Lesníci na konferencii hovorili aj o náhrade za smrekové porasty.
LIPTOVSKÝ JÁN. Posledných päť-šesť rokov sú v slovenských lesoch problémy so smrekovými porastmi. Dôvodom je zmena klímy, vietor či lykožrút smrekový.
Aj o tomto probléme hovorilo viac ako stodvadsať účastníkov dvojdňovej konferencie. Uskutočnila sa minulú stredu a štvrtok v Liptovskom Jáne. „Našou veľkou úlohou je obnova porastov. Vo výskume pracujeme na nových drevinách, ktoré odolajú klimatickým zmenám či znečistenému životnému prostrediu,“ povedal Milan Sarvaš, riaditeľ Ústavu lesníckeho poradenstva a vzdelávania Národného lesníckeho centra vo Zvolene. Smrek, podľa jeho slov, bude v porastoch klesať a nahrádzať ho budú iné dreviny, napríklad buk. „Podobné závery na konferencii prezentovali aj kolegovia z Nemecka a Poľska,“ poznamenal.
Smrek je na Slovensku druhá najrozšírenejšia drevina, pokrýva približne dvadsaťpäť percent lesov. V Liptove, Spiši či na Orave dominuje. V našom regióne je smrek poškodzovaný už v čoraz menšom veku. Podľa slov M. Sarvaša smrek z lesov nevymizne, ale bude dôležité priniesť nové dreviny. Tie by mali byť odolné aj pred klimatickými zmenami, na ktoré je smrek citlivý.
Katarína Chválová z liptovskohrádockého závodu Semenolesu skonštatovala, že výrobný cyklus smreka je štyri-päť rokov. „Buk do lesa môže ísť už po dvoch rokoch. Problémom je, že treba mať dostatočné zásoby osiva, čo nie je jednoduché. Takáto situácia bola pred tromi rokmi v Čadci, kde prešli z pestovania smreka na buk. V Liptove bude, podľa môjho názoru, smrek v prevažnej miere zastúpený aj naďalej,“ uviedla.