PODĽA POSLEDNÝCH prieskumov je nielen Európa, ale aj vyspelá Amerika čoraz „ťažšia“. Napriek tomu, že sme zaplavovaní literatúrou a článkami o chudnutí, fitnesprogramami a zázračnými preparátmi, ľudia neustále priberajú.
Odborníci tvrdia, že nadváha je novodobou pliagou ľudstva, epidémiou, ktorú musíme bezpodmienečne vykynožiť. Vraj až 20 – 30 percent detí vo veku od 9 – 14 rokov trpí nadváhou, v dospelom veku k týmto tučkom pribudne minimálne rovnaký počet ich rovesníkov, ktorí sa budú hanbiť postaviť pred zrkadlo či stúpiť na váhu.
Fyzicky nerobíme, ale jeme
Prečo vlastne priberáme? Medzi príjmom energie a jej výdajom by mala vládnuť rovnováha. A ako je to v skutočnosti? Za posledných 100 – 200 rokov sa z pohľadu príjmu energie dodanej telu v podobe jedla a nápojov naše stravovacie návyky veľmi nezmenili. Chutia nám bryndzové halušky, slanina, kým polievka nemá poriadne veľké mastné oká, tak nie je dobrá, najchutnejšia je prepečená koža z kurčaťa...
S výdajom energie je to už omnoho horšie. V minulosti musel chlap narúbať drevo, opraviť chalupu, žena pri praní v potoku sa neustále zohýňala. A dnes? Teplo prichádza potrubím, šaty perie automatická práčka. Ľudia preto sedia v kancelárii, pred počítačom, televíznym prijímačom. Jedinú energiu mnohí minú len na rozmýšľanie o tom, ako robiť ešte menej a ako ešte dlhšie vydržať pri stole plnom jedál.
Tajomné BMI číslo
Nad obezitou treba zvíťaziť nielen z estetického dôvodu. Veď je zodpovedná za 4 – 8 percent všetkých výdavkov na zdravotníctvo a za 10 – 13 percent úmrtí v Európe. Podstatne vyššie sú nepriame ekonomické náklady, ktoré súvisia s obezitou. Chorobnosť obéznych je dvojnásobná a ich invalidita dvakrát častejšia než u jednotlivcov s normálnou hmotnosťou. Čo s tým? V súčasnosti azda najčastejšie používaný spôsob, ako odhadnúť spenie k obezite, je tzv. BMI (body mass index) číslo. Vypočíta sa podľa vzorca: BMI = hmotnosť v kg delené telesná výška v m na druhú. Čím je výsledné číslo vyššie, tým je človek so svojou hmotnosťou na tom horšie. BMI je normálne v hodnotách medzi 20 až 25. V tomto rozmedzí BMI by ste sa nemali pokúšať o chudnutie diétou. Dosiahlo by sa tým iba spomalenie metabolizmu. A v takom prípade by sa mali znížiť potravinové dávky. Ak by sa tak nestalo, človek s normálnou hmotnosťou začne priberať. A ešte niečo - BMI výsledok neplatí pre deti do 18. roku života, lebo tie sú stále vo vývoji, ani pre športovcov, lebo tí majú viac svalov ako bežný človek.
Svaly alebo tuk
Výpočet BMI tiež neplatí pre ľudí, ktorí často chudli. Každé chudnutie totiž prebieha aj na úkor úbytku svaloviny. Ak potom zase priberiete (známy jojo efekt), nezískate späť svalovú hmotu, ale „nalepí“ sa na vás viac tuk. A preto aj keď kalkulačka BMI potom ukazuje hmotnosť v norme, človek po viacerých diétach môže byť oveľa tučnejší než predtým. A to je veľmi nebezpečné.