Streda, 1. február, 2023 | Meniny má Tatiana

Ľudmila Šunová bežala svoj posledný maratón v Antarktíde

web_sunova.jpg

ĽUDMILA ŠUNOVÁ zabehla 115 maratónov na všetkých kontinetoch sveta, väčšinou v kroji. Posledný pred rokom v Antarktíde. V máji sa chystala na svoj 116. maratón do Prahy. Ale už ho nepobeží. Náhle zomrela vo veku nedožitých 76 rokov. Sústrastný telegram pozostalým poslal aj prezident Ivan Gašparovič.

Tretry, oštep, cepy aj vidly
Koncom januára ju prezident osobne prijal vo svojej rezidencii v Bratislave. Zablahoželal jej k dosiahnutým športovým výkonom a zaželal ešte veľa maratónov. O stretnutí s prezidentom nám porozprávala v redakcii. Chodievala k nám často v neodmysliteľnej šiltovke a šuštiakoch. V sukni a silonkách sme si ju ani nevedeli predstaviť. Keď zabehla maratón, vždy sa s nami prišla podeliť o svoje zážitky. Viackrát sme ju navštívili aj my v jej dome v Ploštíne. V malej chodbičke mala zvláštnu výstavku. Na stene viseli staré tretry, v ktorých v roku 1953 vytvorila slovenský rekord v behu na 800 metrov. Vedľa nich bol drevený oštep, s ktorým kedysi hádzala, praslica, na ktorej priadla, cepy, ktorými mlátila, vidly, ktorými obracala seno a krpce, v ktorých chodieval ešte jej dedo. Zaviedla nás aj do svojej siene slávy. Bola plná medailí, diplomov a suvenírov z celého sveta.

Mala ísť na olympijské hry
Ľudmila Šunová sa narodila 31. júla 1932 v Lazisku ako trináste dieťa rodičov Droppovcov. Odmalička rada behávala a neraz predbehla aj chlapcov. Kým bola malá, rodičom to neprekážalo. Ale keď vyrástla a chcela chodiť na preteky, prestalo sa im to páčiť. V tom čase totiž prevládal názor, že šport je iba pre chlapcov a dievčatá môžu behať tak akurát okolo sporáka. Ľudmila preto trénovala tajne. Behávala potme s baterkou v ruke a postupne vyhrávala jedny preteky za druhými. O pár rokov sa stala majsterkou Slovenska a v roku 1956 bola dokonca nominovaná na olympijské hry do Melbourne. Ale medzitým sa vydala za mladého učiteľa Miloša Šunu a narodila sa jej dcéra Eva. Onedlho pribudli dvaja synovia. Ľudmila dala prednosť rodine a športu sa začala naplno venovať, až keď deti vyrástli. A nielen maratónom. Okrem behania hádzala oštepom, vrhala guľou, lyžovala a strieľala zo vzduchovky. Vždy však musela mať zaviazané ľavé oko. Vyhrávala aj automobilové preteky, nebála sa sadnúť si do auta s kaskadérom a v divokej jazde na dvoch kolesách prejsť cez oheň. Vedela to nielen s autom, ale aj kosou. Kosila vraj lepšie ako chlap, a to tvrdili chlapi. Hrávala ochotnícke divadlo, viackrát sme ju videli v televízii či počuli v rozhlase. Bola napríklad hosťom Bolka Bolívku, nahrávala s Jožom Rážom. Porozprávala nám veľa zážitkov, pri ktorých sme sa zasmiali a obdivovali jej nezlomnú vôľu a vytrvalosť. Niektoré sú zaznamenané v knihe V teniskách a kroji okolo sveta. Vybrali sme aspoň zopár.

Prvý maratón
Prvý maratón som zabehla v Liptovskom Mikuláši v roku 1979 ako 47-ročná. Na trati som bola jediná žena. Dovtedy ženy nemali povolené behať maratóny. Asi si mysleli, že to nevydržím a odpadnem niekde v polovici, tak ma nechali bežať. Ale dobehla som až do cieľa. Na druhý deň som sa síce nemohla postaviť na nohy, ale potom som sa rozchodila. Druhý maratón som bežala o rok v Košiciach, kde už prvýkrát oficiálne bežali aj ženy. Bežala som s najstarším účastníkom Jozefom Česlom. Na 35. km bol limit tri hodiny dvadsať minút a kto dovtedy nedobehol, brali ho do autobusu. Hovorili sme tomu „do zberáka.“ Aj nás chceli doňho zobrať, ale nedali sme sa a bežali ďalej. Vonku sa už stmievalo, ale my sme chceli dobehnúť do cieľa, aj keď poslední. Ľudia nám kývali, povzbudzovali nás a hovorili: Ako tí starí manželia krásne bežia. Autá za nami svietili, žiadne nás nepredbehlo. Všetci boli už dávno v cieli a správca chcel zatvoriť štadión. Ale Gabo Zelenay povedal, že dvaja chýbajú a že nás počká. Aj nás počkal. Keď sme dobiehali na štadión, bežal nám oproti a vyobjímal nás.

V Moskve chytila zlodeja
V roku 1983 som bežala na Moskovskom maratóne. Vtedy sa hovorilo, že je tam raj na zemi, ale málokto tomu veril. Vedela som, že rifle sú tam úzkoprofilový tovar, tak som nejaké zobrala, že ich tam predám a budú ruble. Nenápadne som ich ponúkala na Červenom námestí. Zrazu išiel okolo jeden mladík, vytrhol mi ich z rúk a hybaj kade ľahšie. Asi si myslel, ako dobre a lacno nakúpil, ale prerátal sa. Ja ti dám okrádať chudobnú veteránku! To ste teda pekní bratia! Rozbehla som sa za ním a chytila ho. Chalanisko sa zľaklo, rifle hodilo na zem a bežalo preč. Nakoniec som ich predsa len predala a kúpila som si za ne v Moskve malý prenosný televízor.

Namiesto maratónu pohreb
V Paríži som v roku 1982 bežala na majstrovstvách Európy 10 km a skončila som šiesta. Nenašla som adresy známych, kde som mala prespať, tak som si ustlala rovno pod Eifelovkou. Druhý raz som bola v Paríži v roku 2000 na maratóne. Pred štartom bola veľká tlačenica, každý chcel byť vpredu. Videla som pretekárov, ako preliezajú asi dvojmetrový plot, aby sa dostali čo najbližšie k štartovej čiare. Neviem, čo to do mňa vošlo, a vydriapala som sa na ten plot, ani neviem ako. Ale horšie bolo, že som nevedala, ako zísť dolu. Noha sa mi nejako zamotala do pletiva. Viete si to predstaviť, ako stará baba v kroji sedí na plote? To by ani Jakubisko nevymyslel. Nakoniec mi pomohli a dali ma dolu. Taký veľký plot som v živote nepreliezla. Do jedného plota som raz urobila dieru. Bolo to v Jeruzaleme, kde som mala bežať maratón. Ne-chceli ma večer pustiť trénovať na štadión, tak som si urobila dieru v plote a behávala som po tme. Nakoniec maratón nebol, lebo zastrelili izraelského premiéra Jicchaka Rabina. Na pohrebe bolo veľa ľudí a známych politikov. Aj ja som mu zapálila sviečku.

Do botasiek si liala vodu
V Amerike som bola asi 9-krát. Okrem troch maratónov v New Yorku som bežala aj maratóny v Las Vegas, Bostone, Chicagu, kanadskom Vancouveri a brazílskom Sao Paulo. Asi najúžasnejší bol v Bostone. Je najstarší na svete a v roku 1996 sa konal jeho jubilejný stý ročník. Nikdy predtým som nebežala v takom obrovskom dave ľudí. Ako keby bežal celý Mikuláš aj s okolitými dedinami. Len kým som si vytriasla skalku z botasky, predbehlo ma asi 500 pretekárov. Svoj stý maratón som bežala v Chicagu v roku 2000. Na chrbte som mala okrem čísla aj nápis My 100th Maraton - Môj 100. maratón. Asi na 15. kilometri prišla kríza. Nohy mi oťaželi, ledva som lapala dych. Vari neomdliem pri stom maratóne, hovorila som si v duchu. Chodidlá ma pálili, ako keby som bežala po žeravých uhlíkoch. Darmo som si do botasiek nalievala vodu. Na bokoch si do nich narezávam diery, lebo mám pod palcami výrastky a tlačia ma. Už som myslela, že vypustím dušu a domov ma odvezú v truhle. Ale ľudia ma povzbudzovali a to ma hnalo dopredu. Zmobilizovala som všetky sily, krízu som prekonala a dobehla do cieľa.

Nebola to bomba
Keď som raz išla z maratónu v New Yorku, neprešla som letiskovou kontrolou. Čosi sa im nepáčilo. Černoška mi vzala tašku, prehľadala ju, presvietila a tak to išlo stále dokola. Už ma to prestávalo baviť. Čo si myslia, že pašujem drogy? Vari vyzerám ako feťáčka? Stále mi ukazovali nejaké koleso. Nakoniec mi svitlo. To koleso bola moja maratónska medaila. A oni sa hádam mysleli, že bomba. Kvôli tomu meškalo lietadlo 15 minút.

Splnil sa mi sen
Antarktída bol posledný kontinent, na ktorom som ešte nebežala. Maratón sme bežali na poloostrove King George, kam sme sa plavili parádnou loďou. Bola na nej aj sauna. Ale na ostrove nič, len výskumné stanice. Z lode nás na motorových člnoch odviezli na breh, kde sme zabeli maratón a vrátili sa znovu na loď. V kroji som bežala už veľakrát, ale tam som prvý raz bežala v čiapke. Pod krojom som mala niekoľko vrstiev termobielizne. Okolo trate sa povaľovali tulene a vyvaľovali na mňa okále. Ženu v kroji určite ešte nevideli. Videla som množstvo tučniakov a dokonca aj veľryby. Bola to nádhera.

Sponzori a slaninka
V rámci tréningu behám už roky za sponzormi. Keby sa spočítalo, koľko kilometrov som už za nimi nabehala, bolo by to možno ďalších sto maratónov. Ale čo mám robiť? Keď chcem vyžobrať aspoň na letenky, musím prosíkať. Vyžiť z dôchodku a popri tom behať maratóny sa nedá. Veď len štartovné v Amerike stojí okolo sto dolárov. Nepýtam si na jedlo ani na hotely, vyspím sa aj v spacáku na lavičke v parku alebo na stanici. Aj poživeň si prepašujem z domu. Vždy si so sebou beriem klobásku a slaninku. Ale letenky sú drahé. Tak stále skúšam, vypisujem listy, behám, zháňam. Mnohí sa ma pýtajú, prečo vlastne behám a čo z toho mám. Nuž, radosť z toho, že dokážem vždy dobehnúť do cieľa a prekonať samú seba. Myslím si, že som nášmu Slovensku vo svete nerobila hanbu a že som ho zviditeľňovala lepšie ako niektorí naši politici.

Zomrela v spánku
Ľudmila Šunová zomrela v Ploštíne v svojom dome 12. marca. Keď ju v dedine dva dni nevideli behať a vychádzať z domu, zavolali jej synovi. Našiel ju v jej izbe na posteli mŕtvu. Vyzerala vraj, akoby spala. Lekárka povedala, že netrpela. Zomrela v spánku na mozgovú príhodu. Rozlúčili sme sa s ňou minulý utorok v Dome smútku v Liptovskom Mikuláši.

Najčítanejšie na My Liptov

Inzercia - Tlačové správy

 1. O najlepšie komunikujúcich značkách rozhodne aj verejnosť
 2. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť?
 3. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to
 4. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi
 5. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať?
 6. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu
 7. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery
 8. SCANDI 2023: prehliadka súčasného severského filmu
 1. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť?
 2. O najlepšie komunikujúcich značkách rozhodne aj verejnosť
 3. Ako možno získať prídavky na dieťa v Nemecku?
 4. Kupujete balenú vodu? Vypočítajte si, koľko za ňu ročne miniete!
 5. Táto váha berie vaše chudnutie vážne: Kalórie počíta za vás!
 6. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to
 7. Svalovice sa netreba obávať
 8. Students today, innovators tomorrow, learners forever
 1. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 11 943
 2. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 7 251
 3. Zdravie bez liekov. Lekár namiesto nich predpisuje studenú vodu 2 213
 4. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať? 2 096
 5. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť? 1 988
 6. Stockerka štartuje predaj bytov s cenami, ktoré prekvapia 1 527
 7. Benátky a Verona: zažite pôsobivé kúsky mozaiky severu Talianska 1 429
 8. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to 1 159

Blogy SME

 1. Ľuboš Vodička: Jaskyniarstvo aj ochrana prírody v Liptovskom Mikuláši
 2. Rastislav Jusko: Krvavá minulosť komunistickej prokuratúry. Je nám súdené prežiť ju znova?
 3. Anna Miľanová: Kresby prírodným uhlíkom...
 4. Matúš Mathis: Ponuka bytov v Košiciach po prvýkrát od septembra 2022 klesla - Píše Matúš Mathis
 5. Jozef Stasík: Niekto zhasína a niekto myslel dopredu
 6. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými Kalváriami - Veľké Rovné
 7. Peter Maroncik: Tak už máme v Čechách nového, dobrého prezidenta.
 8. Anna Miľanová: Snívanie... 2022
 1. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 6 162
 2. Věra Tepličková: Výlet v Bratislave (z denníka žiaka 3. ročníka ZŠ z Piešťan) 5 122
 3. Ivan Beňovič: Ruský rubeľ sa svetovou menou nestane 4 695
 4. Rastislav Puchala: Vraj je to sfetovaný trpaslík 4 553
 5. Dušan Koniar: Dzurindov projekt valcuje čítanosť aj diskusie 3 384
 6. Ján Šeďo: Sliepky na Ukrajine sú iné ako naše ? 3 356
 7. Rastislav Puchala: Starosta je ruský troll 3 267
 8. Tereza Kazdová: Fico má rád pekné ženy, Babiš je na blondíny. Verejný diskurz volá po feministoch 3 198
 1. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 3. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 4. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
 6. Jiří Ščobák: Tipovanie je cesta do pekla. Aj keď to robíte so štátnou firmou
 7. Jiří Ščobák: Avatar 2: Začátek nového příběhu
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 53. - Antarktída - Druhá Byrdova antarktická expedícia (1933 - 1935)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Tréner Liskovej Rudolf Grom.

V 7. lige futbalisti OŠK Lisková zimujú na 5. mieste s 21 bodmi (6 víťazstiev, 3 remízy, 4 prehry), pri pasívnom skóre 31:32, pod ktoré sa zvlášť podpísali dva výsledkové výbuchy – v Ludrovej a Ľubeli .


Ján Svrček 16 h
Ján Kožuško, zakladateľ projektu Programko.sk

Na samotných kurzoch sa lektori nevenujú len tematike, na ktorý je workshop zameraný, ale poslucháčov upozorňujú aj na nástrahy internetu. Veď pojem kyberšikana sa v našom slovníku natrvalo usadil. V internetových vodách číhajú na deti rôzne nástrahy.


22 h
Doprava je odkláňaná ez miestne komunikácie v Bielom Potoku.

Na mieste zasahujú hasiči z celého okresu.


24 h

Kypí vám pri pohľade na deti pozerajúce do telefónu alebo sediace za počítačom krv v žilách? Pozor, aby ste ich nepripravili o úspešnú kariéru. Namiesto zákazov ich naučte počítačom rozumieť - a zabezpečíte im lepšiu budúcnosť.


30. jan

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

 1. Ľuboš Vodička: Jaskyniarstvo aj ochrana prírody v Liptovskom Mikuláši
 2. Rastislav Jusko: Krvavá minulosť komunistickej prokuratúry. Je nám súdené prežiť ju znova?
 3. Anna Miľanová: Kresby prírodným uhlíkom...
 4. Matúš Mathis: Ponuka bytov v Košiciach po prvýkrát od septembra 2022 klesla - Píše Matúš Mathis
 5. Jozef Stasík: Niekto zhasína a niekto myslel dopredu
 6. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými Kalváriami - Veľké Rovné
 7. Peter Maroncik: Tak už máme v Čechách nového, dobrého prezidenta.
 8. Anna Miľanová: Snívanie... 2022
 1. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 6 162
 2. Věra Tepličková: Výlet v Bratislave (z denníka žiaka 3. ročníka ZŠ z Piešťan) 5 122
 3. Ivan Beňovič: Ruský rubeľ sa svetovou menou nestane 4 695
 4. Rastislav Puchala: Vraj je to sfetovaný trpaslík 4 553
 5. Dušan Koniar: Dzurindov projekt valcuje čítanosť aj diskusie 3 384
 6. Ján Šeďo: Sliepky na Ukrajine sú iné ako naše ? 3 356
 7. Rastislav Puchala: Starosta je ruský troll 3 267
 8. Tereza Kazdová: Fico má rád pekné ženy, Babiš je na blondíny. Verejný diskurz volá po feministoch 3 198
 1. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 3. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 4. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
 6. Jiří Ščobák: Tipovanie je cesta do pekla. Aj keď to robíte so štátnou firmou
 7. Jiří Ščobák: Avatar 2: Začátek nového příběhu
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 53. - Antarktída - Druhá Byrdova antarktická expedícia (1933 - 1935)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu