Aj keď v nedeľu sa do školy nechodí, do Základnej školy v Kvačanoch prišli v tento deň nielen žiaci, ale aj ich mladší súrodenci, rodičia a dokonca aj starí rodičia. Prvýkrát v nej zorganizovali Deň rodiny.
Základnú školu v Kvačanoch navštevuje 230 detí nielen z Kvačian, ale aj z desiatich okolitých dedín. Už niekoľko rokov v nej usporadúvajú rôzne zaujímavé podujatia, napríklad týždeň bez televízie, týždeň zdravia či týždeň detských práv. Tento raz sa rozhodli venovať väčší priestor rodine. Do školy pozvali odborníkov a vytvorili osem diskusných skupín. Každý si mohol vybrať tému, ktorá ho najviac zaujíma. Kto má problémy s nezbednými deťmi, so záujmom si vypočul rady psychológa Miroslava Chovančíka. Riaditeľka Pedagogicko-psychologickej poradne v Liptovskom Mikuláši Erika Straková a učiteľka Jana Klepáčová rozprávali o možnostiach rozvoja emociálnej inteligencie v rodine, pracovníčka polície Anna Poljaková o bezpečnosti detí a nástrahách dnešnej doby. Antónia Matušková a Ružena Ratulovská z ružomberskej súkromnej Základnej umeleckej školy predstavili aktivity, ktorými spestrujú voľný čas žiakov a učiteľky Andrea Pažická a Andrea Rojčeková prezentovali, akou formou zavádzajú životné zručnosti a ako ich rozvíjajú v kvačianskej škole. Starosta Kvačian Ladislav Klepáč diskutoval o pripravovanej rekonštrukcii školy a jej pozícii v školskom obvode. Emília Dobáková prezentovala činnosť historického krúžku, ktorý pracuje v škole už tretí rok. Vlani zrealizovali projekt Spoznávame život Keltov, na ktorý tento rok nadviazali projektom So životnými zručnosťami na stredoveký hrad. Túto diskusnú skupinu si vybral aj novozvolený predseda Rady školy pri ZŠ Kvačany Miroslav Guštafík. Jeho dcéra chodí do historického krúžku a s manželkou úspešne vyriešili stredoveký kvíz. „Bolo to poučné aj zábavné a nemyslím tým iba kvíz, ale celé podujatie. Chcel by som poďakovať škole, že zorganizovala takúto akciu. Myslím si, že všetci boli spokojní, každý našiel odpovede na svoje otázky.“
Jednu z diskusných skupín viedla aj riaditeľka školy Mária Rypáková. Jej témou boli navrhované zmeny, ktoré majú prispieť k premene školy z tradičnej na modernú. „Na základe výzvy ministerstva školstva Premena tradičnej školy na modernú chceme podať projekt. Zisťovali sme, čo by v škole chceli zmeniť rodičia, učitelia aj deti. Mali určiť päť navrhovaných zmien, ktoré sú podľa nich pre túto premenu najdôležitejšie. Všetky skupiny považujú za naj-dôležitejšiu zmenu štruktúry vyučovania. Nemali by byť 45-minútové hodiny ako doteraz, ale vyučovanie by malo prebiehať v 90-minútových blokoch. V rámci projektu, ktorý chceme podať, vypracujeme vlastný program školy, do ktorého zahrnieme požadované zmeny,“ prezradila Mária Rypáková. Dodala, že všetky asi nebudú akceptovateľné, ale páčila sa jej tvorivosť a fantázia detí, ktoré by napríklad chceli mať namiesto telocvične bazén.
Po diskusných skupinách si počas prestávky mohli záujemcovia pozrieť výstavku detskej literatúry, prezentáciu školy na dvoch počítačoch, v ekoučebni premietali ukážky aktivít školy. Kto chcel, mohol si kúpiť tričko s logom školy, ponúkol sa pripraveným občerstvením a zalisto-val si v novom čísle školského časopisu Školmix.
Deň rodiny vyvrcholil slávnostnou akadémiou. Žiaci počas nej formou scénok prezentovali životné zručnosti, ktoré sa naučili v škole. Patria k nim napríklad aktívne počúvanie, trpezlivosť, priateľstvo, dôvera či iniciatíva. Na záver zahrali divadielko o čertoch a anjeloch, ktoré s deťmi z Prosieka nacvičila matka jednej zo žiačok Jozefa Paprčiaková. „Cieľom podujatia bolo vytvoriť priestor pre aktívne a neformálne stretnutie rodičov, pedagógov a žiakov v čase vyhovujúcom celej rodine. Verím, že sa nám očakávania účastníkov podujatia podarilo naplniť a získané podnety budú motívom pre ďalšie zaujímavé aktivity školy,“ povedala na záver riaditeľka školy Mária Rypáková.