Utorok, 27. október, 2020 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky

Ľudmila Šunová bežala svoj posledný maratón v Antarktíde

web_sunova.jpg

ĽUDMILA ŠUNOVÁ zabehla 115 maratónov na všetkých kontinetoch sveta, väčšinou v kroji. Posledný pred rokom v Antarktíde. V máji sa chystala na svoj 116. maratón do Prahy. Ale už ho nepobeží. Náhle zomrela vo veku nedožitých 76 rokov. Sústrastný telegram pozostalým poslal aj prezident Ivan Gašparovič.

Tretry, oštep, cepy aj vidly
Koncom januára ju prezident osobne prijal vo svojej rezidencii v Bratislave. Zablahoželal jej k dosiahnutým športovým výkonom a zaželal ešte veľa maratónov. O stretnutí s prezidentom nám porozprávala v redakcii. Chodievala k nám často v neodmysliteľnej šiltovke a šuštiakoch. V sukni a silonkách sme si ju ani nevedeli predstaviť. Keď zabehla maratón, vždy sa s nami prišla podeliť o svoje zážitky. Viackrát sme ju navštívili aj my v jej dome v Ploštíne. V malej chodbičke mala zvláštnu výstavku. Na stene viseli staré tretry, v ktorých v roku 1953 vytvorila slovenský rekord v behu na 800 metrov. Vedľa nich bol drevený oštep, s ktorým kedysi hádzala, praslica, na ktorej priadla, cepy, ktorými mlátila, vidly, ktorými obracala seno a krpce, v ktorých chodieval ešte jej dedo. Zaviedla nás aj do svojej siene slávy. Bola plná medailí, diplomov a suvenírov z celého sveta.

Mala ísť na olympijské hry
Ľudmila Šunová sa narodila 31. júla 1932 v Lazisku ako trináste dieťa rodičov Droppovcov. Odmalička rada behávala a neraz predbehla aj chlapcov. Kým bola malá, rodičom to neprekážalo. Ale keď vyrástla a chcela chodiť na preteky, prestalo sa im to páčiť. V tom čase totiž prevládal názor, že šport je iba pre chlapcov a dievčatá môžu behať tak akurát okolo sporáka. Ľudmila preto trénovala tajne. Behávala potme s baterkou v ruke a postupne vyhrávala jedny preteky za druhými. O pár rokov sa stala majsterkou Slovenska a v roku 1956 bola dokonca nominovaná na olympijské hry do Melbourne. Ale medzitým sa vydala za mladého učiteľa Miloša Šunu a narodila sa jej dcéra Eva. Onedlho pribudli dvaja synovia. Ľudmila dala prednosť rodine a športu sa začala naplno venovať, až keď deti vyrástli. A nielen maratónom. Okrem behania hádzala oštepom, vrhala guľou, lyžovala a strieľala zo vzduchovky. Vždy však musela mať zaviazané ľavé oko. Vyhrávala aj automobilové preteky, nebála sa sadnúť si do auta s kaskadérom a v divokej jazde na dvoch kolesách prejsť cez oheň. Vedela to nielen s autom, ale aj kosou. Kosila vraj lepšie ako chlap, a to tvrdili chlapi. Hrávala ochotnícke divadlo, viackrát sme ju videli v televízii či počuli v rozhlase. Bola napríklad hosťom Bolka Bolívku, nahrávala s Jožom Rážom. Porozprávala nám veľa zážitkov, pri ktorých sme sa zasmiali a obdivovali jej nezlomnú vôľu a vytrvalosť. Niektoré sú zaznamenané v knihe V teniskách a kroji okolo sveta. Vybrali sme aspoň zopár.

Prvý maratón
Prvý maratón som zabehla v Liptovskom Mikuláši v roku 1979 ako 47-ročná. Na trati som bola jediná žena. Dovtedy ženy nemali povolené behať maratóny. Asi si mysleli, že to nevydržím a odpadnem niekde v polovici, tak ma nechali bežať. Ale dobehla som až do cieľa. Na druhý deň som sa síce nemohla postaviť na nohy, ale potom som sa rozchodila. Druhý maratón som bežala o rok v Košiciach, kde už prvýkrát oficiálne bežali aj ženy. Bežala som s najstarším účastníkom Jozefom Česlom. Na 35. km bol limit tri hodiny dvadsať minút a kto dovtedy nedobehol, brali ho do autobusu. Hovorili sme tomu „do zberáka.“ Aj nás chceli doňho zobrať, ale nedali sme sa a bežali ďalej. Vonku sa už stmievalo, ale my sme chceli dobehnúť do cieľa, aj keď poslední. Ľudia nám kývali, povzbudzovali nás a hovorili: Ako tí starí manželia krásne bežia. Autá za nami svietili, žiadne nás nepredbehlo. Všetci boli už dávno v cieli a správca chcel zatvoriť štadión. Ale Gabo Zelenay povedal, že dvaja chýbajú a že nás počká. Aj nás počkal. Keď sme dobiehali na štadión, bežal nám oproti a vyobjímal nás.

V Moskve chytila zlodeja
V roku 1983 som bežala na Moskovskom maratóne. Vtedy sa hovorilo, že je tam raj na zemi, ale málokto tomu veril. Vedela som, že rifle sú tam úzkoprofilový tovar, tak som nejaké zobrala, že ich tam predám a budú ruble. Nenápadne som ich ponúkala na Červenom námestí. Zrazu išiel okolo jeden mladík, vytrhol mi ich z rúk a hybaj kade ľahšie. Asi si myslel, ako dobre a lacno nakúpil, ale prerátal sa. Ja ti dám okrádať chudobnú veteránku! To ste teda pekní bratia! Rozbehla som sa za ním a chytila ho. Chalanisko sa zľaklo, rifle hodilo na zem a bežalo preč. Nakoniec som ich predsa len predala a kúpila som si za ne v Moskve malý prenosný televízor.

Namiesto maratónu pohreb
V Paríži som v roku 1982 bežala na majstrovstvách Európy 10 km a skončila som šiesta. Nenašla som adresy známych, kde som mala prespať, tak som si ustlala rovno pod Eifelovkou. Druhý raz som bola v Paríži v roku 2000 na maratóne. Pred štartom bola veľká tlačenica, každý chcel byť vpredu. Videla som pretekárov, ako preliezajú asi dvojmetrový plot, aby sa dostali čo najbližšie k štartovej čiare. Neviem, čo to do mňa vošlo, a vydriapala som sa na ten plot, ani neviem ako. Ale horšie bolo, že som nevedala, ako zísť dolu. Noha sa mi nejako zamotala do pletiva. Viete si to predstaviť, ako stará baba v kroji sedí na plote? To by ani Jakubisko nevymyslel. Nakoniec mi pomohli a dali ma dolu. Taký veľký plot som v živote nepreliezla. Do jedného plota som raz urobila dieru. Bolo to v Jeruzaleme, kde som mala bežať maratón. Ne-chceli ma večer pustiť trénovať na štadión, tak som si urobila dieru v plote a behávala som po tme. Nakoniec maratón nebol, lebo zastrelili izraelského premiéra Jicchaka Rabina. Na pohrebe bolo veľa ľudí a známych politikov. Aj ja som mu zapálila sviečku.

Do botasiek si liala vodu
V Amerike som bola asi 9-krát. Okrem troch maratónov v New Yorku som bežala aj maratóny v Las Vegas, Bostone, Chicagu, kanadskom Vancouveri a brazílskom Sao Paulo. Asi najúžasnejší bol v Bostone. Je najstarší na svete a v roku 1996 sa konal jeho jubilejný stý ročník. Nikdy predtým som nebežala v takom obrovskom dave ľudí. Ako keby bežal celý Mikuláš aj s okolitými dedinami. Len kým som si vytriasla skalku z botasky, predbehlo ma asi 500 pretekárov. Svoj stý maratón som bežala v Chicagu v roku 2000. Na chrbte som mala okrem čísla aj nápis My 100th Maraton - Môj 100. maratón. Asi na 15. kilometri prišla kríza. Nohy mi oťaželi, ledva som lapala dych. Vari neomdliem pri stom maratóne, hovorila som si v duchu. Chodidlá ma pálili, ako keby som bežala po žeravých uhlíkoch. Darmo som si do botasiek nalievala vodu. Na bokoch si do nich narezávam diery, lebo mám pod palcami výrastky a tlačia ma. Už som myslela, že vypustím dušu a domov ma odvezú v truhle. Ale ľudia ma povzbudzovali a to ma hnalo dopredu. Zmobilizovala som všetky sily, krízu som prekonala a dobehla do cieľa.

Nebola to bomba
Keď som raz išla z maratónu v New Yorku, neprešla som letiskovou kontrolou. Čosi sa im nepáčilo. Černoška mi vzala tašku, prehľadala ju, presvietila a tak to išlo stále dokola. Už ma to prestávalo baviť. Čo si myslia, že pašujem drogy? Vari vyzerám ako feťáčka? Stále mi ukazovali nejaké koleso. Nakoniec mi svitlo. To koleso bola moja maratónska medaila. A oni sa hádam mysleli, že bomba. Kvôli tomu meškalo lietadlo 15 minút.

Splnil sa mi sen
Antarktída bol posledný kontinent, na ktorom som ešte nebežala. Maratón sme bežali na poloostrove King George, kam sme sa plavili parádnou loďou. Bola na nej aj sauna. Ale na ostrove nič, len výskumné stanice. Z lode nás na motorových člnoch odviezli na breh, kde sme zabeli maratón a vrátili sa znovu na loď. V kroji som bežala už veľakrát, ale tam som prvý raz bežala v čiapke. Pod krojom som mala niekoľko vrstiev termobielizne. Okolo trate sa povaľovali tulene a vyvaľovali na mňa okále. Ženu v kroji určite ešte nevideli. Videla som množstvo tučniakov a dokonca aj veľryby. Bola to nádhera.

Sponzori a slaninka
V rámci tréningu behám už roky za sponzormi. Keby sa spočítalo, koľko kilometrov som už za nimi nabehala, bolo by to možno ďalších sto maratónov. Ale čo mám robiť? Keď chcem vyžobrať aspoň na letenky, musím prosíkať. Vyžiť z dôchodku a popri tom behať maratóny sa nedá. Veď len štartovné v Amerike stojí okolo sto dolárov. Nepýtam si na jedlo ani na hotely, vyspím sa aj v spacáku na lavičke v parku alebo na stanici. Aj poživeň si prepašujem z domu. Vždy si so sebou beriem klobásku a slaninku. Ale letenky sú drahé. Tak stále skúšam, vypisujem listy, behám, zháňam. Mnohí sa ma pýtajú, prečo vlastne behám a čo z toho mám. Nuž, radosť z toho, že dokážem vždy dobehnúť do cieľa a prekonať samú seba. Myslím si, že som nášmu Slovensku vo svete nerobila hanbu a že som ho zviditeľňovala lepšie ako niektorí naši politici.

Zomrela v spánku
Ľudmila Šunová zomrela v Ploštíne v svojom dome 12. marca. Keď ju v dedine dva dni nevideli behať a vychádzať z domu, zavolali jej synovi. Našiel ju v jej izbe na posteli mŕtvu. Vyzerala vraj, akoby spala. Lekárka povedala, že netrpela. Zomrela v spánku na mozgovú príhodu. Rozlúčili sme sa s ňou minulý utorok v Dome smútku v Liptovskom Mikuláši.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 2. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 3. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 4. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 5. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 6. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 7. Pomáhajte čítaním
 8. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 9. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 10. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 1. Neodkladajte pre koronavírus vyšetrenie svojich očí
 2. BILLA podáva v kritickom období pomocnú ruku ľuďom z kultúry
 3. Vynovená predajňa v Smrdákoch
 4. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 5. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 6. Pandémia spomaľuje inovácie. Spoločnosti šetria
 7. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 8. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 9. Pomáhajte čítaním
 10. Duálnu prax v dm nahradilo počas pandémie online vzdelávanie
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 31 957
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 23 241
 3. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 19 883
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 16 962
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 13 673
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 746
 7. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 10 944
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 838
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 699
 10. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 9 029
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Hrboltová ide na postup, jesennú časť odohrali bez jedinej prehry

Hovorili sme s trénerom futbalistov TJ Iskra Hrboltová Milanom Krivošom. Nič iné ako postup v ružomberskej mestskej časti sa v súťažnom ročníku 2020/2021 neberie.

Hrboltová v zelenom v zápase proti Lipt. Ondreju.

Situácia v nemocniciach v Žilinskom kraji sa zhoršuje

Nemocnica v Liptovskom Mikuláši len prednedávnom vyčlenila 28 ložok pre pacientov s ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň.

Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny v UNLP Košice.

Stredoslovenská energetika, a.s., prijíma nové preventívne opatrenia

S účinnosťou od 26. októbra 2020 do odvolania SSE, z dôvodu zhoršenia epidemiologickej situácie, zatvára svoje zákaznícke centrá pre verejnosť.

AKTUALIZOVANÉ: 12:55

Samosprávy hľadajú dobrovoľníkov, tu sú kontakty

Výber miestností ovplyvňuje aj očakávané nepriaznivé počasie. Liptovské samosprávy hľadajú dobrovoľníkov.

Vojaci prechádzali mestom navrhnuté odberové miesta v Ružomberku.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Zomrel majiteľ známej nitrianskej firmy Turancar

Viliam Turan mal 66 rokov. Podnikať začal krátko po nežnej revolúcii.

Ako sa penzistom zvýšia dôchodky

Aj od januára budúceho roku môžu dôchodcovia počítať so zvyšovaním penzií o valorizáciu. V tom istom mesiaci sa zvýšené dôchodky začnú aj vyplácať.

Banská Bystrica zverejnila zoznam odberných miest ( + Zoznam)

Mesto sa pripravuje na celoplošné testovanie obyvateľov, sú známe odberné miesta. Bude ich 68.

Celoplošné testovanie v Nových Zámkoch a Šuranoch: ZOZNAM odberných miest

Testovať sa bude aj v kine či športovej hale. Fungovať bude aj pojazdné odberné miesto.

Už ste čítali?