V Závažnej Porube vyrastá veľa mladých talentov. Mnohí z nich majú na svojom konte veľa víťazstiev aj z celoslovenských súťaží či v umení alebo v športe. Obec sa im páči, ale čo by v nej zmenili, keby mali čarovný prútik?
Erik Macko
Erik Macko má 12 rokov a chodí do Evanjelickej základnej školy biskupa Juraja Janošku v Liptovskom Mikuláši. Baví ho spev, tanec, bicyklovanie a lyžovanie. Je sólistom Detského folklórneho súboru Ďumbier, v ktorom spieva aj tancuje. Najradšej spieva pieseň Moja žena... Zvíťazil na okresnom kole speváckej súťaže Slávik Slovenska pod záštitou Petra Dvorského, v rokoch 2006 a 2007 bol aj na krajskom kole. Na medzinárodnej súťaži mladých tanečníkov v českom Havlíčkovom Brode skončil na prvom mieste v roku 2007. V budúcnosti má záujem študovať spev na konzervatóriu.
Keby mal čarovný prútik, v Závažnej Porube by zmenil: „Staré ihrisko nad dedinou by som upravil na detské ihrisko. Obnovil premietanie filmov pre deti a otvoril tam cukráreň.“
Nikola Stankovianska
Štrnásťročná Nikola Stankovianska je ôsmačkou na základnej škole v Okoličnom. Má rada gymnastiku, recitovanie, knihy, počítač, televíziu, prírodu a šport. Vo svojej zbierke má tridsaťdeväť diplomov. Dvakrát bola na 1. mieste recitačnej súťaže Hviezdoslavov Kubín a zúčastnila sa aj na krajskom kole. V okresnom kole geografickej olympiády bola druhá, čo ju posunulo aj na krajské kolo. Štyrikrát získala ocenenie za vynikajúci prednes na recitačnej súťaži Rázusovie Vrbica. Dostala Cenu primátora mesta Liptovský Mikuláš za výborný prospech a reprezentáciu mesta v krajských kolách súťaží v roku 2007. Ako gymnastka má na svojom konte veľa úspechov z majstrovstiev Slovenska i celoslovenských súťaží pódiových skladieb.
Minulý rok postúpila ako jedna zo štyroch dievčat z celého Slovenska do finále 1. kola filmovej súťaže Slovak Trekker. Cieľom súťaže bolo hľadanie talentov pre školskú televíziu AMOS a jej projekty. Úlohou družstva bolo pripraviť scenár a natočiť film na témy: Havránok a Tatralandia. Výsledkom spoločného úsilia je dokument na DVD-čku, ktorý slúži ako učebná pomôcka pre základné školy. Účasťou v tejto súťaži získala nové poznatky, skúsenosti a vedomosti o práci redaktorov. Chce pokračovať v štúdiu na gymnáziu a potom aj na vysokej škole.
„Závažná Poruba, podľa mňa, patrí medzi najkrajšie obce Liptova a ja som veľmi rada, že som sa tu narodila. Keby som teda mala čarovný prútik, určite by som zrenovovala Areál športu Mateja Staroňa. Veľmi ma mrzí, že je v horšom stave, ako keď som bola malá. Momentálne sú tu viditeľné stopy po vandaloch. Na tomto mieste sú vynikajúce možnosti pre hry detí. Treba to riešiť,“ hovorí Nikola.
Vladimíra Goňová
Vladimíra Goňová má 18 rokov a je študentkou Strednej zdravotníckej školy v Liptovskom Mikuláši. Venuje sa atletike, konkrétne behu na krátke trate. Na majstrovstvách Slovenska sa umiestnila v žiackej kategórii dvakrát na druhom mieste, v dorasteneckej a juniorskej kategórii skončila na treťom mieste a v kategórii stredných škôl bola tiež na treťom mieste. Je štvornásobnou maj– sterkou Žilinského kraja. V zbierke má vyše dvadsať medailí. Zúčastnila sa na Atletickom moste, kde mala česť bežať s Bulharkou Ivet Lalovou, finalistkou olympijských hier v Aténach a tiež s legendou atletiky Marlen Ottovou. Má záujem študovať na Fakulte telesnej výchovy a športu v Bratislave.
A ako by využila čarovný prútik? „Naša obec má mnoho možností na športové aktivity, či už futbalové ihrisko tenisový kurt, plážový volejbal, alebo telocvičňu. Tu už čarovný prútik šibol. Zrekonštruovala by som staré ihrisko nad dedinou, keďže v zime, ale aj v lete tam trávim veľa času v rámci tréningovej prípravy. Ako atlétka by som sa pokúsila vykúzliť aspoň 120 m tartanovú trojdráhu, ktorá možno pritiahne viac priaznivcov tohto športu. Keďže za podmienkami v zime cestujem vyše sto kilometrov, presvedčila som sa, že kráľov– ná športu, teda atletika, si žiada mnoho odriekania,“ odpovedá Vladimíra.
Paulína Baťková
Devätnásťročná Paulína Beťková študuje na Bankovom inštitúte, Vysokej škole Praha. Blízke sú jej všetky druhy športov, najviac gymnastika, lyžovanie, aerobik, tenis, squash. Striebornú medailu má z maj– strovstiev Slovenskej republiky v zjazdovom lyžovaní v roku 2001, päťkrát bola víťazkou Pohára Liptova v zjazdovom lyžovaní a na majstrovstvách Slovenska s gymnastickým družstvom získala 1. miesto. Chce úspešne doštudovať na vysokej škole, v budúcnosti má v úmysle založiť si rodinu a podnikať v cestovnom ruchu. Rada by sa venovala aj trénovaniu mladých gymnastov a lyžiarov.
„Toho, čo by som chcela, je nemálo: vytvoriť podmienky pre kultúrne a športové vyžitie pre mládež, zišla by sa aj kaviareň či cukráreň. Vybudovať detské ihrisko pre mamičky s deťmi, kde by boli preliezačky, šmýkačky. Vybudovať cyklotrasy, minigolf, bobovú dráhu, veľké trampolíny. Bežeckú trať s umelým zasnežovaním a osvetlením. Gymnastickú halu. Venovať sa výstavbe penziónov a bytoviek. Vybudovať cvičisko pre psov,“ vymenovala Paulína, čo by v obci urobila, keby čarovný prútik fungoval.
Tomáš Duda
Tomáš Duda má devätnásť rokov a študuje mechatroniku na Strojníckej fakulte Technickej univerzity v Bratislave. Medzi jeho záľuby jednoznačne patrí šport, najmä atletika a lyžovanie. Je majstrom Slovenska v trojskoku, trojnásobným vicemajstrom Slovenska v Ltrojskoku, štyrikrát získal tretie miesto na majstrovstvách Slovenska v skoku do výšky a v skoku do diaľky. Tomáš chce úspešne zvládnuť štúdium a ak sa vyhne zraneniam, bude sa venovať atletike a zlepšovať výkony. Aj on dostal otázku, čo by zmenil v Závažnej Porube, keby mal čarovný prútik.
„Závažnú Porubu poznám od malička, lebo tu mám starú mamu. Skutočným občanom som len necelé dva roky. Jediné, čo ma trochu mrzí, je slabo rozvinutý cestovný ruch a negatívny pomer medzi starými a mladými ľuďmi. Zaostáva výstavba nových rodinných domov,“ povedal Tomáš.