Primátori si vymenili informácie nielen o činnosti samospráv. Hovorili aj o zavedení eura.
LIPTOVSKÝ HRÁDOK. Primátori Ružomberka, Liptovského Mikuláša a Liptovského Hrádku sa stretli na pravidelnom rokovaní. Michal Slašťan, Ján Blcháč a Branislav Tréger hovorili aj o zavedení eura.
„Debatovali sme o cene tepla či odpadov,“ povedal hostiteľ B. Tréger. Stretnutie sa uskutočnilo minulý pondelok na Červenom kúte pri Liptovskom Hrádku. Primátori hovorili aj o zavedení eura, ktoré je už len otázkou času. Ako sa na tento dôležitý krok pripravujú v jednotli-vých liptovských mestách? „V Centre služieb občanom mesta na mestskom úrade budú vyškolení zamestnanci radnice občanom odpovedať na otázky, ktoré budú súvisieť s prechodom na novú menu. Na mestskom úrade sa venujeme aj technickej vybavenosti na euro,“ povedal J. Blcháč, primátor Liptovského Mikuláša.
Na radnici sa prípravou na zavedenie eura začali zaoberať v apríli minulého roka. V máji primátor vymenoval pracovnú skupinu, ktorá vypracovala dokument Plán zavedenia meny euro v Liptovskom Mikuláš. „Dokument hovorí nielen o zavedení eura v meste, ale aj v jeho jednotlivých príspevkových a rozpočtových organizáciách. Je vypracovaný postup jednotlivých krokov, ktoré budeme kontrolovať,“ podotkol J. Blcháč.
V Ružomberku, podľa slov primátora M. Slašťana, majú tím odborníkov, ktorí budú riadiť prechod na euro. „Na čele je prednosta mestského úradu a vedúca finančného oddelenia,“ uviedol primátor. Informácie plánujú občanom poskytovať cez stránkové hodiny. V najmenšom liptovskom meste, v Liptovskom Hrádku, zriadili komisiu. „Obyvateľov budeme informovať formou letákov,“ vysvetlil primátor B. Tréger.
Primátori hovorili aj o cene tepla. Zhodli sa, že najviac je ohrozená možným zvýšením ceny plynu. „Problematike ceny tepla v meste sme vlani venovali veľmi veľa času. Išlo o veľmi ťažkú robotu. Som rád, že sa nám situáciu podarilo vyriešiť,“ uviedol M. Slašťan. Primátor Liptovského Mikuláša za problém označil nové výstavby v meste. „Prevláda v nich vykurovanie elektrinou pred plynom. Pri tom plyn je účinnejší a lacnejší. Ide o akýsi nový fenomén v našom meste.“
Primátori potvrdili myšlienku spred niekoľkých mesiacov, že podobné stretnutia budú v pravidelných intervaloch pokračovať. V minulosti sa trojica bývalých primátorov nestretávala. „Myslím si, že spolupráca s primátormi Liptovského Mikuláša a Liptovského Hrádku je na veľmi dobrej úrovni. Jej výsledkom je napríklad aj vznik klastra cestovného ruchu. Spolupráca je dôležitá, s kolegami sme v telefonickom kontakte aj niekoľkokrát týždenne. Dobré veci sa snažíme od seba vziať a z prípadných chýb sa poučiť,“ povedal ružomberský primátor.
Liptovskohrádocký primátor ocenil, že s kolegami si na seba dokážu nájsť čas aj pri veľmi nabitom programe. „Je lepšie, keď sa o určitom probléme porozprávame všetci traja a každý povie svoj názor. Pomáhame si vo viacerých oblastiach. Dnes sme sa napríklad bavili aj o podpore športu, pretože u nás pripravujeme vznik Mestského športového klubu. Zaujímalo ma, aká je situácia v Liptovskom Mikuláši a v Ružomberku,“ vysvetlil B. Tréger. V meste bežia prípravy na sťahovanie Technických služieb do nového areálu. „ S kolegami sme hovorili aj o fungovaní Technických či Verejno-prospešných služieb v jednotlivých mestách,“ dodal B. Tréger.