V obciach si ľudia postupne zvykajú na separovaný zber odpadu.
RUŽOMBEROK. Dvadsať z celkového počtu dvadsaťštyri starostov sa zúčastnilo na pravidelnom rokovaní Ružomberského združenia mesta a obcí. Primátora Ružomberka Michala Slašťana, kvôli pracovným povinnostiam, na stretnutí zastupovala viceprimátorka Jana Halušková.
Starostovia sa zoznámili s ponukou na školenie v súvislosti s prijatím eura. Mária Drobuliková, riaditeľka Akadémie vzdelávania v Dolnom Kubíne uviedla, že seminár Samospráva a euro je určený pre zamestnancov obcí a ich inštitúcií. „Spolupodieľali by sme sa aj na vzdelávaní občanov,“ povedala. „Je v našom záujme, aby sme sa tejto problematike venovali podrobne. Tímy, ktoré sa venujú zavedeniu eura, vznikajú nielen v mestách, ale aj v obciach,“ povedal Martin Baran, predseda Ružomberského združenia mesta a obcí a starosta Bešeňovej.
Dolnoliptovskí richtári sa zaoberali aj separovaným zberom odpadu. O ten sa v obciach starajú dve spoločnosti – Technické služby z Ružomberka a Ozo z Liptovského Mikuláša. Rudolf Mičuda z Technických služieb uviedol, že spoločnosť má podchytených štrnásť obcí a spádovú oblasť so 14-tisíc obyvateľmi. „V obciach triedime vrecovým systémom plasty a sklo. V roku 2005 sme vyseparovali približne 85 ton odpadu, vlani to bolo 221 ton. Nárast je evidentný, vidieť, že v obciach dokážu vytriediť viac odpadu.“
Za prvé tri mesiace tohto roka vyviezli viac ako šesťdesiat ton plastov a skla. Časť nákladov na separovaný zber znášajú obce, ďalšie financujú z predaja komodít. R. Mičuda zdôraznil, že množstvo vyprodukovaného odpadu rastie, separácia je preto dôležitá. Obce šetria aj na tom, že odpad, ktorý vytriedia, nemusia ukladať na skládku.
Ján Bubniak zo spoločnosti Ozo skonštatoval, že pri separovanom zbere majú iný systém, ako Technické služby. „Zvolili sme veľkoobjemné nádoby, ktoré sú umiestnené na najfrekventovanejších miestach. Systém Technických služieb je lepší v tom, že ak chce občan triediť odpad, nemusí chodiť ďaleko peši. Náš je ekonomicky menej náročný.“
V niektorých obciach nie je dostatočný počet nádob na sklo, papier a plasty, spoločnosť ich, pre spádovú oblasť približne 13-tisíc obyvateľov, plánuje doplniť. V minulom roku vyseparovali viac ako sto ton papiera, 30 ton plastov a bezmála sto ton skla.
Súčasťou zasadnutia bola v priestoroch ružomberského mestského úradu uplynulý štvrtok aj problematika verejno– prospešných prác. Starostov o aktuálnej situácii informoval Jozef Klíma z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Ružomberku. Milan Filo z Obvodného úradu životného prostredia v Ružomberku so starostami diskutoval aj o nelegálnych skládkach odpadu.