Dni koncom apríla a začiatkom mája patrili vode, stromom, Zemi, ochrane prírody a v Liptovskom Hrádku aj sadeniu májov.
Deväť stanovíšť pre ochranu prírody
Deň Zeme v réžii ochranárov prekvapil žiakov Evanjelickej základnej školy v Liptovskom Mikuláši svojou pestrosťou. Na školskom dvore bolo deväť stanovíšť, na ktorých žiakom rozprávali o zvieratách, rastlinách a o triedení odpadkov. Pripravili aj rôzne súťaže. Napríklad v preťahovaní lanom, v triedení odpadkov a rozpoznávaní zvukov zvierat. Rozprávali aj o slovenských národných parkoch a o pravidlách, ktoré v nich treba dodržiavať. Deťom sa najviac páčili súťaže. Veľa sa dozvedeli o zvieratkách, rastlinkách a triedení odpadkov. Ochranári im priniesli aj preparované zvieratká. Medvedíka, sovu a orla. Všetko bolo také zaujímavé, že deti sa ani nenazdali a bolo poludnie. Na záver ochranári preverovali vedomosti detí testom. Víťazi dostali odmeny, každý žiak na pamiatku kartičku s menom a sladkú odmenu. O akcii deti pripravili videosprávu v anglickom jazyku, ktorú budú žiaci prezentovať na projektovom stretnutí v Bulharsku.
LADISLAV PURGAT A MICHAL PIATKA, žiaci 6. ročníka
Zo starého papiera vyrábali deti nový
Na Deň vody prišli deti do Materskej školy na Palúčanskej ulici v Liptovskom Mikuláši oblečené v modrom, Deň Zeme si pripomínali od rána zeleným oblečením. Na tento deň sa pripravovali počas celého roka – mnohé výtvarné práce vyrábali z prírodných materiálov. Vyvesili ich na plot a na budovu. Staršia skupina detí v rámci vychádzok rozniesla letáky proti vypaľovaniu trávy v jednej časti Palúdzky, samé ich aj urobili, samé nahádzali do schránok. Dokonca pani učiteľky im názorne predviedli recykláciu papiera. Deti natrhali staré noviny, chvíľu ich močili vo vode, v mixéri rozmixovali, zmes na sieťku rozotreli a hubkami z nej odsali vodu. Nový papier nechali vyschnúť. Deti neveriaco pozerali, čo nové vzniklo zo starého papiera. Prekvalilo ich, že papier nie je biely. Na záver dňa zakopali do zeme v záhrade v niekoľkých vrecúškach rôzne veci. V jednom boli plasty, v druhom staré ponožky, v ďalšom ohryzky a šupky z banánov. Ku koncu školského roka miesta rozkopú a presvedčia sa, ako si príroda vie či nevie poradiť s ľudským odpadom.
Spoznávali stromy zo sedla Katkinho koňa
„V areáli Lienky vysadili deti dvanásť stromov. Okrem toho Milan Valach s Milanom Vlčekom pripravili pre deti deň plný hier, zábavy a spoznávania prírody,“ povedal riaditeľ Centra voľného času (CVČ) Lienka Igor Žiak. Koncom apríla CVČ v spolupráci so Štátnymi lesmi Liptovský Hrádok zorganizovali pre najmenších Hrádočanov Deň stromu. Lesníci sa s nimi hrali, vyrábali vtáčie búdky, súťažili. Malí za odmenu dsotali pexesá i knihy, CVČ film o kalamite vo Vysokých Tatrách. Deti spoznávali prírodu aj zo sedla dvoch jazdeckých koní, ktoré priviedla do CVČ Katka Košecká.
DAGMARA
Sadíme my máje v meste na sídlisku
Dva máje krášlia od konca apríla Liptovský Hrádok. Jeden pri hrádockej poliklinike s vencom, druhý na Belanskej štvrti. Sadili ich chlapci zo Strednej lesníckej školy v Liptovskom Hradku pod taktovkou Eduarda Hatiara a Michla Ološa za spevu a tanca detského folklórneho súboru Belanka z CVČ Lienka. Máje na Belanskej štvrti mnoho rokov sadili chlapci z Folklórneho súboru Tatrín. Súbor už nepracuje, ale folklóristi ešte na sadenie májov prišli, a tak sa malí chlapci z Belanky učili od starších ľudové zvyky. Belankári v krojoch dali podujatiu farebný šat. Keďže nepršalo, divákov prišlo dosť.