Sobota, 4. február, 2023 | Meniny má Veronika

Bezproblémový vstup Ruže do play off

V záverečnom kole tabuľkovej časti súťaže zdolali uplynulú stredu basketbalistky MBK Ružomberok Viktoriu Košice o 27 bodov – 76:49.

RUŽOMBEROK. Bol to duel, v ktorom Ružomberčankám nešlo o nič vážne. Dievčatám sa však patrilo potvrdiť postavenie v tabuľke a hlavne potešiť svojich priaznivcov. Prvý polčas vyznel z ich strany ale dosť kostrbato. K takémuto dojmu prispela azda najviac vychýlená muška i vo viacerých tutových pozíciách. Domáci kolektív v 7. min viedol 7:2, potom však dlhší čas zväčša o nejaký bodík bola vpredu Viktoria. Až v závere polčasu odskočil favorit svojmu súperovi o sedem bodov – 35:28. Úplne s inými obrátkami vhupli ružomberské basketbalistky do druhej polovice stretnutia. Družstvo pridalo vo všetkých činnostiach, keď hlavne svoju hru zrýchlilo a spresnilo. V 26. min, po 16 – bodovej šnúre, viedol MBK o 23 bodov – 51:28. Takmer sedem minút Košičankám v tejto, tretej štvrtke trvalo, kým trafili bezod­ný kôš. Potom už všetko bolo jasné. V 36. min domáci náskok narástol na 30 bodov (68:38).
Stanislav Onuška, tréner Ružomberka: „Úvod bol z našej strany zbytočne nervózny. Dievčatá veľa príležitostí zahodili spod koša. Keď sme sa dostali do výraznejšieho vedenia, družstvo sa ako–tak upokojilo. Cez prestávku som hráčky kritizoval hlavne za stratené lopty. Bolo ich neúrekom. A tiež vyzýval k oveľa väčšej aktivite, aby sme zrýchlili útok a išli i do situácií jedna na jednu. Viktoria pokiaľ vládla, držala s nami krok. Dokázali sme ale, že sme oveľa lepšie na tom kondične ako súper.“
Ružomberok – Viktoria Košice 76:49 (17:17, 35:28, 59:35)
Body MBK: Palušná 22, Wilsonová 12, Kupčíková a Chabadová po 9, Spodniaková 8, Okonkwová 7, Podešvová 5, Černáková 4.

Za necelé tri minúty viedli basketbalistky MBK Ružomberok v úvodnom zápase 1. kola play-off našej najvyššej súťaže nad Popradom 10:1. A tým viac – menej udali kurz celému stretnutiu, hoci húževnaté družstvo spod Tatier sa ani na chvíľu nevzdávalo.
V 9. min domáci náskok narástol na 16 bodov – 22:6 a zdalo sa, že Poprad odíde s výpraskom. Ten ale neskladal zbrane a hlavne vďaka voľnejšiemu ružomberskému bráneniu začal sympaticky kontrovať. Predovšetkým jeho čierna akvizícia Sangaréová si s pribúdajúcimi minútami pod domácim košom robila takmer, čo chcela. Tri minúty pre naplnením prvopolčasového dejstva náskok MBK narástl na 23 bodov – 42:19. Po piatich minútach druhej polovici stretnutia na tabuli svietil 25 – bodový rozdiel – 55:30. Viac sa už ale ružomberské dievčatá Popradčankám nevzdialili. Naopak, hosťujúci tím bodový rozdiel skresával až na 11 bodov (81:70) pol druha minúty pred klaksónom.
Stanislav Onuška, tréner Ružomberka: „Bol to typický zápas play-off. V ňom nikto nepozerá na to, ako si súperi navzájom viedli počas celej sezóny. Spokojný som bol s prvou i s úvodom druhej štvrtiny. Naopak, za mojím očakávaním zaostal druhý polčas. Zvlášť ma mrzí veľmi veľa inkasovaných bodov, až štyridsaťosem, v druhej dvadsaťminútovke. Hlavne naše mladé hráčky nestačili v obrane na Sangaréovú, skvelú hráčku z Mali. Na ospravedlnenie „mládežníčok“ však môže slúžiť fakt, že v ten deň hrali za „béčko“ náročný zápas v Košiciach s Cassoviou B v nadstavbe o postup do extraligy. Čiže mali toho dosť.“

Ružomberok – Poprad 88:74 (23:13, 42:26, 67:45)
Body MBK: Palušná 19, Podešvová 17, Okonkwová 13, Kupčíková 11, Chabadová 9, Wilsonová 7, Novocká 6, Lukačovičová, Černáková a Felixová po 2.
Odveta v Poprade je na programe vo štvrtok (10. apríla). Úvodné kolo play-off sa hrá na dve víťazstvá.