Podľa slov mikulášskych primárov a vedenia nemocnice hrozí po transformácii neistota nielen zamestnancom nemocnice, ale i pacientom v celom regióne.
LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Zdravotnícke zariadenia v pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja čaká transformácia z formy príspevkovej organizácie na akciovú spoločnosť. Ide o štyri nemocnice s poliklinikou v Čadci, Trstenej, Dolnom Kubíne a Liptovskom Mikuláši, ako aj dve samostatné polikliniky v Námestove a Turčianskych Tepliciach.
Na gremiálnej porade v Nemocnici s poliklinikou v Liptovskom Mikuláši sa stretli zástupcovia Žilinského samosprávneho kraja so zamestnancami nemocnice.
Prezentovali nesúhlas
„Na porade sme prezentovali pripomienky ohľadom pripravovanej transformácie a naše negatívne stanovisko k nej,“ povedal primár neurologického oddelenia Anton Moyš. „Snažili sa nás presvedčiť, že nič sa nedeje, že po transformácii pôjde všetko tak ako doteraz. Ale podmienky transformácie nie sú podľa nás jednoznačné stanovené, čo vytvára nespokojnosť a neistotu. Prinajmenšom zvláštna vec je, že spoločnosť má mať základné imanie jeden milión korún. Pritom hodnota šiestich zdravotníckych zariadení je asi dve miliardy. Väčšina majetku, asi miliarda, je u nás v Liptovskom Mikuláši. Ak by v budúcnosti došlo k nejakým problémom, čím bude garantovať akciová spoločnosť, keď prezentuje len milión ako základný majetok? Prečo taký nízky vklad pri takom vysokom reálnom majetku?“
Aj podľa riaditeľky nemocnice Marty Špankovej je milión korún veľmi malá suma na to, aby hovorila o serióznej akciovej spoločnosti. „Pri takom nízkom vstupnom kapitále hrozí, že v budúcnosti príde iný záujemca, ktorý ho navýši a bude mať jednoznačnú prevahu v orgánoch spoločnosti,“ doplnila Marta Španková.
Stratia právnu subjektivitu?
Ďalším argumentom zamestnancov mikulášskej nemocnice proti plánovanej transformácii bola strata právnej subjektivity. „V budúcnosti by sme boli len nejakým odštepným závodom akciovky,“ pokračoval Anton Moyš. „Právne by sme sa nemohli nijakým spôsobom brániť voči rozhodnutiam orgánov spoločnosti.“
Za vedenie nemocnice zareagovala Marta Španková: „Nesúhlasíme s tým, aby sa vytvorila akciová spoločnosť Nemocnice Žilinského samosprávneho kraja, veď jednotlivé nemocnice i polikliniky stratia svoju identitu. Transformácia na tento spôsob je ako návrat do obdobia bývalých okresných ústavov národného zdravia. Jednoducho, máme obavu o budúcnosť našej nemocnice.“ Slová riaditeľky potvrdili i primár chirurgického oddelenia Ján Drobčo a primár oddelenia klinickej mikrobiológie Vincent Kultán.
Priveľa otáznikov
Na záver riaditeľka Nemocnice s poliklinikou Marta Španková uviedla: „Máme historickú možnosť dobudovať mikulášsku nemocnicu z prostriedkov Európskej únie (EÚ). Transformácia však môže možnosti čerpania prostriedkov z EÚ skomplikovať. Pokiaľ napríklad príspevkovým organizáciám v zriaďovateľskej pôsobnosti Ministerstva zdravotníctva SR, VÚC a obce je intenzita pomoci z fondov 85 % pri akciovej spoločnosti by to bolo len 42,5%."
Podľa riaditeľky nemocnice nie je jednoznačné, či by v prípade zmeny právneho postavenia nemuseli vrátiť už poskytnuté finančné prostriedky. „V našom prípade sme z eurofondov zrekonštruovali bývalý chirurgický pavilón na účely psychiatrického oddelenia a interný pavilón a máme pripravený ďalší projekt, a to rekonštrukciu starého gynekologicko-pôrodníckeho pavilónu pre účely neurologického a doliečovacieho oddelenia. Aj keď Obchodný zákonník nevylučuje možnosť založiť akciovú spoločnosť i za iným účelom ako zárobkovým podnikaním, ide vždy o obchodnú spoločnosť. Táto právna forma by vo verejných službách, ako sú zdravotnícke služby nemala byť uplatňovaná.
Od tejto právnej formy upúšťajú aj zdravotné poisťovne s odôvodnením, že narábajú s verejnými financiami. Tie isté financie zdravotné poisťovne poskytujú zdravotníckym zariadeniam za poskytované služby ich poistencom. Tu už nie je prekážkou, že tieto verejné financie pôjdu súkromnej akciovej spoločnosti? Túto síce založí ŽSK, ale čo keď časom do toho vstúpi strategický partner. Vylúčiť túto možnosť nemožno. Navyše jediným akcionárom bude ŽSK, ktorý na takéto rozhodnutia nebude potrebovať súhlas nikoho iného. Jednoducho, máme obavu o budúcnosť našej nemocnice, najmä však o to, aby sa „finančný efekt“ nepovýšil nad záujmy a potreby obyvateľov a aby sa postupne nerušili zdravotnícke služby. Naša nemocnica ich poskytuje nielen obyvateľom celého regiónu, ale aj turistom, ktorých je v letnej i zimnej sezóne vždy veľa. Ak by v krajom prípade nemocnica musela byť akciová spoločnosť, prečo potom s právnou subjektivitou? Znovu však pripomíname, že nám sa javí vhodnejší spôsob transformácie na neziskovú organizáciu.“
Neistotu cítime všetci
O stanovisko sme požiadali hovorcu a riaditeľa odboru informácií a zahraničných vzťahov ŽSK Petra Kubicu: „Žilinský samosprávny kraj je i dnes stopercentným vlastníkom, a tak to ostane aj po transformácii, ktorá pacienta absolútne neohrozí. Veď je v našom záujme, aby nemocnice ostali. Investujeme do nich a robíme všetko preto, aby nám z nich neodchádzali odborníci za vyššími platmi do iných zariadení.
Transformáciou chceme nemocnice posilniť. Potrebujeme mať silný subjekt, aby sme sa mohli uchádzať o granty a efektívne využívať finančné prostriedky. Neistotu v zdravotníctve cítime všetci a o lôžkach, ich zachovaní či zrušení rozhodujú zdravotné poisťovne.“