Medzi malými a väčšinovými akcionármi Liptovskej vodárenskej spoločnosti (LVS) došlo v posledných týždňoch k nezhodám. Príčinou bol návrh na zmenu stanov spoločnosti.
LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Menší akcionári mali pocit, že zmenou stanov sa naruší demokratickosť spoločnosti a nebudú môcť zasahovať do rozhodovania, pretože väčšinoví ich prehlasujú. Veľkí akcionári, ktorými sú mestá Liptovský Mikuláš a Liptovský Hrádok, trvali na zmenách preto, aby rozhodovanie bolo pružnejšie.
„Stanovy LVS boli také isté, aké mali všetky vodárenské spoločnosti. Situácia sa mení a ak chceme získať financie z európskych fondov, musíme byť pružní a nesmie sa stať, že nebudeme uznášaniaschopní,“ povedal primátor Liptovského Hrádku Branislav Tréger. Návrh k dodatku stanov znel, že o uzneseniach valného zhromaždenia budú rozhodovať dve tretiny prítomných akcionárov. Doteraz stanovy vyžadovali, aby o dôležitých otázkach rozhodovali tri štvrtiny platných hlasov všetkých akcionárov.
Ide aj o čerpanie finančných prostriedkov z európskych fondov
„V akcionárskych spoločnostiach je obvyklé, že dochádza k zmenám,“ pokračoval B. Tréger. „Veď LVS čaká v najbližšej dobe obrovská investícia. 750 miliónov korún na rekonštrukciu čističky a asi 128 miliónov korún na kanalizáciu a čističku pre Važec, Východnú a Hybe. Myslím, že tieto investície sú na hranici možností LVS. Preto treba, aby spoločnosť bola akcieschopná a reagovala rýchlo. My, veľkí akcionári, sme deklarovali, že spoločnosť nepredáme. Veď ak sa podarí pre LVS získať financie z európskych fondov, dvadsať rokov sa s ničím v spoločnosti nebude dať pohnúť. Budú v nej európske peniaze. Na druhej strane – voda sa stáva strategickou surovinou a pravdepodobne štát bude mať záujem držať si ju v rukách.“ Podľa B. Trégera však malí akcionári nesmú mať pocit, že je k nim LVS neústretová. Všetko je a bude, podľa neho, o komunikácii, vysvetľovaní a transparentnom rozhodovaní.
O chvíľu budú platiť iné parametre pre čističky a kanalizáciu
Pred valným zhromaždením LVS vydal predseda predstavenstva a primátor Liptovského Mikuláša Ján Blcháč výzvu pre všetkých akcionárov: „Všetky materiály, ktoré sa predkladajú na valné zhromaždenie, zabezpečuje predstavenstvo na základe rôznych odborných materiálov pripravovaných miestnymi i externými odborníkmi pre danú oblasť. Predstavenstvo ich po predložení hlasovaním schvaľuje. Následne po schválení idú materiály na rokovanie dozornej rady, ktorá ich tiež musí schváliť. Až po schválení oboch orgánov spoločnosti môžu byť materiály predložené akcionárom. Členovia predstavenstva a dozornej rady sú zástupcovia akcionárov a zamestnancov. Je zarážajúce, že je možné zo strany akcionárov spochybniť prácu iných akcionárov a presadzovať osobné názory formou, akou pred valným zhromaždením prebiehalo.“ Dodal: „Podľa mňa sú za všetkým rozruchom okolo LVS temné sily, ktoré chcú brániť pokroku. Dodatok k stanovám je korektný a či by sa na valnom zhromaždení schválil, či nie, život ide ďalej a zmeny by boli nevyhnutné neskôr. Veď, od 1. januára 2011 budú platiť iné parametre pre čističky a kanalizáciu ako doteraz.“ Podľa predsedu predstavenstva, LVS nie je politická strana, ale odborná organizácia.
Valné zhromaždenie LVS sa uskutočnilo minulý štvrtok. Neprešiel ani návrh predstavenstva LVS, ani neostalo po starom, ako chceli malí akcionári. Akcionári LVS prijali kompromis. „Na valnom zhromaždení došlo k schváleniu nových stanov, no nie podľa pôvodných dvoch návrhov," povedal Ľubomír Bubniak, člen predstavenstva LVS. „Akcionári schválili tretí návrh. Pri hlasovaní bude treba hlasy dvoch tretín všet- kých akcionárov."
Čo hovoria niektorí malí akcionári po valnom zhromaždení
K situácii v LVS sa vyjadrili starostovia niektorých obcí, teda malí akcionári LVS. „Výsledok je taký, aký je," okomentoval situáciu starosta Kvačian Ladislav Klepáč. „Za najväčší úspech valného zhromaždenia považujem to, že sa z demokratických zásad spoločnosti nestal trhací kalendár. V podstate však dvaja veľkí akcionári, mestá Liptovský Hrádok a Liptovský Mikuláš, a niekoľko malých akcionárov nás, ostatných, môžu vyšachovať z hry." Starosta Veternej Poruby Ján Socháň bol za zachovanie pôvodných stanov spoločnosti: „Všetky vodné zdroje sú v katastroch obcí – akcionárov LVS, preto si myslím, že predstavitelia obcí ako zástupcovia občanov by mali mať primerané rozhodovacie práva. Som však rád, že sa našiel kompromis., že sa dohodneme. V živote treba hľadať kompromisy, aby medziľudské vzťahy neboli zlé.“ Milan Franko, starosta Ižipoviec povedal, že len v súčasnosti idú v obci budovať prívod vody. „Sami sme získali naň finančné prostriedky, ale podľa pôvodného návrhu stanov by sme stratili možnosť podieľať sa na rozhodovaní v LVS. Som za maximálnu mieru demkracie v spoločnosti."
Dodatok k stanovám Liptovskej vodárenskej spoločnosti, ktorý vyvolal rozruch, nebol teda schválený v pôvodnom znení. Akcionári sa dohodli na kompromise a budúcnosť ukáže ako budú veľkí a malí akcionári navzájom komunikovať .
(DAG)