoré v Liptovskom Hrádku doteraz chýbalo.
Poslanca Stanislava Muráňa zaujímalo, ako v meste riešia problematiku psov. Poukázal pri tom na iné slovenské mestá, v ktorých, podľa jeho slov, sprísnili podmienky pre psíčkarov. Ešte v prvej polovici tohto roka by ho mal pripraviť prednosta mestského úradu Ján Kazár v spolupráci s náčelníkom mestskej polície Jozefom Koscelníkom. Problematikou túlavých psov sa zaoberali poslanci mestského zastupiteľstva minulý štvrtok, keď ich J. Koscelník informoval o činnosti mestskej polície v uplynulom roku.
Náčelník mestskej polície uviedol, že psov na území mesta nie je málo. Problémy sú najmä s túlavými. „Pri všetkých odchytených psoch sa snažíme zistiť majiteľa, čo sa nám väčšinou aj podarí. Ak pes nemá známku, zvykneme na informovanie využiť aj mestský rozhlas,“ povedal. Pripomenul, že s túlavými psami sú problémy. „Keď ich odchytíme, tak ich nemáme kde umiestniť. Bolo by dobré, keby bola naša kompetencia v tejto oblasti jasne stanovená aj vo všeobecno-záväznom nariadení,“ povedal J. Koscelník.
Situáciu komplikuje najmä fakt, že v Liptovskom Hrádku nemajú karanténnu stanicu či útulok. Podľa primátora Branislava Trégera by jeho prevádzka bola neefektívna a finančne náročná. „Budem rokovať s primátorom Liptovského Mikuláša, či by sme za poplatok nemohli odchytených psov umiestniť do ich karanténnej stanice v Okoličnom.“ Mestské nariadenie by, podľa jeho slov, malo riešiť právomoci mestských policajtov a viesť ľudí k lepšej starostlivosti o životné prostredie.
Vlani neobišli racionalizačné opatrenia ani mestskú políciu. Odišli z nej traja príslušníci a pracovníčky operačného strediska. Poslankyňu Ivetu Zuskinovú zaujímalo, či táto skutočnosť ovplyvnila prácu mestskej polície. „Chvíľku trvalo, kým sme si na nový systém zvykli. Najmä pri fyzických zákrokoch je rozdiel, či zasahuje jeden alebo dvaja policajti,“ vysvetlil J. Koscelník.
Keďže racionalizačné opatrenia sa dotkli aj pracovníčok operačného strediska, na tiesňovej linke 159 sa dovoláte priamo hliadke. Podľa náčelníkových slov sa tým zrýchli príchod k zákrokom.
Mestskí policajti v minulom roku riešili 1770 prípadov, 460 z nich neriešili, pretože boli neopodstatnené. Na tiesňovej linke prijali viac ako osemsto oznámení. Policajti riešili viac ako 1300 priestupkov, najčastejšie išlo o porušovanie verejného poriadku a všeobecno-záväzných nariadení mesta.