Hoci najväčšie skládky odpadu zlikvidovali, už o pár týždňov bude na brehoch opäť neporiadok.
LIPTOVSKÁ SIELNICA. Tri dni čistilo približne sto študentov z liptovskomikulášskych stredných škôl brehy Liptovskej Mary. Už po desiaty krát Obvodný úrad životného prostredia v Liptovskom Mikuláši, Slovenský rybársky zväz a Povodie Váhu v Ružomberku zorganizovali akciu Čisté brehy Liptovskej Mary. Jej cieľom je vyčistiť okolie vodného diela od množstva odpadu, ktorý sa nahromadí počas roka.
Obvodný úrad zabezpečil vrecia na zbieranie odpadu a rybársky zväz študentov, ktorých zo škôl uvoľnili v rámci maturit-ných skúšok. O odvoz vriec plných odpadu sa na konci akcie postarali pracovníci Povodia Váhu. „V ústrety nám vyšla spoločnosť, ktorá odpad bezplatne uložila na skládke. Najväčší problém je so zabezpečením autobusov, ktoré dovezú študentov. Tento rok nám pomocnú ruku podal Mestský futbalový klub Tatran NAO v Liptovskom Mikuláši a obec Liptovská Sielnica,“ skonštatoval Tibor Ilavský, rybársky hospodár vodného diela Liptovská Mara.
Študenti zo Združenej hotelovej a obchodnej školy i Spojenej školy Vrbická v Liptovskom Mikuláši zbierali odpad na približne dvojkilometrovom úseku. Išlo o lokalitu Sielnickej a Prosieckej zátoky a Hrachovyštného. Ako podotkol T. Ilavský, tieto oblasti sú počas sezóny najviac navštevované a teda aj znečistené. Počas troch dní vyzbierali viac ako dvesto vriec odpadu. „Stalo sa nám, že sme na približne sto metrovom úseku vyzbierali aj päťdesiat vriec odpadu,“ povedal Andrej Kučera z Obvodného úradu životného prostredia v Liptovskom Mikuláši. Počas akcie vyzbierajú odpad, ktorý, najmä počas leta, po sebe zanechajú nedisciplinovaní návštevníci Liptovskej Mary. „Ide o plastové fľaše, rôzne obaly či plechovky od piva,“ vysvetlil Tibor Ilavský.
Odpad pri brehoch nechávajú rybári, rekreanti a turisti. Podľa slov Tibora Ilavského sú jedným z problémov, chýbajúce podmienky na ukladanie odpadu. V okolí Liptovskej Mary chýbajú kontajnery, do ktorých by ľudia mohli ukladať odpad. Ten sa potom hromadí na brehoch liptovského mora. Pri silnom vetre alebo zvýšenej hladine končia plastové fľaše či igelitové tašky vo vode. „Druhým problémom je chýbajúci štatút o Liptovskej Mare,“ poznamenal rybársky hospodár.
Ako upozornil Pavel Meňhart z Obvodného úradu životného prostredia v Liptovskom Mikuláši, podľa zákona je obec zodpovedná za komunálny odpad, ktorý vznikne v jej katastri. „Musí vytvoriť vhodné podmienky na to, aby ľudia mali komunálny odpad kde ukladať. Keď vznikne nelegálna skládka komunálneho odpadu v katastri obce a vinník nie je známy, tak ju musí odstrániť obec,“ vysvetlil. V akcii plánujú, ak bude záujem zo strany dotknutých obcí, pokračovať aj v budúcom roku.
Organizátori čistenia brehov Liptovskej Mary označili za jeden z vážnych problémov aj vlažný prístup okolitých obcí pri riešení situácie s odpadom v okolí vodnej nádrže. Pri tom (ne)poriadok v okolí Liptovskej Mary je aj ich vizitkou. Vodné dielo ročne navštívia tisícky turistov z viacerých krajín. Od začiatku leta je pravidelne problém s nelegálnymi skládkami odpadu nielen pri brehoch Liptovskej Mary, ale aj v okolí ciest. Niekoľko skládok vytvoria nezodpovední návštevníci popri ceste z Liptovského Trnovca až po hranicu s ružomberským okresom.
Ako dodal A. Kučera, ešte do minulého leta robili v spolupráci s rybármi a políciou aj plavebné kontroly. Tie ich utvrdili v presvedčení, že množstvo odpadu z brehov skončí aj vo vode.