Vydavateľstvo Tranoscius v Liptovskom Mikuláši oslávilo 110. výročie svojho založenia. Počas svojej existencie vydalo viac ako 1 700 titulov kníh. Prvá bola kniha modlitieb a kresťanských poučení Nevyhováraj sa!, najnovšia je o Jozefovi Miloslavovi Hurbanovi.
Slovenskí evanjelici po uzákonení spisovnej slovenčiny dlho čakali na vydavateľstvo, ktoré bude tlačiť pre nich knihy v slovenčine. Cirkevná vrchnosť v Uhorsku totiž tvrdila, že stačí vydavateľstvo Luthertársaság, ktoré publikovalo literatúru po maďarsky. Napokon sa Slováci predsa len dočkali. Vydavateľsko-kníhkupecký spolok Tranoscius založili 27. apríla 1898 v Liptovskom Svätom Mikuláši. Za prvého správcu zvolili Jura Janošku, ktorý sa neskôr stal prvým biskupom Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV) na Slovensku. Tajomníkom Tranoscia sa stal Rehor Uram -Podtatranský.
Volali ho slovanský Luther
Názov Tranoscius dostal spolok podľa evanjelického farára Juraja Tranovského, ktorého volali slovanský Luther. Pochádzal z poľského Těšína, pôsobil v Čechách aj na Slovensku. Jeho posledným pôsobiskom bol Liptovský Mikuláš, kde v roku 1637 zomrel. Pochovali ho v podzemí katolíckeho kostola, v ktorom osem rokov kázal. V tých časoch patril totiž evanjelikom. Tranovský sa preslávil zbierkou duchovných piesní známou ako Cithara Sanctorum. Volali ju aj Tranoscius. Preložil a zložil viac ako tisíc náboženských piesní. Mnohí evanjelici aj v zahraničí ich spievajú dodnes. Pred evanjelickým kostolom je jeho socha a neďaleko nej socha M. M. Hodžu, ktorý bol tiež farárom v Liptovskom Mikuláši. Podobizeň Tranovského je aj na budove vydavateľstva Tranoscius a jeho názov nesie Evanjelické gymnázium v Liptovskom Mikuláši.
Prežilo komunizmus
Najväčší rozmach zaznamenalo vydavateľstvo Tranoscius po druhej svetovej vojne pod vedením Ľudovíta Šenšela. Ročne vydávalo až osemdesiat knižných titulov a šesť periodík v náklade viac ako milión výtlačkov. Po roku 1948, keď vládu v krajine prevzali komunisti, bola cirkev v nemilosti. Od roku 1953 bolo vydavateľstvo pod štátnou správou a dozorom a mohlo vydávať iba bohoslužobné knihy a kalendáre. Tranovského kalendár vychádza dodnes. V roku 1991 sa vydavateľstvo Tranoscius stalo akciovou spoločnosťou. Ročne vydáva približne tridsať titulov, celoslovenský týždenník pre Evanjelický posol spod Tatier, mesačník Cirkevné listy a časopis pre deti Dúha. Okrem náboženskej a teologickej literatúry vydáva aj učebnice, poéziu, prózu, detskú literatúru či hudobné nosiče. Riaditeľom vydavateľstva je Ľubomír Turčan.
V galérii, kostole aj televízii
Dvojdňové oslavy 110. výročia založenia Tranoscia sa konali posledný aprílový víkend. Začali sa slávnostným valným zhromaždením akcionárov na mestskom úrade v Liptovskom Mikuláši a pokračovali programom v Galérii P. B. Bohúňa. Pripravila ho Daniela Komárová-Faklová, riaditeľka Múzea Janka Kráľa. V pásme slova a hudby nazvanom Tranoscius svojim – domácim viery zazneli ukážky z produkcie vydavateľstva za posledné desaťročie, piesne v podaní ženskej speváckej skupiny z Važca pod vedením Margity Hybenovej, detského spevokolu Zvonček z Hýb a detí z Važca. Ukážky z diel vydaných v Tranosciu zarecitovali Zdenka Matějková, Vladimíra Matějková, Alida Hyžnajová, Katarína Hudáková a Šte-fan Jakoby. Na nedeľných slávnostných službách Božích, ktoré v priamom prenose odvysielala verejnoprávna televízia, kázal generálny biskup Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku Miloš Klátik, prihovoril sa Pavel Delinga, generálny dozorca a predseda predstavenstva Tranoscia, Ján Blcháč, primátor Liptovského Mikuláša a predseda dozornej rady Tranoscia a seniorka Liptovsko-oravského seniorátu Katarína Hudáková. Program obohatilo vystúpenie mládežníckej skupiny z domáceho cirkevného zboru, piesne spevokolu Laaeto animo a melódie v podaní Junior Brass Quintet, ktorí koncertovali neskôr aj v evanjelickom kostole vo Vrbici.
Autor: BEA