Riaditeľské voľno mali žiaci zo Základnej školy v Komjatnej v predposledný májový piatok. Prečo? Pretože škola oslavovala 50. výročie výučby v školskej budove.
História školského vyučovania v Komjatnej je však oveľa dlhšia a rovnako zaujímavá ako súčasnosť.
Učitelia a škola kedysi
Prvá písomná zmienka o škole je z roku 1697, keď v nej po latinsky vyučoval Michal Kozay. Od roku 1721 učil Melichar Medzibrodský, o ktorom je v kronike zapísané len to, že dobre zvonieval a za svoju službu dostával prírodniny. Od roku 1786 v škole pôsobil Ondrej Kmeť, ktorý už učil po slovensky. Bol prvým z rodu Kmeťovcov, ktorí sa vystriedali počas prvej polovice 19. storočia.
Prvá škola stála na neznámom mieste a pravdepodobne bola z dreva. V roku 1814 bola postavená nová škola tiež z dreva a v roku 1860 ďalšia, ktorá už mala kamenný základ a prispel na ňu biskup 200 zlatými.
Obľúbeným učiteľom bol od roku 1903 František Šostronek, ktorý mal manželku z Komjatnej od Babicov (Babov). K negatívnym javom patrilo pôsobenie učiteľa Dezidera Priekopu (1928/29), ktorý bol známy svojimi dlžobami u každého, ale aj pôsobenie Vojtecha Töröka, o ktorom sa traduje, že bol veľmi slabý učiteľ a jeho súkromný život nebol v súlade s dobrými mravmi. Počas svojho pôsobenia v škole bol dvakrát ženatý, čo mu nebránilo priviesť si domov slúžku, s ktorou žil. Okrem toho sa popri učiteľovaní venoval aj lekárskemu remeslu, trhal zuby a pichal injekcie.
K pozitívnym osobnostiam prvej polovice 20. storočia, okrem Františka Šostroneka, patril Štefan Ondrík, ktorého rodičia pochádzali z Komjatnej a tiež riaditelia Ján Gazda a Jozef Kubačka. Medzi najvýznamnejšie osobnosti školy možno zaradiť jej riaditeľov. Najdlhší čas v škole strávil Milan Krejčí (20 rokov). K jeho nástupcom patrili postupne Peter Bielik, Jaroslav Beňuš, Ivan Lúdik, Rudolf Lilge , Pavol Polko a Mária Kováčiková.
Zaujímavosťou bolo aj krátke obdobie rokov 1949 až 1951, keď súčasne pôsobili dva typy škôl: národná škola a neúplná stredná škola. Školy sa zlúčili do základnej deväťročnej školy 1. novembra 1951. V októbri 1956 bola v Komjatnej slávnostne otvorená nová budova školy na dnešnej Školskej ulici. Budova školy bola pôvodne stavaná pre I. stupeň, neskôr bola rozšírená pre ročníky 5. – 9. Počet miestností nebol dostatočný, preto sa vyučovalo v popoludňajších hodinách. Neskôr priestory na vyučovanie poskytol obecný a farský úrad. V roku 2002 prebehla rekonštrukcia podkrovia a v súčasnosti sú v budove všetky triedy.
Premeny regiónu
„Najprv sme hľadali, potom fotografovali, skenovali a nakoniec materiály umiestňovali na internetovú stránku,“ upresnila začiatky práce na projekte Premeny regiónu riaditeľka Základnej školy s materskou školou v Komjatnej Monika Babicová. Projekt navrhla bývala riaditeľka školy Mária Kováčiková, súčasná sa stala jeho koordinátorkou. O čo išlo v projekte? Spoznať cez dobové fotografie i rozprávanie pamätníkov históriu Komjatnej. Staré zábery obce pätnásti žiaci pracujúci na projekte porovnávali so súčasnou Komjatnou. Vo svojej práci zachytili premenu zrubovej architektúry na modernú, rodinu i prácu či zmenu oblečenia. „Jedným z cieľov projektu bol výmenný pobyt našich detí s deťmi zo spriatelenej Základnej školy v Bartošoviciach v Če- chách,“ pokračovala M. Babicová. Čo žiaci v Čechách zistili? „Komjatná a Bartošovice sú dediny porovnateľné počtom obyvateľov i počtom žiakov v škole. Naše deti skonštatovali, že Bartošovice sú bohatšie na históriu, ktorá súvisí s tým, že dedina mala pôvodne nemecké obyvateľstvo, ktoré bolo po II. svetovej vojne vysťahované. Spriatelené školy sa nielen navštívili, ale usporiadali spoločnú výstavu z projektu Premeny regiónu. Najprv ju videli v Čechách, potom putovala na Liptov. „Posledným výstupom projektu bolo vydanie československej mapy a bulletinu s desiatimi slovenskými a desiatimi českými stranami. Samozrejme, prezentácie zo všetkých aktivít nájdete aj na internete,“ povedala riaditeľka školy.
Oslava päťdesiatky
V školskom roku 1957/58 sa v súčasnej budove vyučovalo prvý celý školský rok, a tak škola minulý víkend slávila päťdesiatku. „Pri tejto príležitosti sme pripravili v piatok Deň otvorených dverí pre rodičov a v sobotu program pre pozvaných hostí – bývalých zamestnancov školy. Prvý stupeň sa niesol v znamení klasických rozprávok, druhý uprednostnil úpravu tried podľa predmetov. V jednej miestnosti bola prezentácia umeleckých prác bývalých žiakov: Denisa Brnoliaka, Táni Kubisovej, Veroniky Šuchorovej a Veroniky Jackaninovej,“ doplnila M. Babicová. Okrem toho mohli návštevníci vidieť prezentácie z histórie i súčasnosti školy. Oslavu päťdesiatky školy otvorili obyvatelia Komjatnej svätou omšou a potom oslavovali rodičia, žiaci a súčasní i bývali zamestnanci školy.