Investor hovorí o vytvorení 300 pracovných miest v malom priemyselnom parku.
LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Predaj pozemkov a budov pre investora v liptovskomikulášskej mestskej časti Okoličné je zatiaľ zastavený. Poslanci mestského zastupiteľstva nesúhlasili s predajom za bezmála sedem miliónov korún. Znalecký posudok hovorí o tom, že pozemky majú hodnotu viac ako devätnásť miliónov korún.
Samospráva v Liptovskom Mikuláši sa snaží do Okoličného pritiahnuť bratislavského investora. Ten plánuje postaviť jednu alebo viac obchodno – priemyselných hál. Malo by ísť o ľahký priemysel na ploche minimálne dvadsaťtisíc metrov štvorcových v areáli bývalých skleníkov, ktoré v súčasnosti využívajú liptovskomikulášske Verejnoprospešné služby. Nachádza sa tam aj karanténna stanica pre túlavé psy. „Mesto chce v tejto lokalite vybudovať malý priemyselný park,“ informovala poslancov na rokovaní minulý štvrtok Alena Oberučová, vedúca odboru právnych služieb Mestského úradu v Liptovskom Mikuláši.
Spoločnosť chce na vlastné náklady vybudovať obslužné komunikácie, kanalizáciu a ostatné inžinierske siete. Jej predstavitelia na rokovaní s predstaviteľmi radnice uviedli, že pri vybudovaní malého priemyselného parku by malo vzniknúť tristo pracovných miest. Spoločnosť chce mestský pozemok kúpiť za viac ako štyri milióny korún, za priľahlé budovy plánuje zaplatiť viac ako dva a pol milióna.
„Realizáciou investičného zámeru dôjde k vybudovaniu novej infraštruktúry v tejto lokalite za približne deväť miliónov korún. Získame aj príjmy do rozpočtu mesta v podobe podielových a miestnych daní vo výške približne 1,3 milióna korún. Vytvoria sa nové pracovné príležitosti. Územie, ktoré v minulosti nebolo efektívne využité, môže vyvolať záujem ďalších investorov o priľahlé pozemky. Tie sú podľa územnoplánovacej dokumentácie definované ako výrobno– obslužná zóna,“ uviedla A. Oberučová.
Poslanec Jozef Repaský skonštatoval, že skleníky sú poslednou väčšou plochou, ktorá je majetkom mesta. „Predaj by si vyžiadal širšiu diskusiu. Zdržím sa hlasovania.“ Primátor Ján Blcháč podotkol, že investícia môže priniesť do mestského rozpočtu 1,3 milióna korún na dani z nehnuteľnosti. Zdôraznil vznik nových pracovných príležitostí a možný príchod aj ďalších investorov v tejto lokalite.
Poslanec Roman Mojžiš sa v diskusii venoval karanténnej stanici, ktorá sídli v priestoroch, o ktoré má investor tiež záujem. „Nemáme vytipované pozemky pre karanténnu stanicu a ani cenu za stavbu. V areáli je aj kompostovisko. Pokiaľ viem, nemáme zaň náhradu. Kto by financoval jeho prekládku?“ Viceprimátor Pavel Bobák povedal, že mesto pripravuje projekt aj pozemky na výstavbu kompostoviska.
Dušan Grešo, riaditeľ Verejnoprospešných služieb v Liptovskom Mikuláši uviedol, že karanténna stanica by dočasne mohla sídliť na Revolučnej ulici. „Spolu s Liptovským Hrádkom a Združením miest a obcí Liptova uvažujeme o vybudovaní karanténnej stanice v Podturni. Okrem mesta by slúžila aj Liptovskému Hrádku a okolitým obciam.“ R. Mojžiš sa pýtal aj na to, koľko bude stáť prekládka karanténnej stanice. „Náklady odhadujem na 200 – 300 tisíc korún. Ide len o dočasné riešenie. Koterce plánujeme vyrobiť z prebytočných trhových stánkov,“ odpovedal D. Grešo.
Poslankyňa Edita Havránková bola zvedavá na cenu za pozemok, ktorú určil znalecký posudok. Zdôraznila, že mesto musí riešiť otázku karanténnej stanice trvalo. Viceprimátor Ján Droppa povedal, že znalecký posudok je vypracovaný na sumu dvadsaťšesť miliónov korún. „Pozemky majú hodnotu viac ako devätnásť miliónov,“ uviedol. Poslanec Jaroslav Lehotský skonštatoval, že mesto za desať rokov nevyužívania tejto lokality prišlo o peniaze, ktoré mohli byť jeho príjmom.
Na rokovaní mestského zastupiteľstva bol aj bývalý primátor, v súčasnosti poslanec Národnej rady a žilinskej župy Alexander Slafkovský. „V minulosti sme pracovali na výstavbe priemyselného parku, ale vždy bol problém s tým, že sme nevlastnili pozemky. Mesto príde o priestor, ktorý prevádzkujú Verejnoprospešné služby. Tie už dnes zápasia s priestorovými problémami na Revolučnej a Podtatranského ulici. Relatívne malé sú aj priestory sídla na Družstevnej ulici. Musíme vedieť čo za čo, ak stúpne zamestnanosť v meste.“
Primátor J. Blcháč povedal, že si pred komunálnymi voľbami dali urobiť prieskum. „Obyvateľov nášho mesta najviac ťaží nedostatok pracovných príležitostí, doprava, čistota mesta a ďalšie oblasti. Máme záujem o to, aby ľudia neodchádzali z mesta. Priznávate, že nemáte nič proti tvorbe pracovných miest. Ako chcete do mesta pritiahnuť investorov? Ja sa postavím za tento projekt.“ Iný názor ako primátor malo desať poslancov, ktorí sa zdržali hlasovania, jeden poslanec bol proti, ďalší nehlasoval. Za predaj pozemku sa vyslovilo dvanásť poslancov. Návrh teda neschválili.