Podpisy pod petíciu, určenú primátorovi Liptovského Mikuláša Jánovi Blcháčovi a poslancom mestského zastupiteľstva (MsZ) v Liptovskom Mikuláši, začali zbierať po júnovom mimoriadnom rokovaní poslancov.
Dôvodom vzniku petičného výboru, ktorého členmi sú: Alexander Slafkovský, Jaroslav Barok, Peter Cibák, Jaroslav Čefo, Edita Havránková, Roman Mojžiš, Jozef Repaský, Milan Trnovský, Boris Vacek, Dušan Vinčur, Peter Lehotský, Jaroslav Chomo, Mária Bezoušková a Ján Guoth, bolo schválenie návrhu primátora dať do dlhodobého prenájmu tepelné hospodárstvo v meste zatiaľ neznámej súkromnej obchodnej spoločnosti. Na mimoriadnom zasadnutí poslancov MsZ v piatok 13. júna za takýto návrh Jána Blcháča hlasovali poslanci: Pavel Bobák, Miroslav Boďa, Oldřich Drahovzal, Ján Droppa, Štefan Ganoczy, Rudolf Huna, Dušan Kubo, Jaroslav Lehotský, Vladimír Majer, Dušan Plaček, Milan Stromko.
Poslancov žiadajú zrušiť prijaté uznesenia
„Ako občania s týmto krokom nesúhlasíme a žiadame, aby výroba a distribúcia tepla a teplej vody ostala i naďalej v správe Bytového podniku Liptovský Mikuláš, ktorého stopercentným vlastníkom je mesto. Protestujeme proti zámeru zbaviť mesto jeho najúspešnejšej ekonomickej činnosti. Nesúhlasíme s tým, aby sa mesto vzdalo podielu na zisku, ktorý tepelné hospodárstvo vytvára. V závislosti od klimatických podmienok to je 8 až 15 miliónov korún ročne. Mesto týmto krokom stratí priamu kontrolu nad tvorbou cien tepla a teplej vody, ktoré zákonite stúpnu o niekoľko desiatok percent. Žiadame preto, aby nami volení zástupcovia v mestskom zastupiteľstve zrušili uznesenia, ktorými vytvorili priestor na vypísanie verejnej obchodnej súťaže týkajúcej sa dlhodobého prenájmu tepelného hospodárstva mesta,“ uvádza sa v petícii.
„Teplo znamená pre podnik i mesto veľmi výrazný ekonomický prínos napriek tomu, že štát jeho cenu reguluje. Zo zisku sme doteraz financovali rozvoj tepelného hospodárstva. Neviem pochopiť, prečo by malo byť zrekonštruované a efektívne tepelné hospodárstvo dané do prenájmu súkromnému subjektu. Mestskej akciovej spoločnosti ide vždy o vyrovnané hospodárenie, zisk je až na druhom mieste. Súkromníka však zaujíma v prvom rade zisk. Otázku treba položiť aj tak, prečo sa primátor rozhodol takto narýchlo a práve teraz a či si uvedomuje, že výnosy z prenájmu prevádzky budú výrazne nižšie ako celkový spoločenský a ekonomický prínos takého tepelného hospodárstva, ktoré je plne v rukách mesta vrátane tvorby cien,“ uviedol poslanec Jozef Repaský, ktorého petičný výbor určil na zastupovanie pred MsZ.
V piatok trinásteho rozhodla vôľa koalície
Dlhodobý prenájom tepelného hospodárstva má byť súčasťou transformačného procesu a organizačných zmien v mest- ských firmách, ktorého cieľom je, podľa primátora mesta Jána Blcháča: „Predísť a zamedziť zámeru niektorých politicko-ekonomických zoskupení v budúcnosti privatizovať Bytový podnik a ďalšie mestské firmy v Liptovskom Mikuláši.“ Primátor sa tiež vyjadril, že: „Poznáme zámery opozičných poslancov a vieme o ich plánoch s podnikmi mesta, teda s majetkom všet- kých občanov. Vôľa koalície rozhodla a predišli sme tak za mýšľanej privatizácii spoločného majetku.“
Jozef Repaský na tieto primátorove vyjadrenia zareagoval slovami: „V každom prípade to, čo sa deje, už dlhodobo v samospráve mesta nie je v poriadku. Posledný prípad z čierneho piatku trinásteho nás, opozičných poslancov a slušných ľudí, mysliacich to s týmto mestom úprimne, vyburcoval k začatiu petičnej akcie Zachráňme naše teplo. Dlhodobý prenájom tepelných zariadení fungujúcej stopercentnej akciovej spoločnosti mesta je svojím spôsobom skrytá privatizácia. Nehorázne tvrdenia primátora Jána Blcháča o zamedzení možnej budúcej privatizácii niektorých politicko-ekonomických zoskupení v budúcnosti privatizovať Bytový podnik a ďalšie mestské firmy je ničím nepodložené tvrdenie v štýle príslovia: Zlodej kričí, chyťte zlodeja.“
Majetok a zisk by malo kontrolovať mesto
V čase transformácie spoločnosti Bytový podnik v roku 2005 bol Jozef Repaský viceprimátorom a tiež sa na procese významne podieľal. „Bol to zložitý proces, náročný na čas a skupina vtedajších poslancov: Dušan Vinčur, Milan Trnovský, Jaroslav Čefo a Jozef Bobák sa významne podieľala na projekte, ktorý zabezpečil, aby majetok aj zisk Bytového podniku bol a ostal do budúcnosti pod stopercentnou kontrolou mesta, a tým aj pod kontrolou všetkých občanov.
Primátor Blcháč a jedenásť poslancov koalície zatiaľ nevysvetlili, prečo bez verejnej diskusie - bez pripomienok občanov - bez prerokovania v príslušných odborných komisiách, majú v úmysle odovzdať správu majetku mesta súkromným spoločnostiam podnikajúcim všade inde, len nie v Liptovskom Mikuláši,“ povedal Jozef Repaský.
Odpovede na otázky tlmočené Jozefom Repaským zaujímajú aj občanov, ktorí petíciu podpisujú.
Oslovili sme preto aj Jána Blcháča a opýtali sme sa ho: Prečo by malo byť efektívne tepelné hospodárstvo dané do prenájmu súkromnému subjektu? Prečo konal tak narýchlo a či si uvedomuje, že výnosy z prenájmu prevádzky budú výrazne nižšie ako celkový prínos takého tepelného hospodárstva, ktoré je úplne v rukách mesta vrátane tvorby cien?
Reakcia primátora mesta Jána Blcháča
Primátor mesta nám na tieto konkrétne otázky do redakčnej uzávierky neodpovedal. Jana Graňáková z mediálneho oddelenia Mestského úradu v Liptovskom Mikuláši nám však poslala reakciu primátora mesta na petičnú akciu opozície, ktorú vydal ako tlačovú správu. Uvádzame z nej tú časť, ktorá priamo súvisí s témou tepelného hospodárstva v meste: „Je potrebné zdôrazniť, že nejde o privatizáciu zdrojov tepla v meste, ale iba o ich dlhodobý prenájom. Chceme tak zabrániť aj prípadným budúcim špekuláciám súčasnej opozície s podnikmi mesta, teda s majetkom všetkých občanov. Občania sa nemusia obávať neodôvodneného zvýšenia ceny za teplo, pretože jediným orgánom, ktorý má možnosť rozhodnúť o cene tepla, je celoslovenský Úrad pre reguláciu sieťových odvetví a na ten nemá dosah ani primátor, ani mestské zastupiteľstvo v Liptovskom Mikuláši.“
Autor: EVP