Ústredná vojenská nemocnica SNP v Ružomberku do dvoch rokoch plánuje liečbu onkologických ochorení pomocou protónového žiarenia.
Výhodou protónovej terapie je, že umožňuje ožarovanie nádorového tkaniva s vysokou presnosťou, pričom šetrí zdravé tkanivo. Intenzitu žiarenia možno presne dávkovať, merať, prispôsobovať a počas aplikácie určovať jeho množstvo. Protónové lúče sa dajú zacieliť z rôznych smerov.
V Ružomberku o tom v utorok 24. júna prednášal profesor Dan Thomas Liewellyn Jones zo strediska pre protónovú rádioterapiu iThemba z Juhoafrickej republiky, ktoré má s touto metódou liečby takmer 15-ročné skúsenosti. Cyklotrónové centrum Slovenskej republiky, ktoré sa pripravuje na liečbu onkologických ochorení, plánuje prostredníctvom cyklotrónu uzatvoriť so strediskom pre protónovú rádioterapiu iThemba dohodu o poskytnutí know-how. Vo svete je okolo tridsaťpäť zariadení, v ktorých sa protónová rádioterapia realizuje.
Presný zásah do nádoru umožňujú protóny
Na Slovensku sa v súčasnosti na liečbu rakovinových nádorov ionizujúcim žiarením používajú predovšetkým lineárne elektrónové urýchľovače. „Dnes nie je problém dať smrteľnú dávku nádorovým bunkám, problém je ochrániť zdravé tkanivo,“ povedal Ján Ružička, výkonný tajomník Koordinačnej rady Cyklotrónového centra Slovenskej republiky. Iná situácia je v prípade protónovej terapie. Protóny umožňujú oveľa presnejšie zacieliť dávku na nádor. Tieto častice totiž strácajú najviac energie až na konci svojho doletu, takže vhodnou intenzitou ožiarenia sa dá dosiahnuť, aby maximum dávky ležalo priamo v nádore.
Výhoda: šetrnejšie k zdravému tkanivu
Protónové cyklotróny sú štvrtou generáciou rádioterapeutických zariadení, ktoré sa využívajú na liečbu onkologických ochorení. Ich najväčšou prednosťou je, že umožňujú maximálne šetriť zdravé tkanivo, ale prekážkou na ich masové rozšírenie sú vysoké náklady na výstavbu takýchto centier, ktoré presahujú vyše 100 miliónov eur, niektoré typy dokonca aj viac.
Na svete je len zopár krajín, ktoré si ich môžu dovoliť. Protónové urýchľovače sú také drahé preto, že urýchliť častice, ktoré sú dvetisíckrát ťažšie ako elektróny, je mimoriadne náročné. „To je, ako keby človek chcel sám rozbehnúť namiesto bicykla lokomotívu, ktorá namiesto desiatich kilogramov váži až dvadsať ton,“ vysvetľuje J. Ružička.
Využitie cyklotrónu, ktorý bude súčasťou Cyklotrónového centra, bude pre medicínske účely obmedzené. Preto sa Slovensko rozhodlo vybudovať v Ústrednej vojenskej nemocnici v Ružomberku ďalší protónový urýchľovač, ktorý bude špecializovaný na medicínske účely.
(RED)