Po dramatickom súboji s Janou Dukátovou to bude práve liptovskomikulášska slalomárka, ktorá bude v kategórii K1 na tohtoročných olympijských hrách v Pekingu reprezentovať Slovensko.
Rozhodol o tom jej súboj s J. Dukátovou na šesťdesiatom ročníku Medzinárodných tatranských slalomov – Memoriálu Ondreja Cibáka, ktorý sa počas uplynulého víkendu uskutočnil v Areáli vodného slalomu Ondreja Cibáka v Liptovskom Mikuláši. V nedeľnom finále E. Kaliská zdolala J. Dukátovú o viac ako tri sekundy. Po finále viedla o viac ako dve a pol sekundy. Napínavý súboj o jedinú olympijskú miestenku v ženskej kategórii K1 sa odohral pred fantastickou diváckou kulisou. E. Kaliská v klasifikácii vyhrala dvakrát – v nedeľu v Liptovskom Mikuláši a v Čunove. V holandskom Zoetermeeri v internej kvalifikácii slovenskej reprezentácie triumfovala J. Dukátová.
„Priznám sa, že pred pretekami som mala aj obavy. Pre nás to bolo psychicky veľmi náročné. Vyhrať sme mohli obe, tentokrát bolo šťastie na mojej strane. Všetko úsilie sa mohlo pokaziť aj, napríklad, na troch posledných bránkach, mohla som urobiť chybu,“ povedala v cieli spokojná E. Kaliská, ktorej okamžite po pretekoch blahoželalo množstvo fanúšikov.
Trať označila E. Kaliská za veľmi náročnú. „Od štartu až do cieľa som nemohla nič podceniť. Som veľmi šťastná, že sa mi podarilo prebojovať na olympiádu. Zvlášť ma teší, že som o tom rozhodla tu, v Liptovskom Mikuláši.“ E. Kaliská o ďalšej príprave, ktorej vrcholom bude bezpochyby olympiáda v Pekingu, ešte tesne po pretekoch konkrétne nehovorila. „Teraz si potrebujem oddýchnuť, mám za sebou náročný program. Troškou oddychu určite nič nepokazím.“ E. Kaliská považuje za smutné, že v Pekingu sa predstaví len jedna slovenská pretekárka.
„Škoda, že nejdeme s Jankou obidve. Bol by to pekný súboj, diváci by sa určite mali na čo tešiť. Mrzí ma, že na tohtoročnej olympiáde dostali prednosť rozvojové krajiny. Pre špičkových slovenských slalomárov je to veľmi diskriminačné. V Pekingu je veľmi náročná trať, som zvedavá, ako si s ňou poradia pretekári zo slabších krajín.“ Elenin tréner Peter Mráz neskrýval dojatie. Bol veľmi rád, že sa jeho zverenkyni podarilo prebojovať na olympiádu. „V prvej jazde boli obe nervózne, na ich výkone bolo vidieť, že ide o veľa. V druhej jazde išli obidve vynikajúco,“ skonštatoval P. Mráz, ktorý potvrdil, že E. Kaliskú čaká najskôr oddych. „O dva týždne pôjdeme do Pekingu na, približne dvanásťdňový pobyt. Dovtedy budeme trénovať v Liptovskom Mikuláši.“
J. Dukátová po pretekoch netajila sklamanie. Podľa nej rozhodla prvá jazda, druhá už bola v poriadku. „Urobila som veľkú chybu v štrnástej bránke. Táto chyba ma stála účasť na olympiáde. Verím, že o štyri roky budem v dobrom zdravotnom stave a na olympiádu sa dostanem. I keď, štyri roky je veľmi dlhá doba.“ J. Dukátová priznala, že o osude olympijskej kvalifikácie mala rozhodnúť na ostatných pretekoch v Čuňove. Jedným dychom však dodala, že taký je šport. „Elena ťažila zo svojich výborných skúseností, štartovala na troch olympiádach.“ J. Dukátovej však funkcionári Slovenského olympijského výboru prisľúbili, že ju zaradia do slovenskej výpravy na olympiádu.
V kategórii C1 zaslúžene triumfoval Michal Martikán. O jeho víťazstve nebolo pochýb. Druhý skončil jeho klubový a reprezentačný kolega Alexandre Slafkovský, tretí bol Matej Beňuš. Večný súper M. Martikána z najprestížnejších podujatí, Francúz Tony Estanguet, sa musel uspokojiť so štvrtou priečkou. „Som rád, že som mohol absolvovať preteky v rodnom meste. Boli dobrou prípravou na tohtoročný vrchol – olympijské hry,“ skonštatoval M. Martikán.
Všetky tri medailové priečky obsadili v súťaži debloviek slovenskí reprezentanti. Z víťazstva sa tešili bratia Hoschornerovci. V kategórii kajakárov domáci Ján Šajbidor skončil na bronzovej pozícii. Na pretekoch sa predstavilo približne dvesto športovcov zo štrnástich krajín.
Výsledky - C1: 1. Michal Martikán 213,43 (2 trestné sekundy), 2. Alexander Slafkovský 221,73 (6), 3. Matej Beňuš (všetci SR) 223,42 (2), 4. Tony Estanguet (Fr.) 229,36 (6). K1 ženy: 1. Elena Kaliská 239,06 (0), 2. Jana Dukátová 242,13 (4), 3. Dana Beňušová (všetky SR) 245,35 (2). C2: 1. Pavol a Peter Hochschornerovci 229,49 (0), 2. Tomáš Kučera, Ján Bátik 230,13 (0), 3. Ladislav a Peter Škantárovci (všetci SR) 233,72 (0). K1 muži: 1. Fabien Lefevre (Fr.) 211,35 (2), 2. Benjamin Boukpeti (Togo) 215,82 (4), 3. Ján Šajbidor 218,21 (6), 4. Tomáš Mráz (obaja SR) 221,73 (6).