Kým mestskí policajti nevyriešia priestorové otázky, nové bezpečnostné kamery nezapoja.
LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Súčasné sídlo mestskej polície na Pišútovej ulici strážcom verejného poriadku už nevyhovuje. Priestorové podmienky momentálne nedovoľujú, aby mohli rozšíriť mestský kamerový systém.
Mikulášania si všimli, že v meste pribudli štyri nové bezpečnostné kamery. Umiestnené sú blízko autobusovej stanice, pri vstupe do pešej zóny z Ulice 1. mája, pri katolíckom kostole a na sídlisku Podbreziny. Zatiaľ však nie sú v prevádzke. „Do rozšírenia kamerového systému nechceme investovať, kým nevyriešime priestorovú otázku,“ povedal Vladimír Bella, poverený náčelník Mestskej polície v Liptovskom Mikuláši.
Mestským policajtom by nové kamery pomohli pri každodennej práci v uliciach. V súčasnosti ich majú v rôznych častiach mesta umiestnených šesť. Prvú namontovali koncom roka 2001 v pešej zóne. „Kamery sa nám veľmi osvedčili. Tam, kde sú, prakticky okamžite poklesla trestná činnosť. Majú aj psychologický efekt, ľudia spravidla neporušia právne predpisy tam, kde vedia, že ich sníma policajná kamera,“ uviedol poverený náčelník.
Súčasné priestory mestskej polície sú malé, chýba napríklad samostatné pracovisko na prevádzku kamerového systému. Na liptovskomikulášskej mestskej polícii absentuje aj miestnosť, kde by prejednávali priestupky. „Keď zadržíme človeka, ktorý je podozrivý z trestného činu alebo inej protiprávnej činnosti, nemáme ho kde v našich podmienkach umiestniť. Kapacitne nám už nepostačuje ani archív,“ vysvetlil V. Bella.
Mesto je, podľa slov primátora Jána Blcháča, pripravené riešiť priestorové podmienky mestských policajtov. „Pri riešení tejto problematiky budeme úzko spolupracovať s novým náčelníkom mestskej polície.“ Mesto na funkciu náčelníka vyhlásilo v uplynulých dňoch výberové konanie. „Zatiaľ je otázne, či situáciu budeme riešiť prestavbou súčasnej budovy alebo bude mestská polícia sídliť v nových priestoroch,“ dodal J. Blcháč.
Liptovskomikulášski mestskí policajti v uplynulom roku riešili bezmála 5900 priestupkov, z toho dohovorom ich vyriešili 1500. Dopravných priestupkov bolo takmer tritisíc, potom nasledovali porušenia všeobecno-záväzných nariadení mesta a verejného poriadku. Na poku-tách vyzbierali bezmála milión korún.