Večer plný emócií a výbornej atmosféry zažili tí, ktorí prišli na benefičné podujatie ...večer pre Bzuča. Uskutočnil sa práve v deň, keď uplynulo sedem rokov odvtedy, ako Bzučo, Roman Štrba, utrpel vážny úraz, v dôsledku ktorého je v stave bdelej kómy.
Poslednú marcovú sobotu na benefičnom podujatí v liptovskomikulášskom Route 66 účinkovali Martin Jurčo, skupiny Rimmon, Ianus Band, Off the point, Svepes, Freeze. Program moderovali Marianna Ulíková a Matej Géci.
S nápadom uskutočniť takýto projekt prišiel Slavomír Hromada, ktorý sa pozná s Romanovým otcom. Oslovil Janu Šipekovú, ktorá má niekoľkoročné skúsenosti s organizovaním benefičných podujatí a nápad sa začal meniť na realitu. Projekt zastrešilo občianske združenie Centrum Ligda – asociácia pre telesne postihnutých.
Obrovské šťastie
„Pre ľudí je mať šťastie v živote veľmi dôležité. Človek vníma šťastie inak, keď sa dostane do situácie, ktorú napriek všetkému úsiliu, nedokáže sám preklenúť. Naša rodina vnímala podujatie a všetkých ľudí, ktorí ho pripravovali, podporili, účinkujúcich i tých, ktorí naň prišli, ako obrovské šťastie. Šťastím je pre nás stretnúť ľudí, ktorí sú ochotní pomôcť. Vďaka nim bude mať Roman možnosť na ďalšiu liečbu v kyslíkovej komore, ktorá mu veľmi prospieva a tým aj šancu na zlepšenie zdravotného stavu,“ vyjadril sa Romanov otec, Ivan Štrba.
Terapia v kyslíkovej komore, ktorú Bzučo absolvuje v Koši-ciach, je finančne náročná. Stošesťdesiattisíc korún z benefičného podujatia vyjde Romanovi na dve štyridsaťdňové kúry, ktoré by mal absolvovať v jeseni tohto roku a na jar budúceho roka.
„Pracovisko s kyslíkovou komorou v Košiciach je zatiaľ v budove na piatom poschodí. Už sme tam s Romanom boli a trochu rušivým momentom bola v rámci liečby preprava Romana výťahom, ktorý je veľmi malý a nezmestí sa do neho naraz vozík s pacientom a so sprievodcom. Preto sme museli Romana z vozíka zobrať a oprieť si ho o seba, vyviezť sa hore a vrátiť sa po vozík. V jeseni by však už malo byť pracovisko presťahované v zrekonštruovaných priestoroch inej budovy a priestory budú bezbariérové. Preto radšej počkáme, aby sme sa vyhli takýmto komplikáciám a Roman mohol pobyt v Košiciach absolvovať v pohode,“ vysvetlil Ivan Štrba. Ostatné výdavky na pobyt a dopravu si budú Štrbovci hradiť zo svojich zdrojov. „Je pre nás veľkou psychickou podporou, že vďaka benefícii, bude môcť Roman kúry absolvovať. Naša rodina by také finančné náklady bez pomoci nedokázala pokryť, preto sme veľmi vďační všetkým, ktorí nám doteraz pomohli. Prostredníctvom večera pre Bzuča i za tie predchádzajúce roky,“ dodal Ivan Štrba.
A ako vnímal niekoľkohodi– nové podujatie Roman? „Samo- zrejme, aj pre neho to bol veľký emotívny zážitok, pretože emócie u neho fungujú. Päť hodín bol medzi ľuďmi, celý čas bol uvoľnený, pozoroval dianie okolo seba a cítil sa výborne,“ poznamenal jeho otec. Neopísateľné emócie vyvolal aj búrlivý potlesk pri Romanovom odchode.
Filozofia rytierskosti
Roman sa pred úrazom ako mladý zdravý muž, športovec, slovenský reprezentant vo vodnom slalome, riadil filozofiou fair play, vyznával ideu rytierskosti. Podľa slov Ivana Štrbu bola sála počas benefičného večera pre jeho syna naplnená rytierskosťou. „Neznamená to byť len čestným človekom, ale aj pomôcť slabším a ochraňovať ich, keď treba. Všetci ľudia, ktorí nás podporili a pomohli nám, si naozaj zaslúžia veľké ďakujem. V tejto chvíli je to najmenej, ako im prejaviť vďačnosť. Ale dúfam, že v budúcnosti bude aj nám umožnené, aby sme mohli iným poskytnúť aspoň toľko pomoci, koľko jej dostávame my,“ povedal Ivan Štrba.