PRVÝKRÁT V HISTÓRII osemnásťročného hudobného festivalu Ozbrojených síl SR mali skalní aj náhodní diváci možnosť sledovať hudobné zápolenie.
Kvôli vrtkavému počasiu v sobotu 17. mája sa organizátori do poslednej chvíle rozhodovali o mieste konania festivalu. Boli dve možnosti: ak bude pršať, využiť priestory kina alebo ak sa počasie umúdri, uskutočniť festival pred kinom. Napokon sa konal pred kinom a rozhodnutie sa ukázalo ako dobré riešenie.
Vojaci z Odbornej výcvikovej školy letectva PVO, KIS a EPs a zvukoví technici a pracovníci Domu kultúry bez problémov pripravili pódium a hudobnú aparatúru a už od desiatej hodiny doobeda sa rozkrútil pestrý kolotoč hudby.
Ako živé upútavky vystúpili predpoludním tri mikulášske zoskupenia. Miestny Posádkový klub reprezentovali rock- –popový C.I.T., ktorý ponúkol okrem starších piesní, aj nové z pripravovaného albumu a metalový Meat. Týmto dvom skupinám sa podarilo prilákať aj mnohých okoloidúcich, ktorí sa vracali z nákupov v obchodných centrách, prípadne z i– ných akcií, ktoré sa v meste, ten deň konali.
Hosťujúce mikulášsko-hrádocké country Pramene uzavreli doobedňajší blok hudby. Pieseň Báječná ženská v ich podaní roztlieskala a rozospievala naj– mä fanúšikov tohto žánru. Dopoludnia prichádzali postupne aj kapely z iných miest.
Cez obed účastníci ochutnali festivalový guláš pripravený v Posádkovom klube. Návštevníkov tamojšej výstavnej sály zaujala výstava zorganizovaná k osemnástemu ročníku tejto akcie. Podarilo sa na ňu zhromaždiť materiály vo forme rekvizít, fotografií a plagátov, z celej histórie Folk–Rock Tatry. Pamätníci si s nostagiou zaspomínali na uplynulé časy a vystúpenia hviezd od Mlokov, Drišľaku, Pehy, Alana Mikušeka až po Ploštín Punk a Arzen.
Popoludní divákov pozdravili a účinkujúcim popriali veľa šťastia riaditeľ festivalu Milan Ďuriš z Kultúrneho a metodického centra OS SR v Trenčíne, primátor Liptovského Mikuláša Ján Blcháč, Peter Spilý za Národnú akadémiu obrany maršala Andreja Hadika a Peter Fianta za Akadémiu ozbrojených síl generála Milana Rastislava Štefánika.
Po oficiálnom slávnostnom otvorení festivalu prišla na rad séria vystúpení hudobných skupín pôsobiacich pri posádkových kluboch v Bratislave, Martine, Trenčíne a Prešove. Prvýkrát sa v úlohe moderátora predstavil nádejný gitarista a spevák supiny Meat Antonios Vlachou. Ako prvú predstavil kapelku Bezmenná z Bratislavy. Ich jednoduchý rock bol jemným začiatom ďalšieho bloku hudby. Prešovská skupina Každý svoje bola zaujímavá v tom, že zahrala mix hudobných štýlov od punk, cez metal, alternatívny rock až po SKA. Čiže, do kapely vniesol každý svoje. Tradične profesionálne vyznelo vystúpenie Prešovského dixielandu. Ich repertoár tvoria štandardy dixielandovej a swingovej hudby.
Gad–Fly z Trenčína vlani vystupovali pod názvom Nový deň. So zmenou názvu v tomto roku vymenili aj speváčku a doplnili zvuk o jednu gitaru. Oproti ich minuloročnému vystúpeniu porota ocenila ich výrazný umelecký posun smerom ku kvalite. Posledným domácim zástupcom sa stal, dnes už špičkový, slovenský pesničkár Ján Majerčík. Paradoxne, ako jediný zástupca folku. Janko nesklamal a svojou jemnou melodikou vyvážil priestor medzi rockovými rebelmi. n!Faktorial z Košíc sa prezentoval s rockovým až hard rockovým reper– toárom. Na heavy metalovú smršť v podaní Deja vu z Martina sa už po minuloročných vystúpeniach na tomto podujatí tešila metalovo ladená časť publika a aj hudobníci z iných kapiel. Kovový základ, expresívny spev v anglickom jazyku a dvojkopákové bicie rozbúšili bránice všetkých prítomných. Soudnation z Košíc sa blysol svojím grunge a spevom vo viacerých jazykoch, napríklad aj v španielčine. Ich vystúpenie patrilo k vrcholom dňa. Záverečné vystúpenie bratislav– ských Test Pilot, ktorí zahrali sladby z ich CD Big Bang a aj niekoľko nových vecí, príjemne zakončilo celý festival.
Odborná porota v zložení Pavol Papáč a Anna Dvorščáková (okrem iného bývalá laureátka festivalu) pozorne sledovala výkony jednotlivých účinkujúcich. Keďže sa nesúťažilo, svoje návrhy a postrehy pošle po spracovaní v písomnej forme všetkým účinkujúcim.
Osemnásty ročník Hudobného festivalu Folk–Rock Tatry vyzrel do dospelosti a ostáva mu len želať veľa ďalších úspešných rokov.