Nedá mi nereagovať na hysterické „výkriky do tmy“, ktoré spustili niektorí občania Podbrezín v súvislosti s prevádzkou separačného strediska. Článok, okrem rôznych emocionálnych vyjadrení, nemá žiadnu oporu v platnej legislatíve SR. Podľa platného zákona o odpadoch „skládkovanie odpadov je ukladanie odpadov na skládku“ a “triedenie odpadov je delenie odpadov podľa druhu alebo oddeľovanie zložiek odpadov, ktoré možno po oddelení zaradiť ako samostatné druhy odpadov.“ Separačné stredisko je zariadenie na dotrieďovanie odpadov.
Jeden z paragrafov zákona ukladá občanom a obciam povinnosti na úseku odpadového hospodárstva, okrem iného, zabezpečiť najmenej dvakrát do roka zber nebezpečných a veľkoobjemových odpadov. Za týmto účelom môžu obce zriaďovať zberné dvory. Zberný dvor a separačné stredisko Verejnoprospešných služieb Liptovský Mikuláš bolo, podľa mojich informácií, zriadené v súlade so zákonom o odpadoch a dostalo na tento účel príspevok z Recyklačného fondu, ktorý pri prideľovaní finančných prostriedkov skúma aj súlad projektu so zákonom. To, že 7. júna 2008 nebol Deň otvorených dverí aj v zbernom dvore na Podbrezinách, je klamstvo najhrubšieho zrna, čo dokumentujeme relevantným plagátikom zaslaným redakcii. Mimochodom, počas dňa otvorených dverí pre verejnosť sa bolo na skládke TKO Veterná Poruba pozrieť 10 občanov a v zbernom dvore na Podtatranského ulici žiadny. To len dokumentuje záujem ľudí o veci verejné.
Plakanie nad „zničenou zeleňou“ je úplne irelervatné, nakoľko išlo o náletové dreviny bez výraznej spoločenskej hodnoty. V tomto meste došlo za ostatné roky k výrubu desiatok spoločensky hodnotnejších stromov, bez výraznej reakcie zo strany občanov. Garantujem vám, že OZ Tatry dalo do výsadby zelene na Podbrezinách desiatky tisíc korún z projektových zdrojov a nemám osobne pocit vďačnosti zo strany občanov Podbrezín.
Veľmi ma mrzí, že uvedení občania tak vehementne nekritizujú skutočné problémy „krás- neho" sídliska:
To, že podstatná časť občanov, nielen Podbrezín, ignoruje platné VZN mesta o odpadoch a drobných stavebných odpadoch a nielenže neseparujú VZN-kom taxatívne určené zložky komunálneho odpadu, ale pokojne v rozpore s právnom normou vykladajú gaučové súpravy, materiál zo stavebných prác v bytoch do priestoru sídliska, prípadne vytvárajú nelegálne skládky po jeho obvode (napr. množstvo starých okien uložených v pevnom hnojisku v smere na Veternú Porubu).
Napriek tomu, že občania sú povinní triediť odpad, analýza 1 100 litrovej nádoby náhodne vybranej na sídlisku Podbreziny 28. februára tohto roku ukázala, že sa v nej nachádzalo 18,82 kg papiera, 5,94 kg skla, 5,94 kg obalov od džúsov a mlieka, 9,18 kg plastov, 7,02 kg kovov, 8,10 kg organického odpadu, 1,5 kg elektronického odpadu a 8,7 kg ostatného odpadu, tzn., že tam bolo 86,65 percent zložiek, ktoré sa v meste triedia alebo odovzdávajú do zberných dvorov.
To, že výsledkom nedôsled– ného triedenia odpadov je predpokladané zaplnenie skládky TKO Veterná Poruba do dvoch rokov, s očakávaným prenosom tejto skutočnosti do cenovej hladiny poplatkov za komunálne a drobné stavebné odpady.
To, že pani Čajkovej už tak nevadia skutočné smetiská vytvárané piknikujúcimi sku- pinkami od vleku na Podbrezinách v smere na Smrečany, okolo toku Smrečianky. Okrem toho tu dochádza k devastácii oveľa hodnotnejšej zelene brehových a sprievodných porastov než boli tie, z ktorých ju bolí srdce.
To, že anonymným záhradkárom už nevadí pravidelné vytvárané smetisko pri železničnej trati ich kolegami zo záhradkárskej kolónie pod Hájom, nevadí im, že veselo porušujú zákon o odpadoch, ktorý od 1. januára 2006 zakazuje spaľovanie a skládkovanie biologicky rozložiteľného odpadu.
Na záver len toľko. Vytriedené odpady, na ktoré sa nemôžete pozerať, nie sú odpady marťanov, je to výsledok životného štýlu aj kritikov zriadenia separačného strediska.
Za socializmu sme problém duševne chorých riešili tak, že sme ústavy pre nich umiestňovali v zapadákovoch pri štátnych hraniciach. Dúfam preto, že filozofia „to, čo bezprostredne nevidíme, neexistuje,“ sa v 21. storočí nebude opakovať.
Buďte občanmi nielen v právach, ale aj v povinnostiach.
RUDOLF PADO, predseda a projektový manažér OZ Tatry