Štvrtok, 24. jún, 2021 | Meniny má JánKrížovkyKrížovky

Večer pre Bzuča pomôže, aby mohol absolvovať ďalšiu liečbu

web_bzuco.jpg

OD OSUDNEJ NOCI kedy z veľkej výšky spadol Roman Štrba, slovenský reprezentant vo vodnom slalome v kategórii C 2, uplynie koncom marca sedem rokov. S následkami ťažkých zranení bojuje dodnes.

Romanov stav medicína označuje ako apalický syndróm (bdelé nevedomie). Tento pojem charakterizuje stav, keď z dôvodu traumy ustáva vplyv mozgovej kôry na organizmus a pacientom zostávajú len niektoré „nižšie“ funkcie, napríklad život udržujúce – dýchanie, krvný obeh, trávenie, prehĺtací reflex. Schopnosť reagovať na okolie je výrazne obmedzená, zostávajú napríklad zmeny výrazov tváre, pohyb končatín v periférii a podobne. Tento stav býva veľmi individuálny a je ho možné ovplyvniť vhodne zvolenou liečbou.
Pripomeňme, že slovenská legislatíva nepodporuje liečbu apalikov a všetky pokroky, ktoré od ťažkého úrazu Roman urobil, dosiahol vďaka intenzívnej starostlivosti a podpore rodiny. Štrbovcom pritom pomohli mnohí ľudia, priatelia, známi či firmy, ktorí finančne alebo iným spôsobom prispeli k tomu, aby Roman mohol absolvovať náročnú liečbu a rehabilitáciu v Českej republike. Pod najvýraznejšie pokroky a zlepšenie Romanovho stavu sa podpísali rehabilitácie Vojtovou metódou. Je to reflexná akupresúrna metóda zameraná na motoriku. Prospievajú mu aj liečebné kúry v hyperbarickej (kyslíkovej) komore.

Nákladná terapia
Popri tom je pre mladého muža veľmi dôležitý neustály kontakt s ľuďmi a pocit lásky a starostlivosti. O to sa snažia Romanovi najbližší deň čo deň už sedem rokov. Sestra Andrea po tragickej udalosti neváhala ani na okamih potlačiť svoj osobný život do úzadia a o Romana sa stará. Doma s ním absolvuje pravidelné klasické rehabilitačné cvičenia, masáže, motivačné a stimulačné cvičenia, chodí s ním do sauny, do bazéna...
„Veľké šance na zlepšenie Romanovho zdravotného stavu dáva najmä Vojtova metóda a kúry v hyperbarickej komore. Za Vojtovou metódou cestujeme do Hostinného v Českej republike, naposledy sme tam strávili tri týždne. Romanovi sa páčilo napriek tomu, že je to veľmi intenzívna metóda, pri ktorej sa pacient môže cítiť unavený. Bývali sme u môjho priateľa a Bzu- čovi sme pripravovali pestrý aktívny program. Boli sme napríklad na festivale, prespali sme v stane a Roman bol spokojný,“ spomína Andrea a dodáva, že Bzučo, ako ho volajú priatelia, si s rehabilitačnou sestrou, ktorá sa mu tam venovala, rozumie aj ľudsky, takže táto skutočnosť je pre neho ďalšou devízou. Vlani v jeseni strávili zasa súrodenci Štrbovci štyridsať dní v Košiciach, kde Roman absolvoval kúru v hyperbarickej komore, pred dvoma rokmi v Košiciach kvôli tejto terapii ostali až sto dní. Obidve terapie, ktoré Romanovi najviac pomáhajú, sú finančne nákladné, doprava a ubytovanie tiež nie sú najlacnejšie. „V rámci našich finančných možností sa snažíme Romanovi zabezpečiť maximum, čoho sme schopní,“ pripomína Andrea.

Energia, mladosť a život
Hoci naša legislatíva neumožňuje Romanovi a mnohým ďalším telesne postihnutým na Slovensku liečbu, ktorá by viedla k zlepšeniu kvality ich života, je veľa ľudí, ktorí nezištne dokážu pomôcť iným. Aj v Romanovom okolí takí sú. Práve v týchto dňoch pracujú na projekte, aby ho finančne a morálne podporili. Výsledkom bude benefičné podujatie s názvom ...večer pre Bzuča. S myšlienkou zrealizovať tento projekt prišiel známy Romanovho otca, Slavomír Hromada. S otázkou, či by nepomohla pri organizácii, oslovil Janu Šipekovú, ktorá má skúsenosti s organizovaním benefičných podujatí a verejnosť ju pozná najmä z Dúhových a Slaných mostov, prostredníctvom ktorých podporuje deti s cystickou fibrózou.
Projekt zastrešuje Občianske združenie Centrum Ligda – asociácia pre telesne postihnutých, ktorá podporuje telesne postihnutých ľudí následkom poranenia alebo poškodenia mozgu, miechy, chrbtice a ochrnutia končatín.
„Keď ma Slávo oslovil, či mu pomôžem, hneď som súhlasila. Náš zámer sme prezentovali Štrbovcom a rodina naše predstavy prijala,“ vysvetľuje Jana Šipeková, ktorá sa úlohy autorky a koordinátorky ujala s ľudským porozumením. „Nebude to klasický benefičný koncert, ale celovečerný štvorhodinový program, v ktorom budú účinkujúci vystupovať v štyridsaťpäťminútových blokoch. Na rozdiel od Dúhových a Slaných mostov sme tentoraz pri výbere účinkujúcich stavili výlučne na regionálnych umelcov. Celý ...večer pre Bzuča by mal byť v znamení energie, mladosti a života,“ dodáva Jana. „Páči sa mi myšlienka zamerať program na mladých ľudí, pretože práve mladých treba osloviť, aby sa naučili komunikovať s telesne postihnutými a tí sa tak mohli lepšie zaradiť do spoločnosti,“ vyjadruje spokojnosť so zámerom organizátorov Andrea. Účinkovať bude Martin Jurčo, skupiny Rimmon, Ianus Band, Off the point, Svepes, Freeze, moderátormi večera budú Mariana Ulíková a Matej Géci.
Termín benefície ...večer pre Bzuča naplánovali na sobotu 29. marca a uskutoční sa v liptovskomikulášskom Route 66. „Dátum som vybrala náhodou, ale zhodou okolností práve v ten deň uplynie sedem rokov odvtedy, ako sa Roman zranil,“ zamýšľa sa Jana Šipeková. V sprievodnom programe nebude chýbať film Mariána Ligdu, zaujímavá bude aj dražba gitary, ktorú na tento účel venuje Miroslav Rerko z Muzik centra v Liptovskom Mikuláši. Výťažok z dražby aj z celého podujatia dostane Bzučo na ďalšiu liečbu v hyperbarickej komore.

Aj Roman sa teší
„Roman sa už na podujatie veľmi teší, hovorím mu, ako pokračuje jeho organizácia. Pripravím mu potom oblečenie, nech si vyberie, v čom tam chce ísť,“ plánuje Andrea.
Ľudia, ktorí si pozrú v slovníku definíciu apalického syndrómu sa možno budú čudovať, ako sa môže človek s touto diagnózou na niečo tešiť alebo si vybrať oblečenie. Bzučo však vďaka svojej rodine a najmä intenzívnej starostlivosti sestry už dokáže komunikovať očami a mimikou. Zdvihne a otáča hlavou a vie sa orientovať v priestore. Jedáva posediačky a potravu prijíma lyžicou. Funguje mu krokový mechanizmus, na vyzvanie pohne chodidlami, občas celou nohou. Pravou nohou dokáže bicyklovať. Používa úchop ľavej ruky a sám cvičí prstami na nej. Pre mnohých možno drobnosti, ale pre Bzuča veľké pokroky.

Pre Andreu to nie je obeť
Andrea Štrbová je mladá sympatická žena a niekomu sa môže zdať nepochopiteľné, prečo sa kvôli bratovi toľko obetuje. „Vôbec to nepovažujem za obeť. Vždy som chcela pomáhať ľuďom, aj preto som si vybrala povolanie detskej sestry. A pomáhať vlastnému bratovi je pre mňa úplne prirodzené. A nemám ani pocit, že by som to robila na úkor mojej kariéry, pretože akú kariéru by som mohla urobiť ako detská sestra. Jasné, že oveľa radšej by som bola, keby bol Bzučo zdravý, ale keď už nastala taká situácia ako nastala, bolo to pre mňa výzvou,“ rázne odmieta Andrea filozofovanie o obetovaní vlastného života.
Výzvou to pre ňu bolo v tom zmysle, že si vzdelanie zdravotnej sestry priebežne dopĺňa na špeciálnych kurzoch, aby potom získané vedomosti mohla využiť aj pri Romanovi. Absolvovala napríklad zatiaľ prvý stupeň kraniosakrálnej osteopatie v Prahe.
„Kraniosakrálna osteopatia je veľmi jemná, neinvazívna manipulačná technika. Princípom metódy je vyšetrenie pohyblivosti kraniosakrálneho systému, do ktorého patrí lebka, vnútrolebečný a chrbticový membránový systém, mozgomiešna tekutina, celý chrbticový kanál vrátane krížovej kosti.
Terapeut nacvičenými hmatmi testuje pohyblivosť jednotlivých častí systému. Keď zistí v systéme odmedzenia, resp. patologické zmeny, ktoré bránia zdravým a prirodzeným funkciám organizmu, veľmi jemne systém koriguje. Všetky manipulácie nepresahujú tlak alebo ťah váhy desaťkorunáčky. Terapeut k dosiahnutiu harmónie využíva samoregulačné schopnosti organizmu, preto je táto terapia veľmi bezpečná.
Je vhodná pre ľudí všetkých vekových kategórií, môže byť použitá aj na novorodencoch, starých ľuďoch, alebo ťažko zdravotne postihnutých,“ vysvetľuje Andrea. Teší ju aj skutočnosť, že keď sa niečo nové naučí, môže to využiť aj pri iných ľuďoch, ktorým rada pomôže.

Pomôžte a zabavte sa
Zdravotné poisťovne si vyhradili právo rozhodovania, komu liečbu v hyperbarickej komore preplatia a komu nie. Takúto liečbu však uhrádzajú malému počtu pacientov a Bzučo, žiaľ, medzi nich nepatrí.
Napriek tomu ju bude môcť opäť absolvovať vďaka ľuďom, ktorí nie sú ľahostajní voči iným a venujú sa organizácii benefičného podujatia pre neho. Ale aj vďaka účinkujúcim, ktorí vystúpia bez nároku na honorár a vďaka všetkým, ktorí akokoľvek prispejú k realizácii tohto projektu.
A najmä, vďaka všetkým, ktorí na podujatie prídu. Príďte aj vy: pomôcť a zabaviť sa.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 2. Holenie je umenie. A vy môžete byť jeho majstrom
 3. Vedci z BMC SAV vo vlakoch nový koronavírus nenašli
 4. Pôžička s výraznou zľavou z úroku? Vieme, kde ju nájdete
 5. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 6. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 7. Čo by som urobil inak, keby som znovu staval dom?
 8. Vážení poslanci, to naozaj?
 9. Česi vynašli revolučné tričká, na ktorých nie je vidieť pot
 10. Viete, prečo by nás mala zaujímať ochrana biodiverzity?
 1. Pôžička s výraznou zľavou z úroku? Vieme, kde ju nájdete
 2. Vážení poslanci, to naozaj?
 3. Koniec čakania na kuriéra
 4. Čo by som urobil inak, keby som znovu staval dom?
 5. Prvé mesiace 2021 vzrástol počet susedských sporov
 6. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 7. Václav Vydra: Ako nedostať pokutu v úseku kde je meraná rýchlosť
 8. Česi vynašli revolučné tričká, na ktorých nie je vidieť pot
 9. Holenie je umenie. A vy môžete byť jeho majstrom
 10. Od 1. septembra je predprimárne vzdelávanie povinné
 1. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 11 523
 2. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 8 642
 3. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 6 919
 4. Stiahnite si stovky e-kníh 5 861
 5. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 5 196
 6. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 3 697
 7. Crème de la crème po slovensky 3 230
 8. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto 2 965
 9. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania 2 864
 10. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou 2 623
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

MLS laseroterapia je považovaná za prelomovú liečbu, poskytujú ju v kúpeľoch v Lúčkach.


10 h
Medveď sa kŕmi odpadkami.

Chatová oblasť na Podbanskom je priamo v lesoch pod Západnými Tatrami, návštevy medveďa sú tam bežné, chodia na odpadky.


14 h
Ilustračná fotografia.

Liptovská vodárenská spoločnosť začína s opravou vodovodného potrubia v liptovskomikulášskej mestskej časti Ploštín.


17 h

Chlapci pri tom ničili topánky a lúky. Darmo sa rodičia i farár hnevali.


(red) 22 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Tragická dopravná nehoda uzatvorila rýchlostnú cestu. Policajti pripomínajú, čo robiť, ak vás na diaľnici sklame auto.


a 1 ďalší 22. jún

Američania skupujú drevo v celej Európe, výsledkom je cena, ktorá likviduje slovenský drevospracujúci priemysel.


21. jún

Situácia v obci je napätá. Vzťahy sa vyhrotili, niektorí ľudia sa búria.


10 h

Zástupcovia ministerstva aj poľovníkov tvrdia, že pomôcť môže radikálne zníženie stavov diviačej zveri.


8 h

Už ste čítali?