Štyria muži z Liptovského Mikuláša – Peter Ferko, Roman Králik, Marek Marcinčin a Róbert Pawelski sa pred šiestimi rokmi rozhodli rozvíjať plaveckú gramotnosť .
LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Založili Mestský plavecký klub Delfín. Prečo vznikol mestský a nie športový klub? Názov vysvetlil Peter Ferko: „Prvoradým cieľom plaveckého klubu bolo podporiť plávanie v Liptovskom Mikuláši. Zároveň sme chceli najmladšej generácii umožniť zdokonaľovať sa v plávaní tak, aby videli perspektívu aj v úspešnej reprezentácii. Pretože krytá plaváreň, ktorú potrebujeme na výcviky a tréning, je majetkom mesta, požiadali sme jeho vedenie o spoluprácu pre vytvorenie vhod-ných ekonomických podmienok na realizáciu našich zámerov. Vedenie mesta nám vyšlo v ústrety, a preto v názve klubu je slovo mestský.“
Prvé úspechy na seba nenechali čakať
V prvom roku činnosti sa klub zapojil do športových súťaží, organizovaných Slovenskou plaveckou federáciou (SPF) a Centrom voľného času (CVČ)v Liptovskom Mikuláši. Prvé úspechy nedali na seba čakať. Broňa Faiglová, ako vôbec prvý plavec klubu, získala striebornú medailu na majstrovstvách Stredoslovenského kraja v plávaní žiakov stredných škôl a družstvo dievčat v zložení Lucia Kmeťová, Petra Paulínyová, Broňa Faiglová a Mária Lišková vyhralo kategóriu v súťaží družstiev na 4x50 metrov voľným štýlom. Zároveň Lucia Kmeťová sa stala v roku 2002 najvšestrannejšou plavkyňou mesta a dostala sa medzi najlepších športovcov mesta.
„V roku 2003 sa naši členovia pravidelne zúčastňovali na všetkých významnejších podujatiach a začali sme zbierať ocenenia,“ pochválil Delfínov P. Ferko. „Hlavne päť dievčat z družstva junioriek: Lucia Kmeťová, Lucia Štulrajterová, Petra Paulínyová, Zuzka Holáňova a Dáša Piatková vyhrali spolu päť disciplín a vybojovali si päť postupových miest na majstrovstvá Slovenska. Okrem víťazstiev a s tým spojených postupových miest si vybojovali dve strieborné a dve bronzové umiestnenia a vyhrali obidve štafety. Úspech dosiahol aj ju-nior Michal Pelach, ktorý ako prvý plavec nášho klubu pokoril hranicu 1 minútu na 100 metrov voľným štýlom. Ocenenie športovec roka získali Lucia Kmeťová nad 18 rokov a Lucia Štulrajterová do 18 rokov. V roku 2003 sme prvýkrát zorganizovali krajskú súťaž v plávaní žiakov základných a stredných škôl v meste a organizujeme ju dodnes, s výnimkou v roku 2005, keď plaváreň rekonštruovali.“
Príde do Liptova Martina Moravcová?
Od roku 2004 klub pravidelne získaval „pódiové“ umiestnenia na krajských súťažiach a k družstvu dievčat sa postupne pridávali chlapci a juniori. V roku 2005 sa Zuzka Holáňova a Veronika Mullerová zúčastnili oficiálnych majstrovstiev Slovenskej republiky, organizovaných SPF. „Zuzka Holáňova získala 8. miesto v disciplíne 50 metrov prsia, čím úplne zaskočila celú plaveckú verejnosť,“ doplnil P. Ferko. „Nikto totiž nepočítal s tým, že by sa v Liptovskom Mikuláši vôbec plávalo a nie to ešte, že sa plavkyňa z nášho klubu umiestni v osmičke najlepších plavcov Slovenska. V tom istom roku vyhrala Veronika Mullerová majstrovstvá SR stredných škôl a postúpila do medzinárodnej súťaže Kalokagatia.“
V roku 2006 bola krytá plaváreň v L. Mikuláši takmer rok odstavená. Delfíni absolvovali skrátené tréningy v bazéne Vojenskej akadémie, ale pridali sa choroby a zranenia, a tak výsledky liptovskí plavci dosahovali len na súťažiach krajského charakteru. „Napriek tomu sa výkony našich plavcov trvale zapisujú medzi najlepšie, a tak nám SPF ponúkla možnosť zorganizovať jedno podujatie majstrovstiev SR,“ s radosťou informoval P. Ferko. „Túto možnosť sme, samozrejme, uvítali, veď kto by nechcel vidieť vo svojom meste prehliadku najlepších slovenských plavcov na čele s Martinou Moravcovou? Predpokladám, že po dohode s vedením mesta, by sme súťaž zorganizovali v tomto roku.“