Pôžička vyvolala medzi mestskými poslancami veľkú diskusiu.
RUŽOMBEROK. Trojmiliónovú pôžičku pre Mestský futbalový klub v Ružomberku schválili poslanci mestského zastupiteľstva. Futbalový klub by ju mal radnici vrátiť do konca tohto roka.
Pred mestskými poslancami so žiadosťou o pôžičku minulú stredu predstúpil Milan Varchola, ekonomický riaditeľ Mestského futbalového klubu v Ružomberku. „Pôžičkou by sme pokryli prevádzkové náklady. V januári nám prestupy nevyšli tak, ako by sme očakávali. Nechceli by sme byť inými klubmi či manažérmi dotlačení k tomu, aby sme našich najlepších hráčov museli predávať pod cenu,“ vysvetlil. Poslanec Peter Slašťan poukázal na záruky, či pôžičku mestu vrátia. „Poslancom som štvrté volebné obdobie. Niekoľko klubov si od nás v minulosti takýmto spôsobom požičalo peniaze, ktoré sa už ale nevrátili do mestského rozpočtu.“
Mestskí poslanci na jednom z uplynulých rokovaní odpustili tristotisícovú pôžičku Mestskému basketbalovému klubu. Aj na tento fakt poukázal ružomberský primátor Michal Slašťan. „Dievčatá sa revanšovali dobrými výsledkami, sú vo finále ligy. Viem, ako ťažko sa riešia problémy, keď v klube chýbajú financie. Tri milióny sú veľká suma, ale išiel by som do rizika, hoci záruku na vrátenie peňazí musíme mať. Nemali by sme zabudnúť aj na to, že klub vychováva mladých futbalistov.“
Viceprimátor Vladimír Lajčiak uviedol, že ide o prechodný finančný problém. „Klub nemá príjmy, ktoré plánoval získať z predaja hráčov, v letnom prestupovom období by sa zhoršili podmienky na ich predaj. V Liptovskom Mikuláši dávajú do hokeja oveľa väčšie peniaze. Som za to, aby sme futbalistom poskytli pôžičku, veď v klube pôsobí aj približne tristo detí.“ Poslankyňa Mária Kramárová povedala, že futbal vníma len vtedy, keď napráva prevrátené koše po futbalových zápasoch. Pýtala sa, či si klub nevie vychovať vlastných hráčov.
„Našou filozofiou je výchova vlastných hráčov. Do mládeže investujeme ročne približne šesť miliónov korún. Ide o systémovú prácu, pri ktorej spolupracujeme aj so základnými školami. Jeden dobrý predaj dokáže zaplatiť činnosť futbalovej mládeže aj na dve-tri sezóny,“ vysvetlil ekonomický riaditeľ futbalového klubu. Poslanec Július Janiga kolegov poslancov poprosil, aby návrh podporili. Pavol Leštinský navrhoval, aby pôžičku zmenili na nenávratnú. „Futbal, ako druh zábavy, potrebuje podporu. Do futbalu by sme mali dávať ešte viac peňazí. Nepredávajme hráčov, lebo mužstvo vypadne zo súťaže a skončí sa futbal v Ružomberku.“
Predstavitelia futbalového klubu sa so žiadosťou o pôžičku obrátili na samosprávu deň pred zasadnutím zastupiteľstva. „O požiadavke klubu som sa dozvedel ráno, veľmi ťažko sa mi k tomu vyjadruje. Z formálneho hľadiska však pôžičku môžeme poskytnúť,“ skonštatoval Igor Frič, hlavný kontrolór mesta. „Takéto materiály by sa mali predkladať s dostatočným predstihom, nech sa s nimi zoznámia poslanecké kluby a mestská rada. Predlžuje sa tiež rokovanie zastupiteľstva,“ povedal poslanec Július Stančok. „Budeme sa to snažiť splniť,“ reagoval primátor.
Poslanec Ivan Nosko zdôraznil, že na celú problematiku by sa mali pozerať ako poslanci, ktorí robia s verejnými peniazmi a nie fanúšikovia z tribúny. „Hodinu by sme sa bavili o stotisíc korún na opravu chodníka a toto schválime za päť minút. Ak raz na to nemáme, nemôžeme takéto kluby donekonečna podporovať.“
Poslanec Martin Alušic sa zaujímal o záväzky klubu. Viceprimátor V. Lajčiak mu odpovedal, že ide o sumu približne tridsať miliónov korún. „Asi nemáme iné východisko, ako tento návrh podporiť. Nechceme, aby v Ružomberku padol futbal, do ktorého mesto veľa investovalo,“ podotkol poslanec Pavol Fischer. Pôžičku pre futbalistov podporilo dvadsať poslancov, pri hlasovaní sa zdržali dvaja.