Analýza dvoch náhodne vybraných zberových nádob na separovaný zber ukázala, že stále máme obrovské rezervy.
V rámci kampane Neseparujte sa! Separujte s nami, na ktorej spolupracujú Občianske združenie Tatry, mesto Liptovský Mikuláš a Verejnoprospešné služby Liptovský Mikuláš, zrealizovali v uplynulých dňoch pracovníci Verejnoprospešných služieb analýzu materiálového zloženia obsahu troch 1 100-litrových zberových nádob. Dve náhodne vybrané nádoby na komunálny odpad pochádzali zo sídliska Podbreziny a z centra Liptovského Mikuláša, tretia, určená na separáciu plastov, kovov a viacvrstvových kombinovaných obalov z Liptovskej Ondrašovej.
Analýza ukázala, že priemerne sa v 1 100-litrových nádobách na komunálny odpad nachádzalo približne 18 kg papiera, 10 kg skla, 24 kg plastov, 6 kg kovov, 5 kg viacvrstvových kombinovaných obalov z mlieka, džúsov a takmer kilogram elektronického odpadu.
Pri 500 nádobách na komunálny odpad z objemom 1 100 litrov je to za rok 955 ton papiera, takmer 500 ton skla, 1 250 ton plastov, 300 ton kovov, 276 ton viacvrstvových kombinovaných obalov z mlieka a džúsov, 39 ton elektronického šrotu.
Toto množstvo predstavuje nenávratne vyhodenie 4 779 metrov kubických dreva, čo je asi 1 600 stromov (na výrobu 1 tony papiera je potrebných 5 metrov kubických dreva), viac ako 41-tisíc fleecových búnd (na výrobu jednej fleecovej bundy je potrebných asi 30 PET fliaš), viac než 300-tisíc dekoračných váz (na výrobu dekoračnej vázy treba asi päť fliaš). V žltej nádobe na separovaný zber v mestskej časti Ondrašová bolo viac ako 54 percent zložiek odpadu, ktoré do nádoby na separovaný zber nepatria.
Z výsledkov analýzy je zrejmé, že v triedení odpadov stále existujú obrovské rezervy napriek tomu, že občania majú množstvo informácií o triedení odpadov.
Autor: RUDOLF PADO