„Slnko vytvorilo na pozadí hôr zaujímavú modrastú clonu, a tak sa zrodil názov lokality na výstavbu rodinných domov,“ vysvetlil starosta Podturne Marián Vojtík poetické pomenovanie územia Pod modrou horou.
V Podturni sa prudko rozbehla výstavba rodinných i nájomných domov. Čím je zaujímavý projekt Pod modrou horou?
- Ide o štyri hektáre územia, ktoré už boli rozparcelované na výstavbu päťdesiatich dvoch rodinných domov. Projekt je zaujímavý tým, že bude riešiť komplexnú inžiniersku sieť pre budúcich obyvateľov: miestne komunikácie aj zabudované siete. Všetky prípojky budú dotiahnuté až na hranice pozemkov. Byty však nebudú vykurované plynom, ale budú mať elektrické vykurovanie. Vybudujeme aj novú trafostanicu.
Celá časť, ktorú sme nazvali Pod modrou horou, bola v minulosti nevyužívanou lokalitou, čiastočne spustnutou. Len jedna jej časť – lesoparčík, lákala na oddych. Časť z neho ostane, časť, v ktorej rástli jelše a rôzne samovýsevné dreviny, bude vyrovnaná a postavia sa na nej rodinné domy. Myslím si, že lokalita po vybudovaní bude ozdobou obce a jej obyvatelia v nej nájdu pokoj a ticho. Niektorí síce namietajú, že v blízkosti pôjde železnica. Nová rýchlodráha však pôjde poza Váh a je dosť vzdialená od rodinných domov. Navyše, rozhodli sme sa ako preventívne opatrenie vybudovať protihlukové bariéry, aby sme predišli akýmkoľvek pochybnostiam.
Neboli problémy pri rokovaniach o pozemok s Pozemkovým spoločenstvom Podtureň?
Prebiehali, samozrejme, stretnutia s výborom Pozemkového spoločenstva i s jednotlivými členmi. Valné zhromaždenie minulý rok odhlasovalo pozemky a so záujmom sledovali zámer developérskej firmy, ktorá rieši lokalitu ako jeden celok. Jediný problém bol v tom, že urbárnici nemôžu pozemky predávať. Tak ich prenajali na deväťdesiatdeväť rokov spoločnosti Regionálny rozvoj Liptova. Vlastníci budúcich rodinných domov trochu zapochybovali: čo bude o deväťdesiatdeväť rokov? Je to filozofická otázka. Totiž, čo sa týka vlastníctva rodinného domu, majiteľ si môže s ním robiť, čo chce. Môže ho prenajímať, predať, dediť atď. Na liste vlastníctva bude mať majiteľ z právneho hľadiska napísané, že ide síce o nájomnú zmluvu, ale pozemok je vlastníctvo dotyčného pod určitým číslom parcely. Teda pozemky budú riadne zazmluvnené a prejdú katastrom nehnuteľností. Mnohí to pochopili a asi desať pozemkov je už dnes zazmluvnených.
Podtureň sa dostala do povedomia ľudí, ako obec veľmi naklonená riešeniu bytovej otázky.
Nemáme problém so záujmom obyvateľov o nájomné byty a výstavbu rodinných domov. Napríklad o lokalitu, kde vyrastá pri komunikácii smerom z Podturne do Liptovského Mikuláša nové sídlisko, je obrovský záujem. Nie sme schopní všetkých záujemcov o byty v tejto lokalite uspokojiť. Myslím, že nepreženiem, keď poviem, že uspokojíme ľudí len na tridsať percent. Našich ľudí i ľudí z okolia. V zmysle prijatého všeobecno-záväzného nariadenia uprednostňujeme našich občanov, ktorí nemajú dobrú bytovú situáciu. Najmä však mladé rodiny sa chcú osamostatniť. Až potom je to otázka uspokojenia občanov z okolitých obcí, okrem iných aj z Liptovského Mikuláša a Hrádku. Ľudia z miest už nepozerajú na to, že Podtureň je dedina, že občianska vybavenosť zatiaľ nie je na takej úrovni ako v meste, ale tento problém prekryje vzdialenosť od oboch miest. Sú blízko a dobre funguje doprava – vlaky i autobusy. Dokonca mnohí chodievajú pešo, čo nie je dobré z hľadiska bezpečnosti. Počítame však s tým, že keď sa preloží železničná trať, násyp bývalej železnice sa stane pešou zónou a cyklotrasou.
Bude Pod modrou horou od začiatku výstavby budovaná aj občianska vybavenosť?
Doplnok k územnému plánu, ktorý bol vypracovaný, rieši kompletnú občiansku vybavenosť, dokonca aj s detským multifunkčným ihriskom. Budú tam služby, obchod, reštaurácia... So všetkým v tejto lokalite počítame, pretože päťdesiatdva rodín je dosť a treba sa o ne postarať. Napríklad pri Váhu máme dvadsať-štyri rodinných domov a už to je kolos.
Čo znamená takáto výstavba pre obec?
Oživenie, omladenie, spestrenie. Nechcem stavať na prvé miesto peniaze, ale aj finančné prostriedky sú veľmi dôležité. Rozpočet sa rozrastie, zvýši. Vznikne nová časť Podturne, ktorá nebude potrebovať opravy, dobudovávanie sietí atď. Bez maximálnych nákladov obce získame solídne prostriedky, ktoré prídu zo štátu z podielových daní. Na území Pod modrou horou bude mnoho mladých rodín, detí. Už to cítime aj teraz – vidno matky s kočíkmi, po dedine sa hrajú deti. Uvažujeme vybudovať aj nové detské ihrisko pred súčasnou železničnou zastávkou.
Kedy by mali byť domy Pod modrou horou dokončené?
Spoločnosť Regionálny rozvoj Liptova chce začať zemné práce čo najskôr. Povolenie na výrub drevín už dostali. Musia však ešte uskutočniť terénne úpravy, pretože kedysi boli v tejto lokalite bagroviská. Ťažil sa tam štrk. S prvou etapou výstavby počítame v lete a myslím, že do dvoch rokov by celá časť mohla byť skompletizovaná a stabilizovaná.
Výstavba nových bytoviek pri hlavnej komunikácii Liptovský Hrádok Liptovský Mikuláš je v plnom prúde...
Obec pokračuje v bytovej výstavbe nájomných domov. Tento rok staviame dve nájomné bytovky za tridsať miliónov korún. K tomu pribudne miestna komunikácia a na jej druhej strane vyrastie dvanásť rodinných domov. Vytvorí sa pekný celok, ktorý akoby uzavieral celý priestor. Budeme sa však musieť vážne zamyslieť nad občianskou vybavenosťou tejto lokality. Zatiaľ obyvateľom bytoviek slúžia len dva obchody, ktoré sú v obci. Územný plán občiansku vybavenosť rieši, ale v samotnej realizácii sme zatiaľ išli len na výstavbu bytov a domov.
Dedina sa omladzuje, ako ešte podporujete mladé rodiny?
Sme hrdí na to, že poslanci na jarnom zastupiteľstve upravili príspevok pri narodení dieťaťa z dvetisíc na tritisíc korún. Mamička alebo aj otec s trvalým pobytom v Podturni dostane tri tisícky novorodeneckého príspevku. Ale nezabúdame ani na starších obyvateľov obce. Varíme dôchodcom obedy a určitou finančnou čiastkou im na ne prispievame. Dôchodcovia si chodievajú po obedy do penziónu, ktorý pre nich varí, alebo máme donáškovú službu – zamestnankyňa obecného úradu roznáša obedy imobilným občanom.
Prejdime na inú tému. Karanténna stanica v Okoličnom v Liptovskom Mikuláši by sa mala postupne rušiť a vraj by mala byť zriadená v Podturni.
Je to v počiatočnom štádiu rokovaní. Oslovili ma z Mestského úradu v Liptovskom Mikuláši, kde je problém s túlavými psami nielen v meste, ale aj v širokom okolí. Ale veď každá obec má túlavé psy, ktorých treba niekde umiestniť. Hľadali sme teda vhodnú lokalitu a našli sme ju pod starým cintorínom. Je to lokalita, z ktorej časť by mohla poslúžiť na útulok pre psy. Je to odľahlé miesto a nebude nevhodne zasahovať do života občanov a prírody. Pozemok však patrí Pozemkovému spoločenstvu Podtureň. Ale skutočne je všetko ešte v rokovaní. Musíme si uvedomiť, že problém túlavých psov najviac pociťujú starostovia z dedín. Prečo? V mestách sú vyškolení špecialisti na odchyt psov z mestskej polície a sú pripravení nielen na odchyt, ale aj na prevoz. My žiadnych špecialistov nemáme a keď sme potrebovali chytiť túlavého a zlostného psa, na základe dobrej spolupráce sme oslovili mesto Liptovský Mikuláš. Ponuka z miest na spoluprácu ohľadom karanténnej stanice alebo útulku existuje, ale opakujem, je v začiatkoch. Možno že nájdeme inú a lepšiu lokalitu.
Autor: DAGMARA