Profesionálna deformácia? Ani deň bez knihy. V rozhovore svoju záľubu ku knihám, a nielen v Mesiaci knihy, potvrdila riaditeľka Knižnice G. F. Belopotockého v Liptovskom Mikuláši Marcela Feriančeková.
Čím bol zaujímavý Týždeň slovenských knižníc v Liptovskom Mikuláši?
V našej knižnici sa uskutočnil po deviatykrát a bol venovaný najmä registrovaným alebo potencionálnym čitateľom s cieľom zvýšiť záujem o čítanie kníh, o získavanie informácii na rôz- nych druhoch nosičov a o zvýšenie kultúrnosti rozprávania. Deviaty ročník sa niesol pod názov Knižnice pre každého. Zorganizovali sme veľa podujatí najmä pre deti do pätnásť rokov, pretože deti sú najvďačnejším a najtvárnejším publikom. Jedným z najzaujímavejších podujatí bol Knižničný jarmok. Akcia pritiahla do knižnice veľa záujemcov. Za symbolickú cenu desať korún sme predávali vyradené antikvárne knihy z fondu knižnice. Vždy nám je veľmi ľúto dať knihy do zberu, tak ich ponúkame ľuďom.
Po prvýkrát čitatelia nominovali knihy domácich autorov do súťaže Kniha Liptova ...
Sme prekvapení, aké knihy nominovali. O mnohých sme ani nevedeli, že vyšli. Návrhy na nominácie sme dostávali od čitateľov, od vydavateľov, ale aj od autorov. Vyše tridsať nominovaných kníh bude posudzovať odborná porota aj laická verejnosť. Každý čitateľ môže vyplniť anketový lístok a hlasovať nielen za svojho jediného favorita, ale ak sa nevie rozhodnúť, môže dať hlas až trom knihám. Knihy sú vystavené na úseku beletrie a vyhlásenie Knihy Liptova 2007 chceme uskutočniť pri príležitosti výročia úmrtia G. F. Belopotockého 20. mája.
Čo všetko ste pripravili pre malých čitateľov a návštevníkov knižníc?
Venovali sme sa najmä detským čitateľom. Vrcholným podujatím pre nich bol literárny kvíz Dobšinského Trojruža. Bol venovaný životu a dielu Pavla Dobšinského pri príležitosti 180. výročia jeho narodenia. Do finále prišli družstvá zo Základnej školy (ZŠ) J. Kráľa z Podbrezín, dve zo ZŠ Čs. brigády a dve z Evanjelickej základnej školy biskupa J. Janošku. Súťažili tretiaci a boli úžasní. Poznali rozprávky, boli veľmi dobre pripravení a celým kvízom išli bez chyby. Čo ma veľmi prekvapilo, bola veľmi vysoká úroveň ich rozprávania a štylizácia viet. Zaznievala pekná slovenčina: jasná výslovnosť, krásne utvorené vety. Deti boli úžasné. Vyhralo družstvo z evanjelickej ZŠ v zložení Paula Štofčíková, Adam Kmeť, Stanko Devečka a Milan Komendák. Preukázali hlboké vedomosti.
Jeden z výskumov jazykových zručností slovenských žiakov hovorí o ich slabých čitateľských zručnostiach...
V našej knižnici je už osem rokov aktívny projekt Hlasné čítanie. V rámci neho rozvíjame jazykovú kultúru. Týka sa tých žiakov 3. a 4. ročníkov, ktorí majú problém s uvedomelým čítaním textov. Deti dostávajú iné texty, ako sú učebnicové. Po ich prečítaní knihovníčka hravou formou overuje, či deti rozumeli, čo čítali a či rozumeli, čo počuli. Je dôležité, aby sme deti učili čítať, lebo je fakt, že máme aj stredoškolákov, ktorí majú problém s čítaním. Nevedia sa vyjadriť slovne ani písomne. Veď ani zákony relativity nemôže pochopiť ten, kto sa nenaučil čítať.
Dokážu žiaci tretích a štvrtých ročníkov hovoriť o živote a tvorbe spisovateľov? Nie sú to pre ne náročné a „suché“ vedomosti?
Pred súťažami sme sa venovali deťom a pripravili ich na kvízy. Samozrejme, veku primerane. Využívali sme na ich prípravu rôzne literárne zdroje. Vynikajúca je kniha od Petra Glocku Rozprávkár a rozpravnica. V nej je pútavou formou opísaný život Pavla Dobšinského. Deti najviac zaujal úryvok o tom, ako išiel malý Paľko do školy do Levoče a otec mu prikazoval: „Budeš sa učiť aj po maďarsky a každé slovo, ktoré sa naučíš v nemčine, latinčine či maďarčine, sa dá povedať aj v slovenčine. Slovenčina je taká istá ako ostatné jazyky.“ P. Dobšinský si začal vážiť jazyk aj ľudovú tvorivosť. Uvedomoval si, že ak nezapíše bohatstvo rozprávok, stratí sa. Deti zaujalo aj to, že v Dobšinského rodine bolo osem detí, Paľko bol najstarší a volali ho Paulus.
Dal by sa Týždeň slovenských knižníc v Belopotockého knižnici vyjadriť v číslach?
Počas týždňa sme uskutočnili dvadsaťjeden podujatí pre verejnosť, zúčastnilo sa na nich viac ako šesťsto návštevníkov. Do knižnice prišlo skoro tritisíc ľudí a nových výpožičiek bolo takmer sedemtisíc.
Chystá knižnica v marci ešte nejaké podujatia?
Áno, 28. marca od 17. hodiny začína v knižnici veselé nocovanie pre deti do 10 rokov pod názvom Noc s Andersenom. Ide o medzinárodný projekt. Deti budú v tento deň riešiť hádanky, hlavolamy, hľadať indície, oslobodzovať dobrú vílu, sadiť zázračný stromček rozprávkovník, hľadať rozprávkový poklad, získajú preukaz spáča, o polnoci sa internetom spoja so spáčmi z iných knižníc a potom šup do spacákov medzi regálmi. Noc s Andersenom bude nielen zaujímavá, ale pre mnohé deti aj skúškou odvahy a samostatnosti.