Exkurzie medzi odpadky! Prečo? Možno i preto, aby sa mnohým z nás zbúrali v hlavách mýty: „Načo separovať, aj tak všetko končí na skládke.“
Čo si navaril, to lektoruje
V rámci kampane Neseparujte sa! Separujte s nami občianske združenie (OZ) Tatry organizuje od konca apríla do konca mája exkurzie do separačného strediska Verejnoprospešných služieb v Liptovskom Mikuláši. Počas exkurzie sa žiaci z prihlásených materských, základných a stredných škôl dozvedia napríklad, prečo treba triediť odpad, o nevýhodách ukladania odpadov na skládku, na čo slúži separačné stredisko a získajú mnoho ďalších informácií. Lektorom na exkurziách, ktoré začínajú od starej kotolne na Podbrezinách, je Rudolf Pado, predseda a projektový manažér OZ Tatry. To bol jeho nápad priviesť deti do separačného strediska Verejnoprospešných služieb (VPS) v Liptovskom Mikuláši a ukázať im, ako triedime či netriedime odpad. „V rámci jednej hodiny sa žiaci dozvedia všeobecné informácie o situácii v odpadovom hospodárstve na Slovensku a tiež, aké odpadové komodity sa v meste Liptovský Mikuláš zbierajú, aké typy kontajnerov sa pre ich zber využívajú, prečo triediť odpad, nevýhody ukladania odpadov na skládku, resp. ich spaľovania, aké druhy odpadov sa zbierajú v zbernom dvore, na čo slúži triediace stredisko VPS a aké je následné zhodnotenie vyseparovaných zložiek odpadu. Súčasťou exkurzie je, samozrejme, krátka prehliadka triediaceho strediska VPS na Podbrezinách,“ vysvetlil R. Pado a dodal, že VPS má len jedno vozidlo, ktoré vozí odpad buď na skládku, alebo vytriedený do separačného strediska. „Mnohí rodičia majú v mysliach zakotvené, že nič sa neoplatí, načo budú triediť, sú k odpadu ľahostajní. Deti môžu byť akýmsi nástrojom a povedia otcovi, či mame, že - ja som videl, ako ľudia spracovávajú odpad, ako ho treba triediť, pretože sme niečo zle vyseparovali. Veď separovanie je moderný spôsob, ako nakladať s odpadom.“
Zber podporí aj štát
V rámci kampane Neseparujte sa! Separujte s nami, na ktorej spolupracuje OZ Tatry s mestom Liptovský Mikuláš a Verejnoprospešnými službami (VPS) Liptovský Mikuláš, združenie oslovilo tridsaťdva škôl rôznych stupňov. „Pokladáme žiakov škôl za cieľovú skupinu, ktorá môže následne významným spôsobom ovplyvňovať postoje rodičov, starých rodičov, susedov či priateľov,“ pokračoval R. Pado. „Cieľom exkurzií je tiež vytvoriť v mysliach mladých ľudí pozitívny vzťah k ľudom pracujúcim v odpadovom priemysle, ktorí sú často degradovaní na „smetiarov“ a naučiť ich chápať poplatky za odpady ako poplatok za reálne vykonanú službu. Chcem, aby deti videli, že na skládke pracujú normálni ľudia, ktorí majú rovnaké zamestnanie, ako keď je niekto riaditeľ alebo manažér. Aby si deti uvedomili, že smetiari sú pre spoločnosť veľmi potrební. V zahraničí sú to vážení ľudia, ktorých povolanie nik neznevažuje. Spolupráca OZ Tatry, mesta Liptovský Mikuláš a VPS Liptovský Mikuláš má aj ďalšie významné efekty. V ostatných dňoch Recyklačný fond oznámil, že projekt VPS Liptovský Mikuláš, zameraný na regionálny systém separovaného zberu komunálneho odpadu v oblasti stredného a horného Liptova, bude podporený dotáciou vo výške viac ako 4,3 milióna korún. OZ Tatry zasa získalo vyše milióna korún na projekt Neseparujte sa! Separujte s nami v rámci Blokového grantu Podpora environmentálnych organizácií pre udržateľný rozvoj (EMVO-TUR), ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru, Nórskeho finančného mechanizmu a štátneho rozpočtu SR.“
Podľa slov predsedu OZ Tatry, spoločne so zainteresovanými zložkami plánujú mieru separácie v najbližších rokoch výrazne posunúť vyššie. Mesto, VPS i OZ Tatry majú snahu robiť kroky k zdravému životnému prostrediu. Urobili spoločne obrovské množstvo propagačných aktivít, ktoré vraj Liptovskému Mikulášu závidia všetky mestá na Slovensku.
„Ponúkame ďalšie aktivity,“ povedal R. Pado. „Na svetový Deň životného prostredia 5. júna sme pripravili deň otvorených dverí pre školy na skládke vo Veternej Porube a v zbernom dvore na Podtatranského ulici. Toto isté sme pripravili aj pre dospelých 7. júna. Mne osobne sa najzaujímavejšia zdá skládka. Je to sila vidieť pod sebou jamu na odpad a dovolím si tvrdiť, že deväťdesiatdeväť percent ľudí nikdy nestálo na skládke. Je to úplne iné, keď stojíte, pozeráte do jamy a vidíte tisíce a tisíce kilogramov nevyseparovaného
papiera, plastov, kovov... Bije to do očí, že tu niečo nie je v poriadku. V triedení odpadu sú veľké rezervy a sú na strane ľudí.“
Čo na to hovoria deti
Zatiaľ k najstarším žiakom na exkurzii na skládku patrili deviataci zo Základnej školy v Hybiach. Prišli v rámci hodín chémie, na ktorej sa učia ako chémia ovplyvňuje každodenný život. No nechýbali ani najmenší. My sme v separačnom stredisku stretli žiakov všetkých tried ročníkov 1. až 4. zo Základnej školy s materskou školou Demänová v Liptovskom Mikuláši.
„My už v škole triedime tetrapakové obaly. Zbierame ich do veľkého vreca. Deti vedia, ako ich pred odhodením narezať, ako opláchnuť a odstrániť z nich nevhodné časti,“ snažila sa prekričať triedičku odpadu učiteľka Jana Brezová. „V exkurzii do separačného strediska vidíme možnosť, ako deťom ukázať spojenie učiva s bežným životom. Lepšie je prísť do separačného strediska a vidieť, čo sa deje s odpadom, ako o tom len hovoriť v škole. Deti už vedia, čo je to separácia a vedia rozlíšiť, čo patrí do kontajnera medzi plasty, čo inde. Triedenie nie je pre nich novinka, ale zážitok vidieť separáciu naživo.“
Autor: DAGMARA