„Škola môže byť aj o inom ako o učení,“ povedala Janka Profantová, riaditeľka Strednej zdravotníckej školy v Liptovskom Mikuláši.
Jej slová zazneli na záverečnej konferencii k projektu Zavedenie systému projektového vyučovania a vytvorenie nových učebných textov na zvýšenie pôsobnosti prispôsobenia odbornej prípravy a vzdelávania požiadavkám spoločnosti založenej na vedomostiach. Projekt je spolufinancovaný Európskou úniou. Na projekte, ktorého koordinátorkou bola Silvia Blcháčová, začali pedagógovia a 53 študentov pracovať v roku 2006. Participovali na ňom aj psychologička Oľga Šupalová, vedúca sestra gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Adriana Grešová, Jaroslav Macej z Kúpeľov v Lúčkach.
Počas necelých dvoch rokoch vzniklo 188 podprojektov na odborné zdravotnícke témy. Študenti si „posvietili“ napríklad na srdcové choroby, obezitu, osteoporózu, bolesti či bylinky. Zo študentských prác, ako z prác potenciálnych zamestnancov, mala radosť aj riaditeľka mikulášskej nemocnice Marta Španková: „Plody úspechov študentov zdravotníckej školy budeme žať my.“ Na konferencii študenti dokazovali v prezentáciách projektov svoju odbornosť, zároveň preukázali aj veľmi dobré komunikačné schopnosti nielen v slovenčine, ale aj v angličtine a nemčine. „Našou úlohou je pripraviť dostatok kvalifikovaných a flexibilných žiakov pre potreby pracovného trhu,“ povedala S. Blcháčová a potvrdila, že projektové vyučovanie tieto možnosti poskytuje vo väčšej miere ako klasické vyučovanie. „Projektové vyučovanie však kladie veľké nároky na žiaka i pedagóga. Počíta napríklad s tým, že študenti už musia mať základné vedomosti a dokázať s nimi pracovať, prípadne sa „nájsť“ v danej téme projektu. Ani naše začiatky neboli jednoduché. Potrebovali sme zriadiť novú učebňu pre projektové vyučovanie, ktorá po skončení projektu bude slúžiť ako multifunkčná učebňa pre všetkých. Obnovili sme knižnicu, pripravili pedagógov, ktorí vypracovali inovované odborné učebné texty a pracovné listy. V každom polroku trvania projektového vyučovania sme ocenili pätnástich žiakov, ktorí dostanú v budúcom školskom roku päťtisícové štipedium.“
Konferencie sa zúčastnili aj zástupcovia z iných zdravotníckych a odborných škôl, zamestnávateľské organizácie a primátor Liptovského Mikuláša.
DAGMARA