Jubilejný X. ročník Olympiády ľudských práv sa niesol v znamení kampane Zastavme domáce násilie na ženách. Finále olympiády sa konalo minulý týždeň v Liptovskom Jáne.
Do najväčšieho súťažno-vzdelávacieho projektu na Slovensku v oblasti ľudských práv sa tento rok zapojilo takmer štyritísíc študentov gymnázií, stredných škôl a odborných učilíšť. Vedomosti študentov hodnotila medzinárodná odborná porota, ktorej predsedom bol profesor Miroslav Kusý z katedry UNESCO v Bratislave. Počas trojdňového maratónu 62 finalistov riešilo zložité prípadové štúdie a obhajovalo vlastné eseje. Tento rok si mohli vybrať z piatich tém: Zastavme domáce násilie voči ženám, Mám kamaráta Róma aj skína, Prínos Európskeho parlamentu v oblasti ľudských práv, Význam náboženskej slobody a tolerancie pre našu spoločnosť a Potrebuje demokracia obmedzenie slobody prejavu, aby sa mohla brániť?
Do záverečného veľkého finále postúpilo dvanásť najlepších, ktorí postupne predstúpili pred odbornú porotu zloženú z jedenástich expertov. Každý zo súťažiacich si z obálky vytiahol jednu tému a musel na ňu bezprostredne reagovať. Porota hodnotila ich argumentačné schopnosti a zručnosti, znalosť reálií týkajúcich sa ľudských práv, ako aj celkové vystupovanie a vyjadrenie vlastného názoru. Víťazkou sa stala napokon gymnazistka Zuzana Kohútová zo Zvolena.
„Vedomosti a orientácia tohtoročných finalistov v proble-matike ľudských práv boli na mimoriadne vysokej úrovni,“ zhodnotil po vyhlásení výsledkov profesor Miroslav Kusý.
Olympiádu ľudských práv vyhlasuje každoročne Ministerstvo školstva SR a koná sa pod záštitou Podpredsedu vlády SR pre európske záležitosti, ľudské práva a menšiny Dušana Čaploviča. Cieľom súťaže je predovšetkým budovanie a presadzovanie právneho povedomia o ľudských právach, šírenie humanity a filantropie.
Medzi finalistami Olympiády ľudských práv bol aj Matej Repa z Gymnázia M. M. Hodžu v Liptovskom Mikuláši.