Kráľovský strážny hrad Likava v Likavke patrí v hlavnej turistickej sezóne medzi najatraktívnejšie expozície Liptovské múzeum v Ružomberku. Dôkazom tohto tvrdenia je aj stúpajúca návštevnosť hradného komplexu.
Kým v roku 2006 hrad navštívilo 5 327 turistov, o rok neskôr to už bolo 7 781 domácich a zahraničných návštevníkov. Podľa odborníkov hrad týčiaci sa nad obcou Likavka patrí rozlohou i zachovanými architektonickými prvkami do skupiny najvýznamnejších a najrozsiahlejších reprezentantov hradnej palácovej architektúry na Slovensku. „Pôvodné jadro hradu pochádza zo 14. storočia. Po zbúraní hlavnej hradnej veže v roku 1678 a zničení zostávajúcich častí architektúry v roku 1707 hrad nadobudol kompaktnú podobu, ktorej ústredným, architektonicky najcennejším a esteticky najzaujímavejším prvkom je mohutný palácový komplex horného hradu pozostávajúci z troch relatívne samostatných celkov. Palácový komplex hradu Likava s výškou viac ako 36 m sa zaraďuje medzi najrozsiahlejšie hradné objekty na strednom Slovensku,“ dozvedeli sme sa od Nadi Somorovej, menežérky kultúry Liptovského múzea v Ružomberku.
Až do roku 2003 bol hrad a jeho areál pre návštevníkov neprístupný a bol cieľom útokov vandalov. Liptovské múzeum pred piatimi rokmi sprístupnilo časť areálu a začalo pracovať na projekte rekonštrukcie Huňadyho veže za viac ako 2 milióny korún, ktoré boli preinvestované v ro-koch 2004 - 2006. Vlani v rekonštrukčných prácach pokračovali.
„Počas minuloročnej sezóny nedošlo k dokončeniu celého projektu obnovy hradu pre nedostatok financií zo štátneho rozpočtu. V rámci dosiaľ realizovaných prác bolo preinvestovaných vyše 31 miliónov korún, pričom finančné prostriedky na rekonštrukciu hradu pochádzali výlučne zo štátnych zdrojov,“ približovala finančnú náročnosť prác N. Somorová.
Ani tento rok rekonštrukčné práce v priestoroch hradného komplexu neutíchnu. Veď ministerstvo kultúry ako prioritu grantovej schémy Obnov si svoj dom pre tento rok stanovilo záchranu hradov. Liptovské múzeum preto pripravilo a zaregistrovalo projekt ďalšej obnovy hradu Likava. „Celkové náklady predstavujú 480-tisíc korún a nami požadovaná dotácia je vo výške 456-tisíc korún,“ prezradila N. Somorová.
Už v týchto dňoch sa Liptovské múzeum pripravuje na júnové kultúrne podujatie pod názvom Na hrade a v podhradí a s podtitulom Deti deťom. Jeho cieľom je vzdelávanie žiakov a študentov modernou formou, ktorá je založená na aktívnej spolupráci medzi žiakom a odborným pracovníkom, žiakom – lektorom a žiakom - návštevníkom. „Nebudú to len prednášky, ale projekt má charakter celoročného doplnkového vzdelávania žiakov doplnené tvorivými dielňami. Projekt podporuje rozvoj kreativity, manuálnej zručnosti, rétoriky, vystupovania a osvojovania si základných hodnotových princípov u žiakov základných a stredných škôl. V rámci tohto projektu ide o pokračovanie aktívnej spolupráce Liptovského múzea v Ružomberku a historického krúžku žiakov ZŠ Kvačany,“ prezradila na záver N. Somorová.
Hrad Likava bol postavený v prvej polovici 14. storočia. Strážil priechod cez Váh pri Ružomberku a významnú cestu z Považia na Oravu a do Poľska. Začiatkom 18. storočia bol dejiskom bojov stavovských povstaní. Od roku 1707 bol hrad v ruinách. Od roku 1980 robia na hrade archeologický výskum.