Ovce na salaši v Jamníku chránia pred vlkmi červené stužky – fladry. Mnohé sú nastrihané zo zástav, ktoré kedysi povievali na komunistických oslavách.
„Fladry sú jednoduchou ale účinnou metódou ochrany pred vlkmi, využívanou v Poľsku. Je to vlastne šnúra natiahnutá okolo košiara, na ktorej sú povešané pásy sýtofarebných, najlepšie červených látok,“ vysvetlila Svetlana Beťková, členka Spoločnosti pre výskum, vzdelávanie a spolužitie s prírodou (SWS) a pokračovala: „Chceli sme túto metódu ochrany oviec pred vlkmi aplikovať aj u nás, na čo sme potrebovali veľa červenej látky. Napadlo nás využiť staré červené zástavy, ktoré ležia niekde na pôjdoch a kedysi ich používali na prvomájových osla- vách. Vyhlásili sme akciu Baran sýty a vlk celý a vyzvali žiakov, aby nám posielali nastrihané pásy červených látok.“ Do súťaže sa zapojili žiaci z celého Slovenska a tých najaktívnejších odmenili. Šiestakov zo školy zo Spišského Hrušova pozvali na návštevu salaša a žiakom z Trnavy poslali sošku vlka.
Prišila tristo stužiek
Pásy látok museli na šnúru prišiť, aby sa nehýbali, o čo sa postarala hlavne Svetlanina mama. A mala veru čo robiť. Veď šnúra bola dlhá 150 metrov a pásy museli byť od seba vzdialené 50 cm. Takže ich musela prišiť asi tristo. Šnúru s prišitými stužkami pomáhal na salaši v Jamníku inštalovať aj zakladateľ SWS Robin Rigg. Narodil sa v Anglicku. Pred viac ako desiatimi rokmi prišiel na Slovensko, kde mu učarovala príroda, a tak u nás zostal. Venoval sa výskumu života vlkov, ktorí v Anglicku vo voľnej prírode už dávno nežijú, lebo ich vyhubili, a medveďov a v roku 1998 založil Spoločnosť pre výskum, vzdelávanie a spolužitie s prírodou. Je nezisková anglicko-slovenská organizácia registrovaná na Slovensku ako občianske združenie od roku 2005. „Naše projekty sa týkajú predovšetkým medveďa a vlka. Veľmi dobre chápeme, že mnohí ľudia majú z nich strach, alebo na nich pozerajú ako na škodcov. Snažíme sa preto nájsť riešenia najčastejších problémov spolužitia ľudí so šelmami, zvýšiť úroveň vedomostí verejnosti a poopraviť často skreslené predstavy. Ochrana oviec a záchrana veľkých šeliem je dlhodobý projekt, ktorým sa snažíme riešiť problém škôd na salašoch. Podporujeme chovateľov, aby používali preventívne metódy, napríklad pastierske strážne psy, elektrické oplôtky aj fladry,“ povedal Robin Rigg.
Prezentácia v skanzene
Pri inštalovaní fladier v Jamníku pomáhal aj Francúz a Angličan, kolegovia a priatelia Robina Rigga. Francúz píše knihu o medveďoch. A prečo inštalovali fladry práve v Jamníku? „Na Ovčiarskej nedeli v skanzene v Pribyline sme v máji prezentovali spôsoby ochrany oviec pred vlkmi a medveďmi - elektrický oplôtok aj fladry. Hoci naša inštalácia oplôtku v skanzene bola trochu v úzadí oproti ostatným akciám a vyskytli sa aj komické situácie pri pokuse umiestniť zopár oviec dovnútra oplôtku, lebo sa im tam akosi nepáčilo, verejnosť aj pastieri prejavili veľmi pozitívny záujem o našu prezentáciu. Zastavil sa pri nás Dušan Španko, ktorý chová v Jamníku ovce a má problémy s vlkmi a medveďmi. A tak sme sa dohodli, že vyskúšame fladry.“
Dušan Španko chová na salaši asi 130 oviec. „Vlci a medvede mi pobrali ovce už tri roky za sebou. Mám elektrický oplôtok, asi meter a pol od neho sme natiahli šnúru s červenými stužkami a dúfam, že tento rok mi už vlci a medvede ovce nepoberú.“
Stužky sú približne 10 cm široké a 50 cm dlhé. „Školy nám poslali obrovské škatule nastrihaných pásov, zostalo nám ich ešte dosť. Fladry by sme chceli inštalovať aj na ďalšie salaše,“ dodala na záver Svetlana Beťková.