„Na najvyššie ocenenie som ani nepomyslel, aj keď som bol vnútorne presvedčený, že mám dobré filmy a niektorú z cien v dokumente som očakával,“ povedal absolútny víťaz krajskej súťaže 41. neprofesionálny film Ľubor Patsch z Liptovského Hrádku .
„Som rád, že to nášmu Art štúdiu vyšlo a verím, že dobre obstojíme aj na celoslovenskej Cineame o päť týždňov v Banskej Bystrici. Naše úspechy azda pomôžu udržať záujem o neprofesionálnu filmovú tvorbu na vysokej úrovni medzi mladými filmármi v Liptovskom Hrádku," dokončil Ľ. Patsch.
Silná klubová základňa
Postupové kolo krajskej súťaže neprofesionálnych filmov regiónov Liptov, Orava, Kysuce a mesta Žilina pod názvom 41. neprofesionálny film sa uskutočnilo 19. apríla. Súťažné snímky poslalo šestnásť autorov. Liptov má najsilnejšiu základňu neprofesionálnych filmárov, z 27 súťažných snímok až 21 filmov vytvorili liptovskí filmári.
Odbornú porotu viedla Marcela Plítková z Akadémie umení v Banskej Bystrici, sekundovali jej Ladislav Záhradník z Liptovského Mikuláša a Vladimír Soviar zo Žiliny, všetko naslovovzatí filmoví odborníci. Tajomníčkou súťaže bola Táňa Kandríková z Liptovského kultúrneho strediska Liptovský Mikuláš a pozorovateľom Zuzana Školudová z Národného osvetového centra v Bratislave.
Amatéri súťažili v kategóriách dokument, reportáž, hraný film, experiment, animovaný film a videoklip. Pretože v Liptove existujú dva veľmi silné kluby filmárov – Amafilm Nicolaus Liptovský Mikuláš a Art štúdio Liptovský Hrádok, súťaž bola v znamení zápolenia najmä týchto dvoch klubov.
Šesťhodinový maratón
Šesťhodinový maratón premietania uzatvorila porota verdiktom, podľa ktorého hlavnú cenu získal film Reštaurátorský príbeh Ľubora Patscha z Art štúdia. Film umeleckou formou zachytáva päť rokov náročného reštaurovania výzdoby rímskokatolíckeho kostola v obci Tužina. V kategórii dokument si prvú cenu odniesol Rasťo Hatiar za film Na hranici tieňov z výstupu slovenskej výpravy na takmer sedemtisíc metrov vysokú americkú horu Aconcagua, druhú cenu získal Michal Mačička za film Mravce a ľudia s úžasnými makrozábermi voľným okom neviditeľnej ríše mravcov. V tejto kategórii porota udelila liptovským autorom aj čestné uznania: Ľuborovi Patschovi za film Bobrovecká dychovka, Miroslavovi Števčekovi za film Peter Hradecký, architekt – maliar a dvojici Dušan Červeň – Ľubor Patsch za Vyznanie Márie Barániovej. Liptovskí autori dominovali aj v kategórii reportáží. Prvú cenu a súčasne cenu diváka získali Ján Kuska a Ľubo Trizna z Nicolausfilmu za reportáž O habovský kardan 2007 a 3. cenu porota udelila Petrovi Kovácsovi z Hubovej za naturalisticky ladený film Ludrovská zabíjačka. Čestné uznania za filmové reportáže dostali Miro Števček za Rekonštrukcia bitky pri Slavkove a Peter Rybín za filmové spracovanie turistickej akcie esperantistov Poludnica 2008. V kategórii hraný film si prvenstvo zaslúžili Ján Kuska a Jaro Chomo za minútový príbeh Jednoducho šťastie, za zvučku k súťažnej prehliadke dostal čestné uznanie Peter Rybín. Do celoštátneho kola Cineama 2008 v Banskej Bystrici, postupuje osemnásť filmov z Liptova.
Možno najvyššia úroveň
Predsedníčka poroty Marcela Plítková zhodnotila prehliadku slovami: „Úroveň ocenených filmov liptovských autorov je vysoká, možno najvyššia na Slovensku a diela sú rovnocenné filmom vytvoreným v profesionálnych podmienkach.“
Mimo súťaž bol premietnutý parodický fotopríbeh z pohľadníc Moja dedina Vladimíra Škutu mladšieho. Film nebol hodnotený napriek svojej kvalite, pretože bol zostavený výlučne z fotografií.