O najlepšiu vedeckú a odbornú prácu súťažili v Akadémii ozbrojených síl (AOS) generála M. R. Štefánika v Liptovskom Mikuláši počas študentskej vedeckej konferencie.
Tohto roku sa jej zúčastnilo 88 súťažiacich študentov s 86 súťažnými prácami. Okrem 57 domácich z AOS, študentov zo Žilinskej univerzity či Univerzity Komenského sa do zápolenia zapojilo 27 študentov z desiatich zahraničných vojenských, ale aj civilných partnerských vysokých škôl z Česka, Poľska, Maďarska, Rumunska a Ukrajiny. Svoje práce mali možnosť prezentovať v ôsmich sekciách: elektronika, informatika, manažment, ekonomika a logistika, humanitné a sociálne vedy a vedy o športe, bezpečnostné štúdie, strojárstvo a robotika.
Najväčší záujem bol o robotiku. Určite nielen vďaka dobrej propagácii, ale aj vďaka predchádzajúcim úspechom jedného z účastníkov, študenta AOS Pavla Pavlíka. Minulý rok vyhral so svojím robotickým ramenom v sekcii elektroniky. Robotika ho natoľko zaujala, že pod vedením svojho pedagóga Václava Králíka zostrojil malého robota pre robotie zápasy, takzvané minisumo. Pomenoval ho Merlin. Tento rok už Merlin pre svojho autora získal 2. miesto na piatom ročníku európskeho preteku Robotchallenge a zvíťazil na medzinárodnej súťaži robotov Istrobot 2008 v Bratislave. Žiadne prekvapenie sa v tejto sekcii neodohralo, Merlin a Pavol Pavlík zvíťazili. Za tohtoročné úspechy mu rektor priznal mimoriadne štipendium.
Záujemcovia mohli vidieť vzájomné súťaže a súboje kognitívnych robotov v kategó-riách stopár a minisumo, ale aj prezentácie ďalších indoor a outdoor robotov.
Vedúci jednotlivých sekcií skonštatovali, že kvantita, ale hlavne kvalita študentov zapojených do študentskej vedeckej odbornej činnosti rastie. Tomuto pozitívnemu trendu prospieva nielen lepšia dostupnosť informácií o najnovších výsledkoch výskumu prostredníctvom najnovších informačných prostriedkov, ale aj lepšia spolupráca pedagógov so študentmi, cielené prepojenie vedy s kvalitnou výučbou, ale aj vyššia ambicióznosť študentov a ich schopnosť presadiť sa v konkurencii.