Škodu, ktorá vznikla, predbežne odhadli na päťdesiat miliónov korún.
LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Rozostavanú kultúrno-spoločenskú halu v liptovskomikulášskej lokalite Ráztoky zachvátili plamene ohňa. Požiar, podľa predbežných zistení, spôsobil robotník, ktorý na strechu montoval krytinu. Presnú príčinu vzniku vyšetrujú hasičskí experti v spolupráci s políciou.
Kúdoly dymu sa zo stavby začali valiť krátko po deviatej ráno. Robotníci minulý utorok okamžite zalarmovali hasičov, ktorí prišli v priebehu piatich minút. „Po našom príchode už požiar zasiahol približne polovicu haly. Práce nám sťažoval nedostatok vody na stavenisku. Tú sme museli dodávať z neďalekého potoka a bazénu v aquaparku,“ povedal Ján Krajči, riaditeľ Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Liptovskom Mikuláši. Podľa jeho slov musia zodpovední počítať s tým, že pri takomto požiari je potrebné za minútu dodať približne päťtisíc litrov vody. „Priznám sa, že keď som z Liptovského Hrádku videl kúdoly dymu, bolo mi jasné, že veľa toho nezachránime. Išlo o podobný požiar ako prednedávnom v drevárskej fabrike v Liptovskom Hrádku.“ Kvôli prácam museli pre verejnosť dopoludnia na niekoľko hodín uzavrieť aj susedný aquapark.
Pri hasení sa ľahko zranil hasič z Liptovského Mikuláša, ktorý mal oparenú ruku. Ako uviedol J. Krajči, hrozilo, že obhorené nosníky zasiahnu aj hasičov. Tí museli byť pri prácach opatrní. Požiar sa im podarilo lokalizovať približne po hodine, uhasili ho po piatich. „Zasahovalo bezmála tridsať profesionálnych hasičov. Okrem príslušníkov zo stanice v Liptovskom Mikuláši a v Liptovskom Hrádku to boli aj kolegovia z Ružomberka, Dolného Kubína, Svitu a Tvrdošína,“ podotkol J. Krajči. Pomáhali aj hasiči z armády, dobrovoľníci z Bobrovca a Ondrašovej a pracovníci Verejnoprospešných slu-žieb. Viacúčelová hala, ktorá pred vznikom požiaru bola z približne polovice hotová, je súčasťou rozsiahleho komplexu. S jeho výstavbou začali v polovici októbra minulého roka. Ide o investíciu z Európskej únie v celkovej hodnote 170 miliónov korún. Mesto túto akciu spolufinancuje bezmála dvadsiatimi miliónmi korún. Halu pôvodne plánovali otvoriť počas tohtoročnej jesene.
„Berieme to ako realitu. Deň pred požiarom bol na stavbe kontrolný deň. Skonštatovali sme, že niektoré veci sú hotové v predstihu. Je to smutná udalosť, no budeme sa snažiť dielo dokončiť do konca roka,“ uviedol Ján Blcháč, primátor Liptovského Mikuláša. Ako informoval na tlačovej konferencii, mesto pripravilo akčný plán na odstránenie škôd.
Primátor zdôraznil, že ide o akciu, ktorá je financovaná z prostriedkov Európskej únie. Tie musí investor vyčerpať do konca roka. „Okamžite sme o udalosti informovali Slovenskú agentúru pre cestovný ruch, ktorá je riadiacim orgánom pre náš projekt. Urobíme všetko pre to, aby hala už koncom roka slúžila verejnosti. Uvedomuje si, že okrem množstva práce na stavbe si to vyžiada aj veľa organizačnej roboty,“ dodal primátor.
Halu stavalo Združenie Hala Ráztoky. Ide o konzorcium troch liptovskomikulášskych stavebných firiem. „Mrzí nás, čo sa stalo. Maximálne sme sa snažili, aby bola hala hotová v dohodnutom termíne. Opäť sa potvrdilo, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. Vynaložíme maximálne úsilie, aby sme halu dokončili do konca roka. Všetko bude závisieť od rozsahu škôd, ktoré ešte momentálne nemáme vyčíslené,“ povedal Michal Rumanský, predseda Združenia Hala Ráztoky. Hala bola jedným z objektov celého projektu. „Musíme byť trpezliví, pokiaľ sa neskončí vyšetrovanie nezávislých expertov. Halu musia preskúmať, my zatiaľ nemôžeme vstupovať na stavenisko. Práce na ostatných stavbách, ktoré boli súčasťou projektu, by mali pokračovať podľa harmonogramu,“ vysvetlil M. Rumanský.
Primátor ani zástupca jednej zo stavebných firiem zatiaľ nechceli konkretizovať príčinu vzniku požiaru. „Počkáme na výsledky vyšetrovania.“ Na stavbe malo byť približne štyridsať robotníkov, ich počet sa každý deň mení podľa rozsahu prác. Strešnú krytinu, pri montáži ktorej malo dôjsť k požiaru, montovala jedna z dodávateľských firiem.